Icon
Jak zamknąć konto osobiste w banku?

Jak zamknąć konto osobiste w banku?


Icon 9/28/2022 | 12:00 AM
Icon 8 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Znalazłeś lepszą ofertę na prowadzenie konta osobistego w innym banku? A może od lat masz aktywny rachunek rozliczeniowy, z którego nie korzystasz? W każdej z tych sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zamknięcie konta. To szczególnie istotne, gdy płacisz za jego prowadzenie. Jak zamknąć konto w banku? Czy ponosi się wówczas jakiekolwiek koszty? Zobacz, czy można zamknąć konto bankowe przez internet i kiedy zamknięcie rachunku w danej chwili nie będzie możliwe. Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

Jak zamknąć konto osobiste w banku?

Zamknięcie konta bankowego może okazać się dobrym krokiem w wielu sytuacjach. Często zdarza się, że mamy więcej niż jeden rachunek, a z tego drugiego nie korzystamy. Po co ponosić dodatkową opłatę co miesiąc, nawet gdy nie jest wysoka?

Konto w banku może być także pozostałością po kredycie hipotecznym. Zdarza się, że aby otrzymać korzystniejsze warunki kredytowe, należy założyć rachunek w danym banku. Kredyt dawno spłacony, a konto nadal aktywne, choć nieużywane? Pora je zamknąć.

Jak zamknąć konto bankowe? Nie jest to proces skomplikowany. W większości przypadków będzie jednak wymagać złożenia stosownego wniosku. Od czego zacząć? Od spłacenia ewentualnych zaległości. Jeśli masz debet na koncie, to musisz go uregulować. W innym przypadku zamknięcie konta nie będzie możliwe.

Kiedy można zamknąć konto w banku?

Oferta bankowa jest rozbudowana i każdy klient, czy to prywatny, czy prowadzący działalność gospodarczą, wybiera, z jakich jej punktów skorzystać. Podstawowym produktem jest konto bankowe, inaczej rachunek. Jeśli masz kilka rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, być może będziesz chciał się któregoś pozbyć. Zobacz, kiedy można zamknąć konto w banku.

Decyzja o likwidacji rachunku należy tylko do nas i nie trzeba się z niej tłumaczyć. Konto w banku najlepiej zamknąć, kiedy dana oferta nam nie odpowiada. Najczęściej ma to związek z wysokością opłat, jakie pobiera bank.

Obecnie coraz więcej banków rezygnuje z pobierania tej opłaty, a niektóre wyceniają tę usługę symbolicznie. Nie warto zatem przepłacać. Czy jednak zamknięcie konta może nastąpić od razu po jego założeniu, nawet tego samego dnia? Po jakim czasie można zamknąć konto bankowe? Możesz złożyć wypowiedzenie umowy prowadzenia rachunku nawet w tym samym dniu, w którym go otworzysz, ale nie zamknie się on od razu.

Wszystko przez to, że banki mają w umowach zapisany okres wypowiedzenia, który przeważnie trwa 14, 28 czy 30 dni. Co się dzieje z zamkniętym kontem bankowym? Po złożeniu wypowiedzenia pozostaje ono aktywne przez pewien okres. Bank może naliczyć za niego opłaty, jeśli konto jest płatne. Rachunek jest ostatecznie zamykany, a jego numer nie może być przypisany innemu klientowi.

Czy bank ma prawo odmówić zamknięcia konta?

Można zastanawiać się, czy w każdym przypadku rezygnacja z posiadanego konta i jego zamknięcie są możliwe. Niestety, nie zawsze tak będzie. Kiedy bank nie zamknie konta pomimo złożonego wypowiedzenia? Jest taka możliwość, jeśli:

  • posiadasz niespłacony limit kredytowy;
  • masz zadłużenie na koncie bankowym;
  • masz kredyt powiązany z rachunkiem, z którego dokonujesz jego spłaty;
  • nie spłaciłeś karty kredytowej wydanej do konta;
  • zalegasz z opłatami za prowadzenie konta;
  • posiadasz nierozliczone transakcje płatnicze;
  • Twoje konto jest zajęte przez komornika;
  • ogłaszasz upadłość konsumencką;
  • masz konto powiązane z otwartą akredytywą, inkasem dokumentowym czy inkasem czeków w obrocie krajowym lub dewizowym;
  • na zamknięcie konta nie godzi się jego współwłaściciel.

