Icon
Czym wyróżniają się lokaty długoterminowe i ile wynosi ich oprocentowanie?

Czym wyróżniają się lokaty długoterminowe i ile wynosi ich oprocentowanie?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 6/28/2022
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Lokata długoterminowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia zdeponowanie oszczędności w banku na dłuższy czas. W zamian za długi okres oszczędzania można liczyć na większe oprocentowanie niż w przypadku lokaty krótkoterminowej. Sprawdź, na jaki okres można założyć dzisiaj lokatę długoterminową i które banki oferują ją na najlepszych warunkach.

Lokaty długoterminowe – na jaki okres?

Na jaki okres możemy założyć lokatę w banku?

Lokaty bankowe różnią się przede wszystkim okresem oszczędzania i według tego kryterium wyróżniamy lokaty krótkoterminowe i długoterminowe.

Lokata krótkoterminowa to depozyt o krótkim terminie zapadalności. Może on wynosić zaledwie 1 dzień, choć najpopularniejsze są lokaty 1-, 3- i 6-miesięczne. Tego rodzaju produkty są wybierane najczęściej przez osoby, które chcą pomnożyć swoje oszczędności i jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na długi brak dostępu do pieniędzy.

Lokata długoterminowa charakteryzuje się natomiast znacznie dłuższym okresem trwania, ponieważ wynosi on zwykle co najmniej 1 rok. Jest to więc rozwiązanie głównie dla osób, którym zależy na wypracowaniu większego zysku z odsetek. Co do zasady bowiem depozyty o dłuższym terminie mają wyższe oprocentowanie niż depozyty krótkoterminowe.

Podobna analogia występuje w przypadku innych form pomnażania kapitału, ponieważ z reguły większe zyski przynoszą także inne inwestycje długoterminowe – przykładem mogą być inwestycje w nieruchomości, złoto, czy też obligacje, w które zazwyczaj lokuje się kapitał na co najmniej kilka lat celem wypracowania odpowiednio wyższej stopy zwrotu.

Czy opłaca się inwestować w lokaty?

Jak sklasyfikować lokatę długoterminową? Jaki jest okres jej trwania?

Jak już wspomnieliśmy, lokaty długoterminowe to te, których termin zapadalności wynosi co najmniej 1 rok. W praktyce więc może być on znacznie dłuższy i rzeczywiście w ofertach banków można znaleźć m.in.:

  • lokaty na 12 miesięcy,
  • lokaty 2-letnie,
  • lokaty na 36 i 48 miesięcy,
  • lokaty na 5 lat.

Lokata na 5 lat jest aktualnie najdłużej trwającym depozytem, ponieważ trudno znaleźć bank oferujący go z dłuższym okresem oszczędzania. Wiele lat temu dostępna była np. lokata długoterminowa na 10 lat, jednak dzisiaj osoby chcące na tak długi okres zamrozić kapitał i go pomnożyć, mogą jedynie wybrać ich alternatywę, czyli np. 10-letnie obligacje skarbowe.

Co ciekawe, nieco większy wybór lokat banki oferują firmom, którym często proponują je na indywidualnych warunkach (tzw. lokaty negocjowane), także pod względem ich terminu zapadalności.

Przy okazji warto wyjaśnić, jak ujmuje się lokaty długoterminowe w bilansie. Otóż takie depozyty zalicza się do tzw. długoterminowych aktywów finansowych, a na dzień bilansowy wycenia się je według ich wartości nominalnej powiększonej o odsetki (naliczone przez bank lub we własnym zakresie za dany okres).

Oprocentowanie lokat długoterminowych. Wybrać stałe czy zmienne?

Lokata długoterminowa może mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Które z nich jest korzystniejsze?

Lokata długoterminowa z oprocentowaniem stałym to depozyt, od którego odsetki są naliczane według tej samej stawki oprocentowania przez cały okres oszczędzania. Jest ona precyzyjnie określona w umowie i dzięki temu z góry można dokładnie wyliczyć, jaki zysk przyniesie nam dana lokata. Można to też zrobić w dość prosty sposób, ponieważ wystarczy do tego uruchomić online kalkulator lokaty długoterminowej.

Z kolei zmienne oprocentowanie lokaty oznacza, że jego wysokość będzie ulegała zmianie w trakcie trwania umowy. Zazwyczaj uzależnione jest to od wysokości stóp procentowych NBP, a więc gdy stopy rosną, rośnie także oprocentowanie lokaty, natomiast jeśli są one obniżane, spada również stawka oprocentowania depozytu. Zysk z takiej lokaty jest zatem trudny do przewidzenia, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, czy w danym okresie oszczędzania stopy NBP wzrosną, czy spadną i w jakim zakresie.

Co zatem wybrać – lokatę ze stałym, czy zmiennym oprocentowaniem? Potencjalnie zmienne oprocentowanie daje szanse na większy zysk, ale równie dobrze może się okazać, że jeśli stopy procentowe spadną, zarobimy na takiej lokacie mniej niż na tej ze stałym oprocentowaniem.

