Dom energooszczędny a oszczędzanie

Już nie tylko żarówki energooszczędne, zakręcanie kranów z wodą czy wyłączanie listwy zasilającej... Ekologię można wdrażać już od podstaw – budując dom energooszczędny. Jak wiele można na nim zaoszczędzić? Sprawdzają eksperci porównywarki finansowej TotalMoney.pl.

Już na wstępie należy zaznaczyć wyraźny progres - Polacy są coraz bardziej świadomi rangi ekologii: nie boją się tymczasowych rozwiązań, sięgają po te globalne. Ogromnym wkładem w środowisko naturalne, jaki możemy ponieść sami jest budowa domu niskoenergetycznego, którzy pozwoli na zaoszczędzenie ponad 40% energii.

Według wyliczeń Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej inwestując w technologie domu energooszczędnego możemy na ogrzewaniu zaoszczędzić do 3600 zł rocznie, a budując dom pasywny (wykorzystujący energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych) oszczędzamy nawet do 5000 zł. Koszt budowy domu energooszczędnego jest o 50 tys. większy od kosztu jego budowy przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii.

Skąd taka kwota? Przede wszystkim koszty namnażają się poprzez zastosowanie poniższych rozwiązań:

 • dodatkowa izolacja ścian: zastosowanie styropianu lub wełny mineralnej (izolacja o grubości przynajmniej 30 cm)
 • szczelne okna, powinny mieć wysoki współczynnik izolacji cieplnej,
 • starannie dopasowane drzwi zewnętrze, dokładnie uszczelnione w progu, tak by zwiększyć ich parametry izolacji termicznej i akustycznej,
 • odpowiednia izolacja dachu, np. wełną mineralną, która zatrzymuje nawet do 25% ciepła,
 • efektywny system grzewczy, np. kocioł kondensacyjny,
 • system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, rekuperator, pompy ciepła,
 • zastosowanie nowoczesnego oświetlenia, np. typu LED,
 • ekologiczne źródła energii, np. panele fotowoltaiczne,

Nie jest powiedziane, że energooszczędny dom musimy wybudować sami. Rękę do proekologicznych budowniczych wyciąga Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej, proponujący dopłaty oczywiście pod warunkiem spełnienia określonych parametrów technicznych.Wysokość dopłaty to nawet 30 tys. zł brutto, dofinansowanie stanowi część spłaty kredytu, który został zaciągnięty na budowę naszego przyszłego domu. Szczegóły programu można znaleźć tutaj (http://zbp.pl/domefekt).

Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Agencji Poszanowania Energii jeśli zdecydujemy się postawić dom jednorodzinny, parterowy o powierzchni 80,89 metrów kwadratowych z wiatą na samochód poniesiemy koszty wynoszące:

 • 213 tys. zł w przypadku domu standardowego,
 • 245 tys. zł w przypadku domu energooszczędnego
 • oraz 277 tys. zł – w przypadku domu pasywnego.

Mimo tego, że wymaga poniesienia większych nakładów finansowych, budowa domu energooszczędnego jest zdecydowanie inwestycją opłacalną. Dzięki znacznie niższym kosztom eksploatacji, już po średnio 20 latach, ta inwestycja może się nam zwrócić.

W domu energooszczędnym roczne zapotrzebowanie na energię jest 3-5 razy mniejsze niż w obecnie użytkowanych budynkach i utrzymuje się w przedziale 30-70 kWh/m2. Dla porównania zapotrzebowanie na ciepło tradycyjnych budynków przekracza 200 kWh/m2 rocznie.

Oszczędzanie jest w cenie, należy to robić z głową. Stosując proekologiczne rozwiązania w domu budujemy nie tylko obecne ale i przyszłe oszczędności.

Artykuły 09.09.2015