Icon
Co daje ubezpieczenie assistance samochodu i czy warto je mieć?

Co daje ubezpieczenie assistance samochodu i czy warto je mieć?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 3/27/2019 | 12:00 AM
Icon 3 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

W przeciwieństwie do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), polisa assistance nie jest obowiązkowa. O tym, że jednak warto ją wykupić, przekonał się każdy kierowca, który potrzebował pomocy w kryzysowej sytuacji na drodze. 

Co daje ubezpieczenie assistance samochodu i czy warto je mieć?

Ubezpieczenie assistance samochodu nie musi być drogie. Niektórzy ubezpieczyciele (np. PZU czy Allianz) dołączają podstawowy pakiet assistance do ubezpieczeń OC bez dodatkowych opłat. Na jaką pomoc może liczyć właściciel tego rodzaju polisy w wypadku kolizji czy zdarzenia drogowego?

Ubezpieczenie assistance auta – co w podstawowym pakiecie?

W podstawowych wariantach, dołączanych bezpłatnie do ubezpieczeń OC, zakres pomocy jest ograniczony. Ubezpieczyciel pozwoli Ci za darmo skorzystać z usług informacyjnych przez telefon (np. dotyczących organizacji auta zastępczego), zorganizuje i zapłaci za holowanie do określonej odległości (np. 100 kilometrów od miejsca zdarzenia) oraz zorganizuje i opłaci naprawę uszkodzonego pojazdu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty (np. 100 euro).

Jednak nie każdy ubezpieczyciel dołącza darmowy zakres usług assistance do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najtańsze ubezpieczenia OC (dla klientów wrażliwych głównie na cenę) przeważnie nie zawierają dodatkowych usług assistance.

W razie awarii lub kolizji, organizacja holowania czy naprawy pojazdu spoczywa w całości na właścicielu – ubezpieczyciel nie bierze wtedy na siebie żadnych zobowiązań.

Zastanów się, czy tanie, „gołe” OC to dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę to, w jaki sposób korzystasz z auta i jakie jest prawdopodobieństwo, że możesz znaleźć się z nim w jakiejś kryzysowej sytuacji. Jeśli nie chcesz płacić za bogatszy pakiet assistance, być może najlepszą opcją jest OC w pakiecie z darmowym assistance — droższe, ale bardziej kompleksowe ubezpieczenie dla kierowców.

Kredyt samochodowy
wybierz i kup wymarzone auto

Rozszerzenie ubezpieczenia OC i AC – co nam daje?

Większy, choć wciąż ograniczony, zakres assistance dołączany jest praktycznie przez wszystkich ubezpieczycieli na rynku do nieobowiązkowych polis AutoCasco. Wśród dodatkowych usług, które zorganizuje i opłaci ubezpieczyciel, mogą być np. nocleg w hotelu, powrót do domu lub kontynuacja podróży innym środkiem lokomocji, a także pojazd zastępczy na ograniczoną liczbę dni (np. 3-4).

Bardziej rozbudowane pakiety assistance możesz dokupić jako rozszerzenie ubezpieczeń OC oraz AC lub samodzielnie. Zapewniają one większy zakres świadczeń oraz zmniejszenie ograniczeń i limitów (np. czasu korzystania z auta zastępczego czy kosztów holowania) występujących w bezpłatnych wariantach.

W zależności od oferty ubezpieczyciela w skład polisy wchodzą również takie usługi jak pomoc prawna, kierowca zastępczy, pokrycie kosztów parkingu, a nawet opieka nad przewożonymi zwierzętami.
Z zasady ubezpieczenie assistance wykupuje się na cały rok, podobnie jak ubezpieczenia OC oraz AC. Składki za bardziej rozbudowane pakiety zaczynają się od ok. 100 zł rocznie przy zakupie samego assistance.

Taniej będzie, jeśli assistance jest częścią większego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczyciele są gotowi wystawić polisę dla samochodów osobowych, motocykli, samochodów ciężarowych oraz przyczep kempingowych.

Assistance – korzystanie w Polsce i za granicą

Czy usługi assistance działają również za granicą? Zazwyczaj nie, ale w ofertach ubezpieczycieli znajdziemy osobną ofertę ubezpieczeń międzynarodowych, dzięki którym pomoc związaną z wypadkiem, awarią czy kradzieżą pojazdu otrzymamy np. w całej Europie i wielu innych krajach.

Ubezpieczenia assistance na trasy zagraniczne można z reguły wykupić na krótszy okres niż 12 miesięcy (np. 30 czy 60 dni), co sprawia, że jest to dobre rozwiązanie dla osób podróżujących na wakacje lub w interesach.

Ubezpieczenie assistance samochodu – czy warto?

Ubezpieczenia assistance zapewniają dostęp do praktycznych usług takich jak holowanie, naprawa pojazdu czy samochód zastępczy w razie wypadku, awarii lub kradzieży. Podstawowe pakiety dodawane są za darmo do lepszych polis OC oraz AC.

Jeśli zależy Ci na szerszym zabezpieczeniu się na wypadek sytuacji kryzysowych, warto rozważyć zakup pełnego assistance. Jego koszty są zazwyczaj niewspółmiernie niskie do zakresu ochrony, jaki daje tego typu ubezpieczenie.

Ranking kredytów samochodowych
nie przegap najlepszych ofert

Data opublikowania: 3/27/2019
Icon Informacje o reklamach

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.9
    Na podstawie 380 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    1 komentarz
    Ekspert
    • Ekspert
      Andy
      7 lutego 2023
      Oj przydaje się assistance szczególnie właścicielom pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, których jak wiadomo nie wolno holować lecz jedynie przewozić na lawecie a taka usługa może znacznie przekraczać wartość zapłaconego assistance.