Na pytanie, czy można zamknąć konto w banku mimo posiadania kredytu lub czy można zamknąć konto z zadłużeniem, należy więc odpowiedzieć przecząco. Jeśli spłacisz zobowiązanie czy uiścisz kwotę zadłużenia, zlikwidowanie konta w banku stanie się możliwe.

Czy można zamknąć konto w banku przez internet?

Obecnie bankowość internetowa mocno się rozwinęła, głównie za sprawą pandemii COVID-19. Banki udostępniają wiele funkcji klientom w trybie online. Dzięki temu coraz więcej kwestii związanych z prowadzeniem konta możemy zrealizować przez internet. Nie inaczej jest w przypadku zamknięcia rachunku. Jak zamknąć konto przez internet? Wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję w swojej bankowości lub w aplikacji mobilnej. Nie będzie to jednak możliwe w każdym banku.

Ważne!
Zgodnie z art. 60 ustawy o prawie bankowym: Jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.

W którym banku możliwe jest zamknięcie konta przez internet? Jakie instytucje pozwalają klientom na sprawowanie całkowitej kontroli nad kontem, w tym jego likwidacji w trybie online? Oto lista banków, które to umożliwiają:

  • Pekao SA – za pośrednictwem bankowości internetowej pekao24.com.pl lub aplikacji mobilnej PeoPay,
  • Bank Millennium – za pośrednictwem systemu internetowego Millenet,
  • PKO BP – za pośrednictwem systemu internetowego iPKO lub aplikacji IKO,
  • mBank – za pośrednictwem serwisu transakcyjnego mBanku,
  • Alior Bank – za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
  • Citi Handlowy – za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku,
  • VeloBank – za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku,
  • ING Bank Śląski – w Moim ING, ale tylko w przypadku kont złotowych,
  • Santander Bank Polska – oficjalnie istnieje możliwość zamknięcia konta drogą elektroniczną, przez bankowość internetową, ale pojawiają się głosy, że jest to nieskuteczne.

Ile trwa zamknięcie konta w banku?

Ile trwa zamknięcie konta w banku? Czy trzeba na to długo czekać? Warto mieć jednak na względzie, że zamknięcie konta może wiązać się z okresem wypowiedzenia umowy. Okres ten wynosi najczęściej 30 dni, choć może być krótszy i wynosić np. 14 dni. Nie jest zatem tak, że rachunek można zamknąć z dnia na dzień.

Niemniej wiele zależy od instytucji bankowej. Są i takie, które okres wypowiedzenia mają znacznie krótszy. Sam proces formalnego zamknięcia konta nie powinien zająć więcej niż kwadrans. Jak sprawdzić czy konto bankowe jest zamknięte? Wiele osób się nad tym zastanawia, zwłaszcza że mogą pojawić się kłopoty ze skuteczną likwidacją rachunku, jeśli składasz taką dyspozycję w trybie online. Jak możesz sprawdzić kiedy zamknąłeś konto w banku?

Najprościej zrobisz to, dokonując przelewu na symboliczną kwotę na numer takiego rachunku. Jeśli kwota zostanie zwrócona mniej więcej w ciągu dwóch dni, to możesz mieć pewność, że konto zostało ostatecznie zamknięte. W przeciwnym wypadku będzie ono nadal aktywne.

Jak napisać pismo do banku o zamknięcie konta?

Chcesz wiedzieć, jak zamknąć konto w banku? Aby możliwa była likwidacja rachunku, należy złożyć odpowiedni wniosek. Dla każdego banku będzie on inny. Najczęściej dostępny jest na stronie internetowej, jak również w placówce instytucji.

A co będzie potrzebne do zamknięcia konta? Zazwyczaj będzie to jedynie dowód osobisty – pozwoli on potwierdzić tożsamość klienta, który decyduje się na zamknięcie rachunku.

