Karty kredytowe na święta

05.12.2014 r.
Karty kredytowe na święta

Karta kredytowa, pod warunkiem jej prawidłowego użytkowania, jest dobrym sposobem m.in. na sfinansowanie wydatków świątecznych. Korzystając z niej można także skorzystać z programu rabatowego czy odzyskać część pieniędzy wydanych na świąteczne zakupy.

Według Narodowego Banku Polskiego, na koniec II kwartału 2014 r. Polacy posiadali w swoich portfelach 6,1 mln kart kredytowych. Wśród nich są tzw. karty klasyczne, srebrne, złote, platynowe czy… czarne – takie jak np. Visa Infinite, której limit kredytowy może sięgnąć nawet 1 milion złotych. W naszym zestawieniu postanowiliśmy porównać karty klasyczne i srebrne wydawane przez polskie banki.

Na naszą ankietę odpowiedziało 21 banków. Niektóre z nich przysłały informacje tylko na temat kart klasycznych, inne – tylko srebrnych, a jeszcze inne – zarówno srebrnych jak i klasycznych. Na podstawie informacji przesłanych przez banki przygotowaliśmy dwa zestawienia – kart klasycznych i srebrnych.


Jakie założenia przyjęliśmy?

Założyliśmy, że nasz „modelowy” klient posiada kartę kredytową z limitem 5 000 zł, z której aktywnie korzysta. Miesięcznie wykonuje przy jej użyciu 4 transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 800 zł (9 600 zł rocznie).

Co i jak ocenialiśmy?

Każda zgłoszona do rankingu karta kredytowa otrzymywała punkty za:

  • Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych
  • Długość okresu bezodsetkowego
  • Wysokość opłaty rocznej za kartę (z uwzględnieniem transakcji dokonywanych przez naszego klienta
  • Program rabatowy
  • Moneyback


Co prawda zadłużenie z tytułu transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu karty kredytowej najlepiej spłacić jest w wyznaczonym przez bank terminie – przed upływem okresu bezodsetkowego – to jednak w niektórych sytuacjach (zwłaszcza w przypadku dokonania transakcji o wyższej wartości) można skorzystać z oferowanej przez niektóre banki możliwości rozłożenia zadłużenia na raty. Dlatego też przyznawaliśmy punkty także za:

  • Możliwość rozłożenia zadłużenia na raty
  • Oprocentowanie spłaty ratalnej
  • Prowizję za rozłożenie zadłużenia na raty
  • Maksymalny okres spłaty
  • Minimalną oraz maksymalną kwotę transakcji, jaką można rozłożyć na raty.


Liczba punktów, jaką przyznawaliśmy za każdą z wymienionych powyżej kategorii umieszczona jest w ramce, do której można się dostać klikając na poniższy link.

<<PUNKTACJA DO RANKINGU>>

Klasyczne karty kredytowe

W czołówce zestawienia klasycznych kart kredytowych znalazły się następujące „plastiki”: MasterCard Classic PlusBanku, Visa Standard Credit Agricole Banku Polska, Karta Kredytowa 1|2|3 Banku Zachodniego WBK oraz Wizz Air MasterCard wydawany przez Raiffeisen Polbank.
 

