Samochód na raty to coraz popularniejsza forma finansowania auta, dostępna przede wszystkim w salonach dealerskich. Możesz jeździć Samochód na raty to coraz popularniejsza forma finansowania auta, dostępna przede wszystkim w salonach dealerskich. Możesz jeździć zupełnie nowym autem, ponosząc przy tym niewielkie koszty miesięczne. Wbrew pozorom to zupełnie inna forma finansowania niż leasing. Jak dokładnie działa i czy auto na raty to dobry pomysł?nowym autem, ponosząc przy tym niewielkie koszty miesięczne.
Zakup auta na raty może przyjmować zróżnicowaną formę. Przeważnie proces jego pozyskania jest zbliżony do ubiegania się o kredyt hipoteczny, choć występują też pewne różnice. Aby uzyskać auto na raty nie zawsze musisz posiadać wkład własny. Ponadto, dopełnić musisz także inne formalności związane z rejestracją czy ubezpieczeniem auta.
Samochód na raty - co warto wiedzieć o ofercie?
Nowy samochód kosztuje co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku samochodów luksusowych marek będzie to nawet kilkaset tysięcy złotych. Niewielu Polaków stać na to, aby kupić taki samochód z własnych oszczędności.
Większość z nas zadowala się zakupem kilkuletnich aut, ale alternatywą może być samochód na raty z salonu. Za zaledwie kilkaset złotych miesięcznie możesz więc stać się posiadaczem nowego samochodu. Co istotne, nowy samochód na raty to rozwiązanie dostępne niemal dla każdego, w tym także dla osób prywatnych, które nie posiadają działalności.
Nie oznacza to jednak, że nie musisz spełnić żadnych wymogów, aby otrzymać samochód na raty bez banku. Jakich formalności będzie wymagał salon samochodowy?
Auto na raty - jakie formalności są wymagane?
Jeśli zdecydujesz się na auto na raty z salonu, musisz przejść przez proces pozyskania finansowania. Co się na niego składa? Najpierw wybierasz samochód, który Cię interesuje. W przypadku nowych aut zazwyczaj otrzymujesz niższe oprocentowanie niż, gdybyś zdecydował się na pojazd używany.
Salon samochodowy powinien wystawić Ci fakturę pro forma, z którą następnie udasz się do banku, aby uzyskać kredyt. Oznacza to zatem, że niezbędne będzie złożenie wniosku kredytowego. To, jakich formalności zażąda bank, zależy już wyłącznie od przepisów, jakie w nim panują.
Kiedy otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, bank przekaże Ci promesę kredytową. Dzięki niemu możliwe będzie nabycie auta na kredyt. Nieco mniej formalności możesz spodziewać się, gdy kupisz nowe auto na raty z salonu, który współpracuje z wybrany bankiem.
W tej sytuacji wizyta w placówce banku nie będzie konieczna. Wszystkie potrzebne dokumentu do uruchomienia kredytu składasz jedynie w salonie samochodowym. Czy samochód na raty bez BIK jest możliwy do uzyskania?
Pamiętaj, że samochód na raty z salonu nadal wiąże się z procesem kredytowania w banku. Nie ma co zatem liczyć na to, że bank nie sprawdzi Twojej historii kredytowej.
Auto na raty - potrzebne dokumenty
Aby uzyskać nowe auto na raty musisz skompletować niezbędne dokumentu. Zazwyczaj będą one identyczne jak te, które należy złożyć przy ubieganiu się o kredyt bezpośrednio w banku. Co zatem okaże się potrzebne? Będzie to:
- dowód tożsamości,
- zaświadczenie o dochodach/wyciąg z konta,
- zaświadczenie o zatrudnieniu (nie zawsze będzie niezbędne).
To jedynie dokumenty, których potrzebujesz aby otrzymać finansowanie auta na raty bez banku. Konieczne będzie jeszcze zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji i wykupienie ubezpieczenia OC.
Jak kupić auto na raty? Krok po kroku
Jak kupić auto na raty szybko i bezproblemowo? Sprawdź, ile czasu może Ci to zająć. Oto cały cały proces krok po kroku:
- Wybierz salon samochodowy i interesującą Cię ofertę - najlepiej taki, który współpracuje z bankiem, wówczas zaoszczędzisz mnóstwo czasu.
- Złóż wymagane dokumentu.
- Otrzymaj zgodę na udzielenie kredytu.
- Odbierz fakturę, kartę pojazdu i wyciąg ze świadectwa homologacji.
- Zarejestruj auto w wydziale komunikacji.
- Odbierz tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz naklejkę legalizacyjną.
- Wykup ubezpieczenie samochodu.
- Odbierz kluczyki z salonu.
Zdarza się, że ubezpieczenie auto wykupujesz już na początku w momencie składania wniosku kredytowego.
Auto używane na raty
Samochód używany na raty zazwyczaj będzie tańszy, ponieważ niższa jest jego wartość niż auta z salonu. Musisz jednak mieć na uwadzę, że na auto używane otrzymasz wyższe oprocentowanie. Samochód na raty w komisie to jednak dobre rozwiązanie, gdy nie masz środków na zakup nowego auta.
Samochód na raty z salonu
Auto z salonu na raty ma tę zaletę, że oprocentowanie kredytu będzie niższe, a co za tym idzie, mniejszy będzie koszt kredytu. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na zakup nowego auta.