Nie wystarczy wybrać się do banku i oznajmić, że rezygnujemy z konta bankowego. Konieczne będzie złożenie wniosku o zamknięcie konta bankowego w formie pisemnej. Banki zazwyczaj mają gotowe formularze do wypełnienia w tym celu, dlatego nie musimy samodzielnie szukać wzoru wniosku o zamknięcie rachunku bankowego.

Co powinno znaleźć się we wniosku?

  • dane osobowe właściciela konta bankowego (wraz z adresem zamieszkania oraz serią i numerem dowodu osobistego),
  • numer rachunku bankowego, który ma zostać zamknięty,
  • podpis składającego wniosek.

Jeśli na koncie pozostały środki, to we wniosku należy również podać numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane.

W przypadku chęci zamknięcia konta przez internet powinieneś złożyć odpowiednią dyspozycję w swojej bankowości elektronicznej. Musisz się do niej zalogować, wybrać odpowiednie konto osobiste i następnie odszukać zakładkę służącą do dokonywania zmian w obrębie rachunku. Tam będzie najprawdopodobniej opcja zamknięcia konta i złożenia wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku.

Ile kosztuje zamknięcie konta w banku?

Zasadniczo wiele banków umożliwia prowadzenie konta bezpłatnie, choć niejednokrotnie obwarowane jest to kilkoma warunkami. Niemniej już zamknięcie rachunku może pociągać za sobą opłaty. Oczywiście nie każdy bank je wprowadza, ale musisz liczyć się z taką ewentualnością.

Ile kosztuje zamknięcie konta w banku? Najczęściej jeśli naliczana jest opłata, to wynosi ona około kilku złotych. To rekompensata dla instytucji finansowej za zerwanie umowy rachunku czy rozwiązanie jej przed czasem.

Po jakim czasie bank zamyka nieużywane konto?

Jeśli korzystasz z kilku kont osobistych jednocześnie, np. otworzyłeś rachunek, bo było to wymagane, by obniżyć marżę przy kredycie, to z czasem możesz nawet zapomnieć, że takie konto miałeś. Co się dzieje z nieużywanym kontem w banku? Kwestia ta została uregulowana w przepisach, jakie weszły w życie w 2016 roku. Zgodnie z nimi banki zobowiązane są do monitorowania tzw. martwych, czyli nieaktywnych kont, na których przez dłuższy czas nie odnotowały żadnej aktywności. Czy rachunek jest automatycznie zamykany z czasem?

Najpierw po upływie 5 lat od ostatniej aktywności związanej z kontem osobistym bank musi sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje. Jeśli tak, takie konto pozostaje otwarte, a dopiero po upływie 10 lat od ostatniej aktywności instytucja może je zamknąć, wcześniej ostrzegając właściciela o konsekwencjach takiego działania. Nie ma więc w praktyce możliwości, by bank tak po prostu zlikwidował Twój rachunek i nie poinformował Cię wcześniej o tym, choć listy z banku mogą przychodzić na adres, pod którym od dawna nie mieszkasz.

Jeśli okaże się, że właściciel konta nie żyje, bank powinien odszukać jego spadkobierców i im przekazać kwotę, jaka była zgromadzona na rachunku. Gdyby ustalenie spadkobierców z różnych powodów było niemożliwe, pieniądze zmarłego klienta przechodzą na własność gminy, w której zamieszkiwał.

Bank może chcieć zlikwidować konto, bo taki obowiązek nakłada na niego Prawo bankowe. Zgodnie z art. 59a ustawy umowa rachunku bankowego ulega rozwiązaniu z dniem śmierci posiadacza konta albo po upływie 10 lat od dnia wydania przez właściciela rachunku ostatniej dyspozycji, jaka go dotyczyła.


Zobacz, jak wygląda zamknięcie konta w poszczególnych bankach:

Data opublikowania: 9/28/2022

    Ukończyłam Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, dzięki czemu wiem, jak pisać językiem zrozumiałym i staram się zawsze obiektywnie przekazywać informacje. Tłumaczę na „ludzki” zawiłości świata finansów i produktów bankowych, a dzięki wiedzy, jaką zdobyłam pracując w Totalmoney jestem w stanie odpowiadać na pytania użytkowników w trudnych sytuacjach finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    3.3
    Na podstawie 14 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert