Ile razy, wykonując przelew bankowy, zastanawiałeś się, kiedy pieniądze trafią do adresata? Często też sami niecierpliwie czekamy na wpłatę, nerwowo sprawdzając saldo konta. Ile zatem idzie przelew bankowy? Czy można go przyspieszyć?
Każdego dnia roboczego, we wszystkich bankach działających w Polsce, odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. W czasie sesji wychodzącej zlecony przez nas przelew wysyłany jest do innego banku. Z kolei podczas sesji przychodzącej na nasze konto trafiają pieniądze z innych banków i są na nim księgowane.
Sesje odbywają się za pośrednictwem systemu Elixir udostępnianego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. System ten pozwala na wymianę informacji między bankami o przelewach zleconych przez klientów.
Im więcej zatem dany bank obsługuje sesji, tym szybciej przelewane przez nas środki trafią do odbiorcy a pieniądze przekazywane z innego banku zasilą nasze konto. Banki udostępniają swoim klientom trzy sesje w ciągu dnia.
Od sekundy do trzech dni?
Najszybciej księgowane są środki na rachunkach prowadzonych w tym samym banku. W ich przypadku operacja może trwać zaledwie ułamki sekund. A jak wygląda ta kwestia przy rachunkach w różnych bankach?
Zacznijmy od tego, że nie zawsze wysłany przez Ciebie przelew dotrze do odbiorcy tego samego dnia. Powinieneś mieć tego świadomość zlecając przelew – praktycznie każdym przypadku (np. spłata zadłużenia na karcie kredytowej, płatność za fakturę) liczy się data uznania wpływu na rachunku odbiorcy, a nie data zlecenia przelewu.
Między poniedziałkiem a piątkiem nie powinno być większych problemów – pierwsza sesja wychodząca może mieć miejsce nawet o 7:30 rano. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w niektórych bankach przelew musi być złożony pół godziny przed sesją wychodzącą.
Gorzej wygląda sprawa w weekendy i święta. Jeśli zlecasz przelew w piątek, w drugiej części dnia, wówczas z dużym prawdopodobieństwem „wyjdzie” on z banku w poniedziałek rano.
Jeśli zatem chcesz szybko przelać pieniądze, powinieneś się dokładnie zaznajomić z godzinami sesji przychodzących i wychodzących (zarówno w banku, który prowadzi Twoje konto, jak i w banku, do którego pieniądze wysyłasz). Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych banków czy pod numerami infolinii. Godziny sesji wychodzących i przychodzących znajdują się także w poniższych tabelach.
polecają ranking
Przelew natychmiastowy
Jeśli naprawdę bardzo zależy Ci na szybkim zrealizowaniu przelewu, rozważ opcję przelewu natychmiastowego. Takie rozwiązanie oferuje kilkanaście banków w naszym kraju.
Zobacz: Które banki w Polsce i za granicą oferują przelewy natychmiastowe?
Przelewy błyskawiczne – zlecane za pośrednictwem internetu są płatne. Za komfort błyskawicznego przesłania pieniędzy płacimy zazwyczaj 5 zł. Usługę przelewu natychmiastowego (zwanego też ekspresowym lub błyskawicznym) dostarczają: Blue Media (usługa Blue Cash) oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa (usługa Express ELIXIR).
Nie doszedł przelew? Reklamuj!
Gdy przelew nie dotrze na czas masz prawo zareklamowania szybkości, z jaką przekazane zostały środki. Najczęściej odpowiednie zapisy informujące o tym, kiedy odbywają się sesje, zawarte są w bankowych regulaminach.
W dobie coraz nowocześniejszych narzędzi płatniczych, takich jak np. system Blik, czy możliwości przelewania pieniędzy drugiej osobie znając tylko jej numer telefonu komórkowego, szybka realizacja przelewu wydaje się czymś tak oczywistym, że aż trudno sobie wyobrazić kilkudniowe oczekiwanie na pieniądze.