System partnerski

Aktualne porównanie

26 Października 2010

Sprawdź, który dostawca prądu jest najtańszy

  • Komentarze 5

Urząd Regulacji Energetyki opracował przykładową dokumentację przetargową, z której korzystać mogą odbiorcy instytucjonalni, np. gminy przy zakupie energii elektrycznej dla potrzeb m.in. budynków użyteczności publicznej i komunalnych.

Pełne otwarcie rynku energii elektrycznej umożliwia obecnie wszystkim odbiorcom swobodny wybór dostawcy energii elektrycznej. Wybór takiego sprzedawcy, który zaoferuje prąd po cenie niższej niż konkurencja, jest jednym ze skuteczniejszych sposobów obniżenia kosztów ponoszonych na energię. A przetargi ułatwiają wybór dostawcy tańszego prądu.

Dlatego Urząd Regulacji Energetyki (URE) opracował przykładową dokumentację przetargową, z której korzystać mogą odbiorcy instytucjonalni, np. gminy przy zakupie energii elektrycznej dla potrzeb budynków użyteczności publicznej i komunalnych, szkół i przedszkoli, przychodni lekarskich itp.

Energia dla domu - 1 miesiąc energii gratis i gwarancja ceny przez cały okres umowy

Efekt pracy URE uwzględnia aktualny stan rynku elektroenergetycznego, przede wszystkim fakt, że o ile na rynku energii elektrycznej istnieje możliwość wyboru sprzedawcy energii, to brak jest możliwości wyboru przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się świadczeniem usług dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, ponieważ działają one w obszarze monopolu naturalnego.

Krok po kroku

W związku z tym URE proponuje odbiorcom instytucjonalnym następujący – zgodny z prawem zamówień publicznych – sposób działania zamawiającego (odbiorcy kupującego energię elektryczną):

● pierwszy krok: wyłonienie sprzedawcy w trybie przetargu nieograniczonego (URE proponuje zastosowanie przedstawionej dokumentacji przetargowej);

● drugi krok: zamówienie z „wolnej ręki” na usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.

Opracowana przez URE przykładowa dokumentacja przetargowa zawiera komplet dokumentów wymaganych prawem do przeprowadzenia przetargu:

● specyfikację istotnych warunków zamówienia (SIWZ) na zakup energii elektrycznej dla punktów poboru (nazwa budynków, obiektów) o wartości nieprzekraczającej 133 000 euro;

● załączniki do SIWZ (druk oferty, projekt umowy, oświadczenie wykonawcy) oraz załącznik do projektu umowy, zawierający zestawienie punktów poboru energii elektrycznej.

Zobacz, jak łatwo obniżyć rachunki za prąd!

W pracach nad prezentowaną przykładową dokumentacją przetargową na zakup energii elektrycznej prezes Urzędu Regulacji Energetyki przeprowadził konsultacje z prezesem Urzędu Zamówień Publicznych.

Jednocześnie URE zastrzega, że prezentowana dokumentacja przetargowa to przykładowe rozwiązanie do wykorzystania przez zamawiających. Przykład ten nie obejmuje wszystkich potencjalnych sytuacji, które mogą wystąpić na rynku energii elektrycznej.

Więcej przeczytasz w:

 

Zobacz, jak wybrać najtańszego dostawcę prądu

 

 

 

  • Komentarze 5

Komentarze

~wołk
Opinia z dnia: 9-09-2014

Ja skorzystałem z oferty Novum, bo prowadzili system sprzedaży pakietowej. Miałem problem z ustaleniem sobie pakietu, bo dopiero poszedłem „na swoje”, ale na podstawie moich rachunków pomogli mi ustalić miesięczne zużycie prądu i ułatwili mi wybór pakietu. No i ucieszyło mnie, że przy każdym pakiecie oferują 36 miesięcy gwarancji ceny

odpowiedz
~gabrys
Opinia z dnia: 24-11-2014

A ile Ci sie udaje na tym Novum zaoszczędzić? Miesięcznie ile się mneij płaci?

odpowiedz
~Bipyramid
Opinia z dnia: 26-11-2014

Cennik masz podany na ich stronie. Hmm mając pakiet na 36 miesięcy i promocje "świąteczne rabaty na kilowaty" z tego co wstępnie patrzyłem to w stosunku do zwykłej taryfy koło 100 zł w ciągu roku. To i tak zawsze jakaś kasa w kieszeni. Myśle, że jakby się wczytać we wszystkie oferty Novum to rzeczywiście można coś ugrać :).

odpowiedz
~leppy
Opinia z dnia: 30-11-2014

też zmieniłem na novum i w sumie oszczędność będzie coś w okolicach 115 zł więc całkiem przyzwoicie

odpowiedz
~Warbert
Opinia z dnia: 8-12-2014

Jestem w Novum i korzystam z pakietu na 36 miesięcy z telefonem w dobrej ofercie , do tego mam gwarancje ceny.

odpowiedz

Dodaj komentarz

      ile to jest: captcha =   

Porównaj taryfy energii dla domu

Oceń artykuł Sprawdź, który dostawca prądu jest najtańszy

2 / 5
3 głosy
12345
REKLAMY