Ranking kont oszczędnościowych - październik 2015

wykop.pl
Ranking 22.10.2015 Maciej Kazimierski
Ranking

Konta oszczędnościowe to – niejako z założenia – produkty, które powinniśmy regularnie zasilać. Jak dużo więc zyskać mogą ich posiadacze, którzy co miesiąc będą na nie wpłacali po 500 zł? Sprawdzili to eksperci TotalMoney.plIle zyskamy zasilając regularnie co miesiąc swoje konto oszczędnościowe kwotą 500 zł? Sprawdzili to eksperci TotalMoney.pl, którzy porównali najlepsze rachunki oszczędnościowe dla nowych klientów i na nowe środki oraz rachunki standardowe

Październikowy ranking kont oszczędnościowych nie przyniósł – w porównaniu do poprzednich edycji – większych zmian. Nie znaczy to, że nie przyniósł nic nowego. Nowością jest powrót do rankingu Deutsche Banku Polska. Jego nowa propozycja – db Konto Oszczędnościowe Plus – zadebiutowało na czwartym miejscu w zestawieniu kont dla nowych klientów i na nowe środki. To druga – licząc Konto oszczędnościowe „Wymarzony cel” Raiffeisen Polbanku – warta zainteresowania oferta depozytowa w ostatnich tygodniach.

W którym banku warto regularnie oszczędzać?

Na to pytanie odpowiadają eksperci TotalMoney.pl, którzy porównali rachunki przeznaczone oszczędnościowe dla nowych klientów i na nowe środki oraz rachunki „standardowe”. Porównując konta założyliśmy, że każde z nich jest zasilane jest regularnie kwotą 500 zł miesięcznie. Pozycja, jaką dane konto zajmuje w zestawieniu uzależniona jest od zysku, jakie przyniesie ono swojemu posiadaczowi po 12 miesiącach regularnego oszczędzania. Zakładamy przy tym, że oprocentowanie środków gromadzonych na rachunku nie ulegnie przez ten czas zmianie.

Konta dla nowych klientów i na nowe środki

Pierwsze miejsce w zestawieniu kont dla nowych klientów i na nowe środki zajęło konto oszczędnościowe Orange Finanse. Jego oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku, dzięki czemu po roku regularnego oszczędzania jego posiadacz zarobi „na czysto” 91,22 zł.

Na miejscu drugim znalazły się: konto oszczędnościowe Banku Millennium dla posiadaczy Konta 360° oraz Konto Oszczędnościowe ZOŚKA Idea Banku. Każde z nich jest oprocentowane na 3% w skali roku. Po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się to na zysk w kwocie 77,85 zł.

Także na pozycji trzeciej znalazły się dwa konta oszczędnościowe. Pierwsze z nich pochodzi z oferty BGŻOptima, drugie zaś to konto oszczędnościowe Banku Millennium adresowane do posiadaczy rachunków osobistych innych niż Konto 360°. Oba rachunki oprocentowane są w wysokości 2,8% w skali roku. Po 12 miesiącach osoby regularnie na tych kontach zarabiające zyskają 72,51 zł.

Konta standardowe

Pierwsze miejsce w zestawieniu kont standardowych od dłuższego już czasu zajmują konta oszczędnościowe z oferty Getin Banku, Getin Online i BOŚ Banku. Każde z nich oprocentowane jest w wysokości 4% w skali roku. Po roku regularnych posiadacz każdego z nich zarobi „na czysto” 104,63 zł.

Na miejscu drugim także znajdują się trzy produkty: rachunek oszczędnościowy SMART Procent Banku SMART, Konto Zyskowne Idea Banku oraz Rachunek oszczędnościowy BIZ BIZ Banku. Ich oprocentowanie wynoszące 3% w skali roku po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się na 77,85 zł odsetek.

Najniższy stopień podium przypadł Pracowitemu Kontu Oszczędnościowemu Banku BPH, przeznaczonemu dla posiadaczy Maksymalnego Konta. Jego oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku, co daje zysk 71,18 zł.

Osoby zainteresowane regularnym oszczędzaniem – a do takiego celu służy przecież konto oszczędnościowe – nadal mają możliwość wyboru ofert, dzięki którym ich oszczędności zostaną pomnożone. Niektóre banki promują wyższym oprocentowaniem klientów dokonujących regularnych wpłat i nie dokonujących wypłat.