Co daje ubezpieczenie assistance samochodu i czy warto je mieć?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), polisa assistance nie jest obowiązkowa. O tym, że jednak warto ją wykupić, przekonał się każdy kierowca, który potrzebował pomocy w kryzysowej sytuacji na drodze.

Ubezpieczenie assistance samochodu nie musi być drogie. Niektórzy ubezpieczyciele (np. PZU czy Allianz) dołączają podstawowy pakiet Assistance do ubezpieczeń OC oraz AC bez dodatkowych opłat. Na czym polega pomoc udzielana właścicielowi tego rodzaju polisy na wypadek kolizji lub wypadku drogowego?

Ubezpieczenie assistance auta – co w podstawowym pakiecie?

W podstawowych wariantach dołączanych bezpłatnie do ubezpieczeń OC zakres pomocy jest raczej ograniczony. Ubezpieczyciel pozwoli nam za darmo skorzystać z usług informacyjnych przez telefon (np. dotyczących organizacji auta zastępczego), zorganizuje i zapłaci za holowanie do określonej odległości (np. 100 kilometrów od miejsca zdarzenia) oraz zorganizuje i opłaci naprawę uszkodzonego pojazdu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty (np. 100 euro).

Nie każdy ubezpieczyciel dołącza darmowy zakres usług assistance do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najtańsze ubezpieczenia OC dla klientów wrażliwych głównie na cenę zazwyczaj nie zawierają dodatkowych usług Assistance. W razie awarii samochodu, wypadku lub kolizji zdobycie informacji czy organizacja holowania lub naprawy pojazdu spoczywa w całości na właścicielu – ubezpieczyciel nie bierze wtedy na siebie żadnych zobowiązań.

Dlatego warto zastanowić się, czy tanie, „czyste” OC to dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę, w jaki sposób korzystamy z auta i jakie jest prawdopodobieństwo, że możemy znaleźć się z nim w jakiejś kryzysowej sytuacji. Jeśli nie chcemy płacić za bogatszy pakiet assistance, być może najlepszą opcją jest OC w pakiecie z darmowym assistance, droższe, ale bardziej kompleksowe ubezpieczenie dla kierowców.

Rozszerzenie ubezpieczenia OC i AC – co nam daje?

Większy, choć wciąż ograniczony, zakres assistance dołączany jest praktycznie przez wszystkich ubezpieczycieli na rynku do nieobowiązkowych polis AutoCasco. Wśród dodatkowych usług, które zorganizuje i opłaci ubezpieczyciel mogą być np. nocleg w hotelu, powrót do domu lub kontynuacja podróży innym środkiem lokomocji, a także pojazd zastępczy na ograniczoną liczbę dni (np. 3-4).

Bardziej rozbudowane pakiety assistance można dokupić jako rozszerzenie ubezpieczeń OC oraz AC lub samodzielnie. Zapewniają one większy zakres świadczeń oraz zmniejszenie ograniczeń i limitów (np. czasu korzystania z auta zastępczego czy kosztów holowania) występujących w bezpłatnych wariantach. W zależności od oferty ubezpieczyciela w skład polisy wchodzą również takie usługi jak pomoc prawna, kierowca zastępczy, pokrycie kosztów parkingu, a nawet opieka nad przewożonymi zwierzętami. 

Z zasady ubezpieczenie assistance wykupuje się na cały rok, podobnie jak ubezpieczenia OC oraz AC. Składki za bardziej rozbudowane pakiety zaczynają się od ok. 100 zł rocznie przy zakupie samego assistance. Taniej będzie, jeśli assistance jest częścią większego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczyciele są gotowi wystawić polisę dla samochodów osobowych, motocykli, samochodów ciężarowych oraz przyczep kempingowych.

Assistance – korzystanie w Polsce i za granicą

Czy usługi assistance działają również za granicą? Zazwyczaj nie, ale w ofertach ubezpieczycieli znajdziemy osobną ofertę ubezpieczeń międzynarodowych, dzięki którym pomoc związaną z wypadkiem, awarią czy kradzieżą pojazdu otrzymamy np. w całej Europie i wielu innych krajach. Ubezpieczenia assistance na trasy zagraniczne można z reguły wykupić na krótszy okres niż 12 miesięcy (np. 30 czy 60 dni), co sprawia, że jest to dobre rozwiązanie dla osób podróżujących na wakacje lub w interesach.

Ubezpieczenie assistance samochodu – czy warto?

Ubezpieczenia assistance zapewniają dostęp do praktycznych usług takich jak holowanie, naprawa pojazdu czy samochód zastępczy w razie wypadku, awarii lub kradzieży. Podstawowe pakiety dodawane są za darmo do lepszych polis OC oraz AC. Jeśli zależy nam na szerszym zabezpieczeniu się na wypadek sytuacji kryzysowych, warto rozważyć zakup pełnego assistance. Jego koszty są zazwyczaj niewspółmiernie niskie do zakresu ochrony, jaki daje tego typu ubezpieczenie.

Artykuły 18.12.2014