Polisa wakacyjna

Jeśli należymy do grona osób od dłuższego czasu odliczającego czas do rozpoczęcia wakacji powinniśmy pamiętać o tym, że w przypadku zagranicznych wojaży nie możemy zapomnieć o odpowiedniej polisie, która na wypadek nieszczęśliwego wypadku zaoszczędzi nam sporo nerwów i pieniędzy

Nie wszystko da się w życiu przewidzieć. Jeśli chcemy zapewnić sobie i swoim najbliższym odpoczynek, którego nie zmącą żadne nieprzewidziane okoliczności (a tym bardziej ich skutki), powinniśmy zapoznać się bliżej z polisami podróżnymi, zwanymi również wakacyjnymi. Postanowiliśmy przyjrzeć się dostępnym propozycjom, zakresowi ochrony, a także kosztom tego rodzaju ochrony. Jak się okazuje wcale nie jest tak drogo, jak mogłoby się wydawać, a kosztami, a konkretniej ich niewielką wysokością będziemy pozytywnie zaskoczeni. Zapraszamy do lektury.

Co wchodzi w zakres polisy ochronnej?

Szukając polisy wakacyjnej, z której będziemy mogli skorzystać przyjęliśmy założenie, że chcemy ją zawrzeć bez konieczności fizycznego spotkania z agentem ubezpieczeniowym, czyli że interesuje nas wyłącznie wariant on-line. Przyjęliśmy także, że na urlop będziemy chcieli wybrać się do Chorwacji na przełomie lipca i sierpnia, będzie on trwał będzie 5 dni i jesteśmy trzydziestoletnim singlem.
Wśród ryzyk, przeciwko którym powinna chronić polisa wymienić należy przede wszystkim:

  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • koszty leczenia (KL),
  • bagaż podróżny,
  • Odpowiedzialność Cywilną (OC).

Poszukiwania najbardziej atrakcyjnej polisy przeprowadziliśmy u czterech ubezpieczycieli działających na krajowym rynku (w PZU SA, Allianz, Link4 i AXA).

Zacznijmy zatem od maksymalnej odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałe szkody.

Maksymalna kwota odpowiedzialności ubezpieczyciela
Ubezpieczyciel/
rodzaj ubezpieczenia
PZU Allianz Link4 AXA
KL 120 000 zł 40 000 EUR 100 000 zł 50 000 EUR
NNW 50 000 zł 5 000 EUR 50 000 zł 4 000 EUR
OC 100 000 zł 40 000 EUR 50 000 zł 50 000 EUR
Źródło: TotalMoney.pl

W przypadku kosztów leczenia (KL) z najniższym maksymalnym pułapem odpowiedzialności ubezpieczyciela mamy do czynienia w przypadku Link4. Wynosi on 100 000 zł.  najwyższy zaś oferuje AXA, gdzie wynosi on 50 000 EUR, czyli – w przeliczeniu – ponad dwa razy więcej. Z kolei Link4 oraz PZU oferują najwyższe sumy ubezpieczenia przy Następstwach Nieszczęśliwych Wypadków (50 000 zł), a relatywnie niskie przy Odpowiedzialności Cywilnej na Reczy lub osobie (OC) – wynoszą one odpowiednio 50 000 zł i 100 000 zł.
Wydawać by się mogło, że przy tak dużych sumach ubezpieczenia powinniśmy spodziewać się równie wysokich kosztów takiej ochrony. Nic bardziej błędnego! Otóż najdroższy z porywanych pakietów kosztuje raptem 51 zł, a najtańszy uzyskamy za trochę ponad 30 zł.

Wysokość składki ubezpieczeniowej
Ubezpieczyciel PZU Allianz Link4 AXA
Składka 30,50 zł 32,00 zł 50,98 zł 41,53 zł
Źródło: TotalMoney.pl

Dla niezdecydowanych…

Jeśli wciąż zastanawiamy się nad tym, czy warto zakupić taką polisę, warto wiedzieć, że w przypadku wybranych pakietów domyślnie otrzymujemy również ochronę na wypadek szkody związanej z naszym bagażem podróżnym – i tak:

  • Link4 ubezpiecza nasz sprzęt sportowy w sumie do 2500 zł,
  • AXA ubezpieczy nasz bagaż na kwotę 400 EUR,
  • PZU pokryje koszty wynoszące do 1000 zł.

Warto również wspomnieć o tym, że zarówno Allianz, jak tez i pozostali ubezpieczyciele proponują bardzo bogate pakiety ochrony Assistance.

Komu w drogę, temu polisa!

Zawsze warto przekalkulować koszt naszego ryzyka, które zobowiązani bylibyśmy ponieść w przypadku zajścia określonego zdarzenia – np. skutkującego pobytem w szpitalu. Koszt takiej wątpliwej przyjemności może wynieść nawet kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy euro, a jak już wiemy z powyższego opracowania, koszt polisy wynosi tyle, ile średniej klasy zagraniczny lunch dnia. Na czym jak na czym, ale na ochronie podczas zagranicznych eskapad nie warto oszczędzać. Nasze bezpieczeństwo jest, jak już zostało wielokroć powtórzone, na wagę złota a pomoc, którą zyskujemy decydując się na polisę podróżną wydaje się iście bezcenna. Warto pomyśleć zawczasu i jako obowiązkowy element naszego wyposażenia na podróż wyposażyć się w polisę, której zawarcie przez Internet zajmie nam dosłownie kilka minut.

Artykuły 15.07.2014