Icon
Jak obliczyć pobór energii?

Jak obliczyć pobór energii?


Icon 3/25/2019 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Wydaje Ci się, że Twój najnowszy czajnik elektryczny dosłownie pochłania prąd? A może chcesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz na comiesięcznych rachunkach, wymieniając wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego? Z pomocą może przyjść kalkulator zużycia energii.

Jak obliczyć pobór energii?

Kalkulator zużycia energii — na czym polega?

Kalkulator zużycia energii pozwala w prosty sposób obliczyć zużycie energii elektrycznej w domu. Niektórzy dostawcy (np. Tauron czy Energa) przygotowali dla swoich klientów gotowy kalkulator — takie narzędzie dostępne jest na stronie internetowej. Możesz też skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie — każdy z nich w prosty sposób pozwoli Ci sprawdzić, ile prądu pobierają Twoje urządzenia.

Jak obliczyć zużycie energii?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie właśnie z prostego kalkulatora zużycia energii. Jeśli korzystasz z kalkulatora Tauronu, to w pierwszym etapie musisz wpisać liczbę osób zamieszkujących w Twoim gospodarstwie domowym. Następnie wybierz z urządzeń dostępnych na stronie te, z których korzystasz. Oczywiście możesz wpisać własne. Ja dla przykładu wybrałam:

Urządzenie

Moc

Czas użycia na dobę

Komputer stacjonarny

300 W

1 h i 15 minut

Żelazko

2000 W

5 minut

Pralka

2000 W

 (klasa energetyczna A+)

10 minut

Odkurzacz

1500 W

5 minut

Suszarka do włosów

1400 W

3 minuty

Żarówka tradycyjna (łazienka)

100 W

1 h 30 minut

Kuchenka mikrofalowa

900 W

7 minut

Czajnik elektryczny

2200 W

3 minuty

Lodówka

164 W

 (klasa energetyczna A++)

7 h 12 minut

Robot kuchenny

450 W

1 minuta

Żarówka tradycyjna w kuchni

75 W

1 h

Telewizor

150 W

2 h 3 minuty

Żarówka tradycyjna w salonie

200 W

3 h

Kalkulator pokaże Ci, jak wygląda zużycie energii elektrycznej w domu. W moim przypadku widać, że dziennie zużywam 3,9 kWh, miesięcznie 113,3 kWh, a rocznie 1378 kWh. Możesz również sprawdzić, jak wygląda szczegółowe zużycie prądu z przeliczeniem średniego kosztu.

Średnie zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym będzie oczywiście wyższe. Doliczam jeszcze np. bramę garażową, oświetlenie zewnętrzne, kosiarkę elektryczną czy elektryczny piec c.o. Wszystkie te sprzęty zwiększyły ilość zużytego prądu z 1378 kWh rocznie na 5590,1 kWh.

Jeśli nie ufasz kalkulatorom dostępnym w internecie, to możesz spróbować samodzielnie obliczyć zużycie energii poszczególnych urządzeń. Na początek przypomnienie ze szkoły — zużycie energii rozliczamy w kilowatogodzinach. Kilowatogodzina to moc w funkcji czasu, czyli 1 kW x 1 h = kWh. Chcąc obliczyć zużycie energii dla danego urządzenia, musisz znać jego moc oraz oszacować czas pracy.

Dla przykładu sprawdziłam, jaką energię pobiera żelazko o mocy 2600 W, które pracuje przez 30 minut.

  • Na początku przeliczamy wartości:

moc 2600 W = 2,6 kW (1 Wat = 0,001 Kilowat )

czas pracy 30 minut = 0,5 h

  • Następnie mnożymy moc przez czas:

2,6 kW x 0,5 h = 1,3 kWh

Jeśli obliczyłeś już zużycie energii elektrycznej w swoim domu, to porównaj je z danymi statystycznymi i sprawdź, jak sobie radzisz. Roczne średnie zużycie energii elektrycznej dla singla to około 1250 kWh. Para zużywa trochę więcej prądu, bo około 1500 kWh.

