Współpraca banków z operatorami komórkowymi

Adriana Kokłowska, 04.11.2015 r.
Współpraca banków z operatorami komórkowymi

Banki wciąż zaskakują pomysłami i szykują coraz to nowsze rozwiązania. Wszystko po to, by przyciągnąć klientów. Od pewnego czasu można zauważyć zacieśnienie współpracy pomiędzy bankami a  operatorami komórkowymi. Jakie są tego plusy? Na co mogą liczyć abonenci?

Trzej najwięksi operatorzy telekomunikacyjni – Polkomtel (operator sieci Plus), T-Mobile i Orange - postanowili spróbować swoich sił w bankowości. Wynikiem jest powstanie nowych instytucji finansowych: Plus Bank S.A.  T-Mobile Usługi Bankowe oraz Orange Finanse. Sprawdziliśmy co mają one do zaoferowania i czy warto z tego skorzystać.

Pierwszy na rynku

Telekomunikacyjno-bankowym pionierem na polskim rynku jest PLUS BANK S.A., który powstał w grudniu 2013 roku po zmianie nazwy z Invest-Banku. Oferta PlusBanku adresowana jest zarówno do klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw. PlusBank należy do Grupy Podmiotów, której właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak. W jej skład wchodzą m.in.: Plus, Polsat, Cyfrowy Polsat, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Teleaudio. Alians banku z operatorem telefonii komórkowej Plus oraz Cyfrowym Polsatem, dostarczającym swoim abonentom telewizję satelitarną oraz Internet LTE daje efekt synergii. Co to oznacza? Klienci nie płacą za korzystanie z konta, wydanie i aktywne użytkowanie karty do konta oraz otrzymują wszystkie bezpłatne wypłaty z bankomatów w kraju. A co ponad to? Dzięki promocji „Bonus Plus w programie smartDOM” klienci mają możliwość obniżenia faktur za usługi świadczone przez Plus i/lub Cyfrowy Polsat.. Maksymalna kwota, o jaką można obniżyć rachunki za jeden miesiąc wynosi obecnie 135 zł. Użytkownicy Plusa na Kartę lub Plusa Mix mogą otrzymać co miesiąc dodatkowe doładowanie o wartości nawet do 85 zł. Wysokość bonusu zależy od wartości transakcji dokonanych kartą debetową lub kredytową w danym miesiącu. oraz od tego czy klient przedłuża lub podpisuje nową  umowę w Plusie lub Cyfrowym Polsacie . Klienci mogą także skorzystać z oferty kredytu w koncie nawet do kwoty 50 000 zł bez opłat za korzystanie z limitu przez pierwszych 30 dni od jego uruchomienia (do kwoty 3600 zł kredyt udzielany jest na uproszczonych zasadach). Więcej na temat Konta Plus i korzyści, jakie daje aktywne korzystanie z niego można przeczytać w artykule „Konto Plus w Plus Banku – pod lupą”.

Bonusy w postaci niższych rachunków za telefon i internet w Plusie otrzymują również Firmy korzystające z Pakietu Mikro Biznes.

Ponad to, PlusBank oferuje swoim klientom pełną gamę atrakcyjnych produktów bankowych: rachunki oszczędnościowe,  kredyty, karty, lokaty a także produkty w ofercie dla firm.

Współpraca banków z operatorami komórkowymi

Kolejny podmiot

Po pół roku od rozpoczęcia działalności przez PLUS BANK S.A. na rynku pojawił się kolejny owoc współpracy między bankiem a operatorem telekomunikacyjnym – T-Mobile Usługi Bankowe. Instytucję tę stworzyli Alior Bank (na bazie Alior Sync) oraz T-Mobile. Produkty banku dostępne są dla wszystkich, a abonenci T-Mobile mają do dyspozycji wiele nowych usług, które zwiększają korzyści ze współpracy banku z operatorem. Do korzyści dla klientów T-Mobile, którzy założą konto osobiste w T-Mobile Usługi Bankowe, zaliczyć można limit w koncie do 1 000 zł przyznawany bez formalności i opłaty za jego udzielenie (standardowa prowizja za przyznanie limitu to 1% min. 30 zł), płatności zbliżeniowe telefonem komórkowym z usługą MyWallet, bonusy 20% na doładowywania telefonów z konta T-Mobile lub bonus 50 zł w formie doładowania telefonu. T-Mobile Usługi Bankowe posiada w swojej ofercie produkty dla klientów indywidualnych: konto osobiste, konto oszczędnościowe, pożyczki, karty kredytowe, lokaty i konto walutowe.