Zazwyczaj jest to wydatek powyżej 100 tys. złotych, a przy bardziej prestiżowych modelach cena ta może znacząco wzrosnąć. Jak kupić nowe auto na raty? Wystarczy udać się do salonu samochodowego, najlepiej takiego, który współpracuje z bankiem.
Gdzie wziąć samochód na raty?
Aby wziąć samochód na raty, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej. Nie potrzebujesz też wpłaty własnej, a sama umowa zawierana jest na dłuższy czas – w końcu mamy do czynienia z formą długoterminowego wynajmu samochodu.
Z oferty możesz skorzystać w coraz większej liczbie salonów samochodowych wybranych marek. Możesz też wybrać jedną z firm, które specjalizują się w wynajmie długoterminowym lub skorzystać z oferty prezentowanej na Totalmoney.pl w zakładce samochody.
Po przekroczeniu limitu kilometrów, który jest zapisany w umowie, nie wzrasta wysokość raty finalnej. Jednak w momencie, gdy będziesz chciał oddać auto dealerowi, dopłacisz za dodatkowe kilometry wg stawki w umowie.
Jak wziąć samochód na raty? Możesz zwrócić się do salonu dealerskiego wybranej marki, który ma umowę z bankiem. Taką ofertę mają dla polskich konsumentów banki związane z markami motoryzacyjnymi, które często nazywaną są bankami samochodowymi. Należy do nich m.in.:
- program finansowy EasyDrive Volkswagena – przez 2, 3 lub 4 lata klient spłaca rynkową utratę wartości auta w niskich ratach miesięcznych, a na koniec okresu umowy może zamienić auto na nowe lub spłacić je do końca – w ratach lub jednorazowo,
- Banque PSA Finance (marki Peugeot + Citroën).
- Kredyt SMARTPlan w Toyota Banku,
- BMW Kredyt – samochód na raty,
- Renault Credit International Bank Polska (zakup nowych samochodów Renault w Sieci Autoryzowanych Partnerów Renault).
Nowe auto na raty bez wkładu własnego - to możliwe?
Nowe auto na raty bez wkładu własnego to oferta, która jest dostępna także dla osób prywatnych. W większości przypadków salon samochodowy ani współpracujący z nim bank nie zażąda wpłaty początkowej, choć istnieje również taka możliwość. Wówczas wkład własny zmniejszy wysokość kredytu, a co za tym idzie, także wysokość rat.
A czy auto na raty bez zdolności kredytowej jest możliwe do uzyskania? Tutaj sytuacja może być już problematyczna. Osoba decydującą się na zakup samochodu na raty, powinna wykazać, że stać ją na ich regulowanie.
Zakup auta na raty - koszty
Nie jesteś pewien, ile będzie kosztować Cię auto na raty? Skorzystać możesz z gotowego narzędzia, który pomoże obliczyć Ci wszystkie koszty związane z tą transakcją. Mowa oczywiście o kalkulatorze samochodu na raty.
Wystarczy, że podasz szacowaną wartość pojazdu i okres, na jaki chcesz zaciągnąć kredyt samochodowy, a poznasz wszystkie dostępne oferty, uporządkowane od najtańszej do najdroższej. Dla przykładu załóżmy, że interesuje Cię auto na raty, który kosztuje 60 tys. złotych.
Przy wyborze 72 miesięcy spłaty (6 lat), rata miesięczna w ofercie pożyczki Alior Banku wyniesie 1070 złotych. Widzisz jakie to proste? Kalkulator kredytu samochodowego sprawi, że łatwo i szybko porównasz dostępne oferty.
Czy warto kupić samochód na raty?
Czy warto kupić nowy samochód na raty? To zależy. Jeśli stać Cię na zakup auta za gotówkę, to zapewne kredyt nie będzie Ci potrzebny. Nie będziesz wówczas zobligowany do opłacania comiesięcznych rat i nie poniesiesz dodatkowych kosztów.
Nie każdy chce jednak wydawać wszystkie oszczędności na samochód. Są i tacy, dla których uzbieranie większej kwoty stanowi pewien problem ze względu na nieumiejętność odpowiedniego zarządzania budżetem, a zobowiązanie finansowe trzyma ich w ryzach.
W takich sytuacji, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Opinie dot. auta z salonu na raty są pozytywne, nie musisz zatem obawiać się tej formy finansowania pojazdu.
Jakie mogą być inne sposoby finansowania samochodu?
Auto na raty to nie jedyny sposób finansowania samochodu. Równie dobrze możesz zdecydować się po prostu na kredyt gotówkowy, który weźmiesz na dowolny cel, a pozyskaną kwotę przeznaczyć na zakup pojazdu. Musisz jednak wiedzieć, że kredyt gotówkowy będzie zazwyczaj droższy aniżeli kredyt samochodowy.
Jeszcze inne rozwiązanie stanowi leasing. Dawniej to rozwiązanie dostępne było wyłącznie dla przedsiębiorców. Obecnie od kilku lat dostępne są również oferty leasingu konsumenckiego. Niestety, zazwyczaj wiążą się z nieco wyższymi kosztami, choćby z uwagi na fakt, że osoba prywatna nie może odliczyć kosztów uzyskania przychodu.
Warto zatem już samemu rozważyć, jaka forma finansowania samochodu okaże się najbardziej korzystna.