Zużycie energii w gospodarstwie domowym wynosi około 1800 kWh przy założeniu, że mówimy o 3 osobach, a 2100 kWh, jeśli pod uwagę weźmiemy min. 4 osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym.

Miernik zużycia energii pozwala na bieżący monitoring

Jeśli okazało się, że roczne zużycie energii w Twoim domu jest za wysokie i zastanawiasz się jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu, to możesz skorzystać z urządzeń, które w znacznym stopniu mogą Ci w tym pomóc. Jednym z takich urządzeń jest miernik zużycia energii, który w prosty sposób pozwala określić, ile kosztuje godzina pracy urządzenia, do którego miernik został podłączony.

Urządzenie to jest niezwykle proste w obsłudze — w wielu przypadkach wystarczy podłączyć miernik do gniazdka, a następnie umieścić w nim wtyczkę do urządzenia. Licznik zużycia energii możemy kupić już za 30 zł, te najdroższe potrafią kosztować nawet 400 zł.

Zużycie energii — jak zaoszczędzić pieniądze?

Zużycie energii elektrycznej w Polsce od 2000 do 2014 roku wzrosła o ponad 700 kWh na jednego mieszkańca i wartość ta, niestety, cały czas rośnie. Na szczęście możemy pochwalić się tym, że nie zużywamy tak dużo prądu, jak inne kraje.

W 2014 roku Polska, na której terenie zamieszkiwało 38 milionów mieszkańców, zużywała niemal tyle samo prądu co mieszkańcy Węgier, których jest tylko 9,8 miliona! O wiele większe zużycie odnotowali mieszkańcy Portugalii (10,4 miliona mieszkańców), Czech (10,5 miliona mieszkańców) czy Austrii (8,5 miliona).

Obecnie pobór energii elektrycznej w Polsce szacowany jest na poziomie 26 GWh, jednak do 2030 roku może on wzrosnąć nawet do 33 GWh. Ilość urządzeń elektrycznych w domu wciąż rośnie. Dlatego tak ważne jest zmniejszanie oraz stałe monitorowanie zużycia energii elektrycznej.

Pomocny może być kalkulator zużycia energii elektrycznej czy też różnego rodzaju mierniki. Dobrze, jeśli przeprowadzisz w domu inwentaryzację urządzeń i wymienisz żarówki na te energooszczędne, które zużywają 1/10 energii tradycyjnej żarówki.

W kolejnym kroku możesz pokusić się o wymianę sprzętu AGD na ten z wyższą klasą energetyczną. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na takie wydatki, wprowadź do swojego życia kilka zasad, które pozwolą Ci utrzymać rachunki za prąd w ryzach:

  1. Wlewaj do czajnika elektrycznego tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Czas gotowania i zużycie energii wydłuża się wraz z większą ilością wody.
  2. Jeśli nie masz w swojej pralce programu, który zmniejsza ilość zużytej energii przy połowie załadowanego bębna, to uruchamiaj ją tylko wtedy gdy będzie pełna.
  3. Jeśli używasz pompy cyrkulującej ciepłą wodę, to wyłączaj ją na noc.
  4. Nie włączaj zmywarki, jeśli nie jest w całości zapełniona. Jeśli potrzebujesz użyć jednego naczynia — umyj go pod bieżącą wodą.
  5. Staraj się nie suszyć włosów suszarką, jeśli masz jeszcze trochę czasu do wyjścia.
Data opublikowania: 3/25/2019

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.5
    Na podstawie 202 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    1 komentarz
    Ekspert
    • Ekspert
      Tsh
      26 czerwca 2023
      Dziekuje. Nigdy nie wiedzialem jak wyliczyc ile pradu "zje" dane urzadzenie a teraz wszystko jest jasne. Pozdrawiam