Karty kredytowe na święta (karty classic)
Pozycja 1 2 3
Bank/nazwa karty Plus Bank
MasterCard Classic
Credit Agricole Bank Polska
Visa Standard
Bank Zachodni WBK
Karta Kredytowa 1|2|3
Raiffeisen Polbank
Wizz Air MasterCard
Wniosek online       Sprawdź kartę
Liczba punktów 12,5 11,5 11
Oprocentowanie transakcji
bezgotówkowych
11,75% - z ubezpieczeniem
12,00% - bez ubezpieczenia
12,00% 12,00% 12,00%
okres bezodsetkowy (dni) 52 54 54 56
Opłata roczna za kartę
(klient z założeń)
0,00 zł 0,00 zł 120,00 zł
(10 zł miesięcznie)
79,00 zł
Program rabatowy Klienci Plus Banku posiadający karty kredytowe i debetowe korzystają z Programu Paszport Korzyści. Dzięki udziałowi w Programie i używaniu kart u Partnerów można korzystać z wyjątkowych promocji lub otrzymać wiele atrakcyjnych zniżek na ich produkty i usługi, a także zyskiwać Korzyści które pozwolą obniżyć dotychczasowe rachunki w Plus i Cyfrowym Polsacie Zniżki u Partnerów Klubu Rabatowego NIE Program Lojalnościowy Wizz Air umożliwiający zbieranie punktów za każdą transakcję bezgotówkową (5 zł = 1 punkt). Równowartość pieniężną punktów (10 punktów = 1 zł) można przeznaczyć na zakupy na stronie wizzair.com np. biletów lotniczych. Dodatkowo klientom nadawane jest bezpłatne członkostwo w Wizz Discount Club.
Moneyback BONUS PLUS: za każde rozliczone w danym okresie rozliczeniowym 500 zł klient może obniżyć o 5% abonament (w sieci Plus lub Cyfrowym Polsacie) lub otrzymać dodatkowe 5% doładowania w sieci Plus na kartę oraz Plus mix (nie więcej jednak niż 100,00 zł).
Dodatkowo Klient może otrzymać ROCZNICOWY BONUS PLUS naliczany w rocznicę podpisania przez Klienta umowy o karty kredytowe. Wartość Rocznicowego Bonusa Plus stanowi dodatkowe:                    
a) 50% wartości Bonusa Plus przyznanego w miesiącu uzyskania do niego prawa, dla Klientów ze stażem od 3 do 5 lat włącznie,       
b) 100 % wartości Bonusa Plus przyznanego w miesiącu uzyskania do niego prawa, dla Klientów ze stażem min. 6 lat
NIE 1% zwrotu wydatków we wszystkich supermarketach spożywczych w Polsce
2% zwrotu wydatków na wszystkich stacjach paliw w Polsce
3% zwrotu wydatków we wszystkich restauracjach i fastfoodach w Polsce
Maksymalna kwota zwrotu - do 760 zł rocznie
2% na Koncie Wizz
Możliwość rozłożenia
zadłużenia na raty
TAK TAK TAK TAK
Oprocentowanie 10,75% - karta z ubezpieczeniem
11% - karta bez ubezpieczenia
10,00% 9,99% 0,00%
Prowizja 0,00% 1,00% min 5,00 zł 1,00% min. 5,00 zł 1,00% miesięcznie
Max okres spłaty
(miesiące)
24 24 48 30
Min. kwota transakcji,
jaką można rozłożyć
na raty
300,00 zł 300,00 zł 200,00 zł 500,00 zł
Max kwota transakcji,
jaką można rozłożyć
na raty
80% przyznanego limitu 100% przyznanego limitu 95% przyznanego limitu 100% przyznanego limitu
Założenia: 
Klient posiada kartę z limitem w wysokości 5000 zł 
Miesięcznie wykonuje przy użyciu karty 4 transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 800 zł, tj. 9600 zł rocznie 

<< ZOBACZ PEŁNY RANKING KART KREDYTOWYCH NA ŚWIĘTA (KARTY CLASSIC) >>

Pierwsze miejsce i 12,5 punktu przypadło karcie MasterCard Classic oferowanej przez PlusBank. To jedyna karta w naszym zestawieniu, której oprocentowanie uzależnione jest od tego, czy jej posiadacz zdecyduje się na skorzystanie z ubezpieczenia. Dla klientów korzystających z dobrowolnego programu ubezpieczeniowego „Ochrona posiadacza karty” oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynosi 11,75% w skali roku (w przeciwnym przypadku jest o 0,25 pp. wyższe). Posiadacze kart MasterCard Classic korzystają z Programu Paszport Korzyści, dzięki czemu m.in. otrzymują zniżki u partnerów programu oraz obniżają swoje rachunki w Plusie i Cyfrowym Polsacie. Korzystają też z usługi moneyback (BONUS PLUS i ROCZNICOWY BONUS PLUS). Zadłużenie na karcie może być rozłożone na maksymalnie 24 raty. Oprocentowanie „Planu spłat” wynosi 10,75% (dla klientów korzystających z dobrowolnego programu ubezpieczeniowego „Ochrona posiadacza karty”) lub 11% w skali roku.

Pozycję drugą zajęła Visa Standard Credit Agricole Banku Polska. Zdobyła ona 11,5 punktu.

Visa Standard banku Credit Agricole to 54-dniowy okres bezodsetkowy, oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynoszące 12% i brak opłaty za użytkowanie karty (dla klienta z naszych założeń). Posiadacze kart kredytowych z logo Credit Agricole Banku Polska mogą korzystać z rabatów w ramach Klubu Rabatowego. Partnerami Klubu są m.in. Euro RTV AGD, Merlin.pl, Komputronik, Batycki, Wojas, Zalando, LINK4, NC+ czy Wittchen. Rabaty u partnerów Klubu Rabatowego mogą sięgać nawet 50%. Oprocentowanie Planu Spłat Ratalnych wynosi 10% w skali roku, prowizja za rozłożenie zadłużenia na raty – 1% min. 5 zł. Zadłużenie można spłacać przez 24 miesiące, a na raty można rozłożyć nawet 100% przyznanego limitu.

Na miejscu trzecim z dorobkiem 11 punktów znalazły się dwie karty: karta kredytowa Wizz Air MasterCard Raiffeisen Polbanku oraz Karta Kredytowa 1|2|3 Banku Zachodniego WBK.

Posiadacze karty Wizz Air Raiffeisen Polbanku za każdą transakcję bezgotówkową zbierają punkty (5 zł wydanych kartą to 1 punkt) w ramach Programu Lojalnościowego Wizz Air. Równowartość pieniężną punktów (10 punktów to 1 zł) można przeznaczyć na zakup na stronie wizzair.com np. biletów lotniczych. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu karty to 12% w skali roku, a długość okresu bezodsetkowego – 56 dni. Także zadłużenie z tytułu transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą Wizz Air MasterCard można rozłożyć na raty (a dokładnie rzecz ujmując, na maksymalnie 30 rat). Oprocentowanie Rat w Karcie wynosi 0%. Bank pobiera jednak prowizję w wysokości 1% kwoty transakcji miesięcznie.

Drugi brązowy medalista to Karta Kredytowa 1|2|3 Banku Zachodniego WBK. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych dokonanych tą kartą wynosi 12% w skali roku, okres bezodsetkowy trwa 54 dni, a opłata za korzystanie z karty to 10 zł miesięcznie. Posiadacz karty kredytowej 1|2|3 korzysta z usługi moneyback: otrzymuje zwrot 1% zwrotu wydatków we wszystkich supermarketach spożywczych w Polsce, 2% zwrotu wydatków na wszystkich stacjach paliw w Polsce i 3% zwrotu wydatków we wszystkich restauracjach i fastfoodach w Polsce. W skali roku można w ten sposób zyskać nawet 760 zł. Karta kredytowa 1|2|3 to także usługa Ratio. Dzięki niej zadłużenie może zostać rozłożone na 48 rat. Oprocentowanie spłaty ratalnej to 9,99% w skali roku, a prowizja za jej przyznanie – 1% min. 5 zł. Na raty można rozłożyć do 95% przyznanego limitu.

Srebrne karty kredytowe

Czołówkę zestawienia srebrnych kart kredytowych tworzą: Karta Kredytowa MasterCard PAYBACK Banku Zachodniego WBK Karta Kredytowa Visa Standard Banku BGŻ, Karta Kredytowa MasterCard Standard Banku BGŻ oraz Karta Kredytowa Visa/MasterCard Silver Credit Agricole Banku Polska.
 

Karty kredytowe na święta (karty srebrne)
Pozycja 1 2 3
Bank/nazwa karty Bank Zachodni WBK
Karta kredytowa MasterCard PAYBACK
Bank BGŻ
Karta Kredytowa Visa Standard
Bank BGŻ
Karta Kredytowa MasterCard Standard
Credit Agricole Bank Polska
Visa/MasteCard Silver
Wniosek online        
Liczba punktów 13 12,5 12
Oprocentowanie transakcji
bezgotówkowych
12,00% 12,00% 12,00% 12,00%
Okres bezodsetkowy (dni) 54 56 56 54
Opłata roczna za kartę
(klient z założeń)
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Program rabatowy Program PAYBACK Oferty Visa Online
(Bank BGŻ nie prowadzi
własnego programu rabatowego)
NIE Zniżki u Partnerów
Klubu Rabatowego
Moneyback NIE NIE NIE NIE
Możliwość rozłożenia
zadłużenia na raty
TAK TAK TAK TAK
Oprocentowanie 9,99% 11,00% 11,00% 10,00%
Prowizja 1,00% min. 5,00 zł 1,00% 1,00% 1,00% min. 5,00 zł
Max okres spłaty
(miesiące)
48 48 48 24
Min. kwota transakcji,
jaką można rozłożyć
na raty
200,00 zł 300,00 zł 300,00 zł 300,00 zł
Max kwota transakcji,
jaką można rozłożyć
na raty
95% przyznanego limitu 100% przyznanego limitu 100% przyznanego limitu 100% przyznanego limitu
Założenia: 
Klient posiada kartę z limitem w wysokości 5000 zł 
Miesięcznie wykonuje przy użyciu karty 4 transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 800 zł, tj. 9600 zł rocznie 

<< ZOBACZ PEŁNY RANKING KART KREDYTOWYCH NA ŚWIĘTA (KARTY SREBRNE) >>

Karta Kredytowa MasterCard PAYBACK Banku Zachodniego WBK, która zdobyła 13 punktów, to numer 1 zestawienia srebrnych kart kredytowych. Jej posiadacz za każde 3 zł wydane kartą otrzymuje 1 punkt PAYBACK. Zgromadzone punkty można wymieniać na nagrody. Okres bezodsetkowy dla tego „plastiku” trwa 54 dni, roczna opłata za korzystanie z karty to – dla klienta z naszych założeń – 0 zł. Oprocentowanie transakcji gotówkowych dokonanych przy użyciu karty MasterCard PAYBACK wynosi 12% w skali roku. Posiadacz karty może także korzystać z usługi Ratio na zasadach takich, jak w przypadku Karty Kredytowej 1|2|3.

Miejsce drugie i 12,5 punktu przypadło Karcie Kredytowej Visa Standard Banku BGŻ. Co prawda Bank BGŻ nie prowadzi własnego programu rabatowego dla posiadaczy kart kredytowych, jednak posiadacze kart Visa Standard mogą korzystać z Oferty Visa Online. Visa Standard to oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynoszące 12% w skali roku, 54-dniowy okres bezodsetkowy i 0 zł opłaty rocznej dla naszego „modelowego” klienta. Spłatę zadłużenia z tytułu transakcji bezgotówkowych dokonanych tą kartą można rozłożyć nawet na 48 miesięcy. Oprocentowanie spłaty ratalnej wynosi 9,99% w skali roku a prowizja za jej przyznanie – 1% min. 5 zł. Na raty można rozłożyć 95% przyznanego limitu.

Na miejscu trzecim znalazły się dwie karty - Karta Kredytowa Visa/MasterCard Silver Credit Agricole Banku Polska oraz Karta Kredytowa MasterCard Standard Banku BGŻ. Każda z nich zdobyła 11,5 punktu.

Posiadacz Karty kredytowej Visa/MasterCard Silver Credit Agricole Banku Polska korzysta z rabatów w ramach Klubu Rabatowego (wspomnieliśmy o nim opisując kartę Visa Standard). Transakcje bezgotówkowe dokonane tą kartą oprocentowane są w wysokości 12% w skali roku. Nasz klient nie zapłaci za użytkowanie karty, a okres bezodsetkowy w przypadku tego „plastiku” to 54 dni. Plan Spłat Ratalnych oprocentowany jest w wysokości 10% w skali roku, prowizja za skorzystanie z tej usługi wynosi 1% min. 5 zł. Zadłużenie można spłacać przez 24 miesiące, a na raty można rozłożyć nawet 100% przyznanego limitu.

Drugim brązowym medalistą jest Karta Kredytowa MasterCard Standard Banku BGŻ. Od Karty Kredytowej Visa Standard różni ją jedynie brak dostępnych dla jej użytkowników programów rabatowych czy usługi moneyback. Pozostałe parametry obu kart (np. oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, długość trwania okresu bezodsetkowego czy możliwość rozłożenia zadłużenia na raty) są takie same dla obu kart.Dzięki karcie kredytowej możemy sfinansować całość lub część świątecznych zakupów. Mało tego, za niektóre z nich – dzięki oferowanym przez banki programom rabatowym – możemy zapłacić kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent mniej. Pamiętać jednak należy o umiarze. Pomimo tego, że zakupy dokonane przy użyciu karty kredytowej nie obciążą naszego konta od razu musimy pamiętać o tym, że będziemy musieli rozliczyć się z bankiem (mimo tego, że zadłużenie możemy rozłożyć je na raty). Nie powinniśmy więc zbytnio słuchać karty, która szepce nam do ucha „użyj mnie…”
 

 

Szukasz najlepszej karty kredytowej?


73 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

51 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


66 kont bankowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

9 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

70 pożyczek gotówkowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

146 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN44 konta firmowe

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

63 taryfy energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

50 taryf energii dla firmy

Więcej artykułów: Rankingi Karty kredytowe Transakcje bezgotówkowe Banki Zdolność kredytowa RRSO Moneyback Płatności zbliżeniowe