Zielona karta – co to jest i kiedy się przydaje

Zima to okres wzmożonych wyjazdów zagranicznych. Polacy bardzo chętnie podróżują w celu znalezienia idealnych stoków. Nie straszne są nam dalekie wyprawy! Przejeżdżamy nawet tysiące kilometrów, by móc z przyjemnością uprawiać narciarstwo w najlepszych kurortach. O czym musimy pamiętać jeśli w naszą wymarzoną wyprawę udajemy się samochodem?

Jak powszechnie wiadomo wypadki chodzą po ludziach. Warto zatem zawczasu pomyśleć o ubezpieczeniu, by móc w 100% cieszyć się z naszego wyjazdu i nie martwić ewentualnymi dodatkowymi kosztami. Kiedy i gdzie należy posiadać tzw. „zieloną kartę”, czyli w skrócie rzecz ujmując polisę OC obowiązującą poza granicami naszego kraju? Zapraszamy do lektury.


Czym jest Zielona Karta?

Pierwszą kwestią, którą należy wyjaśnić jest geneza nazwy tej właśnie polisy. Popularna  "Zielona Karta"  swoje określenie wzięła od zielonego koloru formularza, na którym zawarta jest umowa ubezpieczeniowa.

Dlaczego warto z niej skorzystać?

Popularna „Zielona Karta” to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, którym planujemy poruszać się za granicą. Jest zatem niczym innym jak polisą OC w ruchu zagranicznym. Może zostać zawarta z posiadaczami pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. Zieloną kartę można wyrobić na okres nie krótszy niż 15 dni i nieprzekraczający łącznie 12 miesięcy.

Przed czym chroni?

Uzbrajając się w tzw. Zieloną Kartę towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność cywilną posiadacza lub kierowcy auta za szkody wyrządzone osobom trzecim. Dotyczą one szkód powstałych w związku z ruchem tego pojazdu poza granicami Polski. W przypadku Zielonej Karty nie ma miejsca na innowacyjność albo nieszablonowość. Wydaje się ją najczęściej w formie certyfikatu. Drukowana jest w jednym układzie obowiązującym dla wszystkich krajów, zaś wydawana w dwóch językach – krajowym oraz angielskim lub francuskim. W krajach Unii Europejskiej nie ma obowiązku posiadania tej dodatkowej polisy. Przyjmuje się, że zarejestrowany pojazd jest ubezpieczony. Poza krajami UE przyjmuje się, że Zielona Karta nie jest wymagana m.in. na Gibraltarze, Lichtensteinie, Monako i San Marino.

Ile to kosztuje i gdzie musimy ją posiadać?

W większości przypadków Zielona Karta wydawana jest bez żadnych dodatkowych opłat. Warunkiem jest posiadanie OC w stym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.. Jej koszt wynosi więc równe zero złotych.

Należy wiedzieć, że w Zieloną Kartę trzeba być uzbrojonym podróżując do następujących krajów: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy. Warto również dodać, że bez jej posiadania nie zostaniemy w ogóle wpuszczeni na teren niektórych państw lub przy przekraczaniu granicy zostaniemy zobligowani do zakupu drogiego zamiennika…


Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak wynika z naszego opracowania, Zielona Karta wydawana jest bezpłatnie w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym mamy wykupioną polisę OC. Wybierając się w zagraniczną podróż warto zawczasu sprawdzić, czy w kraju, do którego zmierzamy lub przez który będziemy przejeżdżać jest wymagane legitymowanie się Zieloną Kartą. Warto zaoszczędzić sobie zbędnych nieprzyjemności i niedogodności i przed wyjazdem zawnioskować o tego rodzaju polisę. Będziemy mogli spokojnie wybrać się poza granice naszego kraju samochodem. Wystarczy złożyć wniosek u naszego ubezpieczyciela, by otrzymać tego rodzaju certyfikat.

Artykuły 10.12.2014