Najnowsze połączenie

Ostatnim (przynajmniej na razie) banków, który stworzył wspólną markę z operatorem telekomunikacyjnym jest mBank, który wspólnie z Orange stworzył nową markę na rynku finansowym – Orange Finanse. W przeciwieństwie do PlusBanku i T-Mobile Usług Bankowych, z produktów Orange Finanse można korzystać tylko za pośrednictwem telefonu komórkowego. W placówce mBanku można np. zmienić dane osobowe czy złożyć wybrane dyspozycje w zakresie obsługi kredytu (karty kredytowej, kredytu odnawialnego, kredytu gotówkowego). Aplikacja mobilna przypomina tę, z której korzystają klienci mBanku. Dokonywanie transakcji bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych, wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach i wpłatomatach mBanku umożliwia telefon z naklejką zbliżeniową lub BLIK. Z jakich produktów mogą skorzystać klienci Orange Finanse? Podstawowym jest darmowe konto osobiste z bezpłatną kartą debetową i przelewami, a także bezprowizyjnymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce (pod warunkiem dokonania co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych). Bank oferuje swoim klientom także konta oszczędnościowe (z korzystnym oprocentowaniem – 3,5% w skali roku) kredyty gotówkowe oraz karty kredytowe. Orange Finanse zadbał także o abonentów sieci Orange. Proponuje im zwrot gotówki w wysokości 25 zł miesięcznie przez pierwsze 6 miesięcy od otwarcia rachunku. Warunkiem jest opłacenie z Konta Osobistego faktur za usługi Orange i zasilanie konta kwotą min. 1 000 zł, np. przelewając swoje wynagrodzenie. Kolejny bonus to możliwość otrzymania 50% doładowania ekstra dla klientów Orange na kartę. Warunkiem jest doładowanie konta kwotą od 5 do 200 zł przy wykorzystaniu serwisów internetowych w ramach usług bankowości elektronicznej lub przez Aplikację Mobilną Orange Finanse. I tak np., doładowując telefon kwotą 50 zł otrzymamy dodatkowe 25 zł. Niezaprzeczalną zaletą posiadania konta osobistego Orange Finanse jest wygoda korzystania mobilnego. Przy pomocy aplikacji możemy sprawdzić stan konta, wykonać przelew na numer telefonu czy wziąć kredyt.

Aktualna promocja

Początek bieżącego miesiąca przyniósł kolejną kolaborację. eurobank nawiązał współpracę z ITI Neovision S.A. W ramach tego połączenia abonenci platformy nc+ mogą cieszyć się z darmowego konta w eurobanku oraz zwrotu znacznej części abonamentu. Z promocji „Konto z nc+” można skorzystać wypełniając formularz w placówce lub na dedykowanej stronie internetowej. Abonenci nc+ zyskają darmowe prowadzenie konta (przez 12 miesięcy), zwrot opłaty miesięcznej za posiadanie karty debetowej do konta oraz zwrot prowizji za udzielenie limitu w koncie. Benefity można zyskać również w postaci zwrotów za fakturę. Jeśli rachunki za abonament nc+ opłacane będą z konta eurobanku założonego w ramach promocji, klienci mogą liczyć na zwrot nawet 240 zł. Warunkiem jest opłacanie faktur przez rok z konta oraz wykonanie co najmniej 3 transakcji bezgotówkowych kartą o wartości min. 50 zł. Klienci mogą również dołączyć do programu „Rodzina i Przyjaciele” i cieszyć się z kolejnych promocji (5% zwrotu za wydatki kartą na sport, podróże i rozrywkę oraz bezpłatny Pakiet Ubezpieczeń Assistance). Daje to łącznie możliwość zaoszczędzenia nawet 760 zł rocznie. Z promocji skorzystać można do końca 2015 roku.

Współpraca banku z operatorem telekomunikacyjnym niesie niezaprzeczalne korzyści dla każdej ze stron. Bank może zaoferować swoim nowym klientom innowacyjne usługi bankowości z wykorzystaniem aplikacji mobilnych, a telekom przygotować atrakcyjne oferty abonamentu. Połączenie produktów bankowych z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych niesie wiele korzyści. Klienci instytucji finansowych tworzonych wspólnie przez banki i telekomy mogą – aktywnie korzystając z konta – płacić niższe rachunki za telefon, telewizję czy Internet, otrzymywać ekstra doładowanie telefonu „na kartę” czy wreszcie otrzymywać zwrot części wydatków za zakupy. Czy rynek usług bankowo-telekomunikacyjnych będzie nadal się rozwijał? Przekonamy się o tym w przyszłości.

Szukasz najlepszego konta bankowego?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


66 kont bankowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

51 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych


73 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

9 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

70 pożyczek gotówkowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

146 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN44 konta firmowe

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

63 taryfy energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

50 taryf energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta osobiste Bankowość internetowa Banki Konta online Moneyback ROR