Co istotne większość banków oferuje klientom indywidualnym lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem, co niejako automatycznie rozwiązuje problem.


W co inwestować w 2023? Poznaj alternatywy dla lokat i kont oszczędnościowych. Kliknij i sprawdź! >>


Jaką lokatę długoterminową wybrać? Ranking 2024

W rozeznaniu się, w którym banku jest najlepsza lokata długoterminowa, pomoże ranking lokat, który znaleźć można choćby na naszej stronie.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd najkorzystniejszych ofert depozytów bankowych o długim okresie oszczędzania.

Najlepsza lokata długoterminowa – ranking 2024

Nazwa banku i produktu

Okres trwania lokaty

Oprocentowanie

w skali roku

Minimalna

kwota lokaty

Maksymalna kwota lokaty

Uwagi dodatkowe

Lokata długoterminowa Plus 12M

ING Bank Śląski

12 miesięcy

Stałe

4%

1000 zł

100 000 zł

Lokaty długoterminowe Santander Consumer Bank

12 miesięcy

24-36 miesięcy

Stałe:

5,7%

5%

1000 zł

400 000 zł

Warunki dla lokaty internetowej

Tylko dla nowych środków

Lokata długoterminowa

Na Nowe Środki

BNP Paribas

12-18 miesięcy

Stałe

5%

1000 zł

Brak limitu

Tylko dla nowych środków

Lokata długoterminowa

Credit Agricole

12, 24 i 36 miesięcy

Stałe

5% - dla nowych środków

2-3% - oferta standardowa

1000 zł

Brak limitu

Lokata Horyzont Zysku

Bank Millennium

12 i 18 miesięcy

Stałe:

5,5%

1000 zł

Brak limitu

Lokata długoterminowa PKO BP

Lokata 60+

24 miesiące

Stałe:

5,75%

1000 zł

50 000 zł

Tylko dla osób w wieku powyżej 60 lat

Lokata na nowe środki

Alior Bank

19 miesięcy

Stałe

6,5%

1000 zł

Brak limitu

Tylko dla nowych środków

Lokata na nowe środki

Getin Bank

12 miesięcy

Stałe

6,5%

5000 zł

180 000 zł

Warunki promocyjne dla nowych środków

Niektóre banki w ogóle nie oferują lokat długoterminowych np. mBank, który ma w ofercie głównie depozyty 3- i 6-miesięczne.

Czy warto zdecydować się na lokatę długoterminową?

Zacznijmy od tego, jakie są zalety lokaty terminowej. Przede wszystkim jest to jedna z najbezpieczniejszych form pomnażania kapitału (ryzyko utraty środków jest minimalne), która w dodatku nic nie kosztuje i nie wymaga doświadczenia tak jak np. inwestowanie na giełdzie.

Ponadto lokaty uważane są za dobry sposób ochrony pieniędzy przed utratą wartości w czasie inflacji, która w Polsce od dłuższego czasu bije kolejne rekordy.

Pojawia się jednak pytanie, czy warto zdecydować się lokatę długoterminową, czy może lepiej wybrać tę krótkoterminową? Z naszej tabeli wynika, że aktualnie najlepsze lokaty długoterminowe zapewniają oprocentowanie nawet na poziomie około 6%. Niewiele mniejsze mają jednak także depozyty o krótszym terminie np. na 3 i 6 miesięcy. Wybór wydaje się zatem trudny.

Należy więc zwrócić uwagę, że lokaty długoterminowe mają głównie oprocentowanie stałe, a więc przy dłuższym terminie oszczędzania może zdarzyć się, że w przypadku dalszego wzrostu stóp procentowych okaże się ono znacznie niższe niż oprocentowanie nowych lokat krótkoterminowych.

W okresie, kiedy analitycy przewidują kolejne podwyżki stóp procentowych, korzystniejsze mogą okazać się zatem lokaty krótkoterminowe. Trudno jednak przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi dalszy wzrost stóp i kiedy także wzrosną lokaty.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o porównanie, lokaty długoterminowe zapewniają pewną stabilność i przysłowiowy spokój. Są zatem lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na aktywne zarządzanie środkami.

Jak założyć lokatę długoterminową krok po kroku?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak założyć lokatę długoterminową, najpierw sprawdź możliwości jej otwarcia w danym banku. W wielu instytucjach można to bowiem zrobić w wygodny sposób online np. w bankowości elektronicznej lub w przypadku bycia nowym klientem poprzez wypełnienie krótkiego formularza na stronie internetowej. Po akceptacji wniosku zwykle wystarczy podpisać umowę lokaty oraz przelać środki na wskazany w niej rachunek.

Istnieje też możliwość założenia lokaty długoterminowej bezpośrednio w oddziale banku i wówczas środki można wpłacić nawet w formie gotówkowej.

Jak założyć lokatę?

Data opublikowania: 6/28/2022

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.3
    Na podstawie 19 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert