Ranking cen energii dla firm – grudzień 2015

Każda firma może obecnie wybrać dowolnego sprzedawcę energii działającego na jej terenie. Jednym z ważniejszych kryteriów z pewnością jest cena. Eksperci TotalMoney.pl postanowili sprawdzić, który sprzedawca oferuje najatrakcyjniejsze warunki dla firm.

Stawki cen energii dla firm, niestety, są wyższe niż dla klientów indywidualnych. Jeśli więc przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w swoim prywatnym domu czy mieszkaniu bardziej opłacalne dla niego będzie skorzystanie z oferty indywidualnej, oznaczanej w ofertach sprzedawców energii symbolami G11 i G12. Jeśli jednak korzysta z lokalu przeznaczonego wyłącznie pod działalność firmy, powinien się liczyć z ponoszeniem kosztów zgodnie z taryfą firmową oznaczoną literą C.

Warto jednak podkreślić, że w każdym regionie naszego kraju działa wielu sprzedawców walczących o klientów właśnie ceną. Wybierając ofertę, można więc sporo zaoszczędzić lub sporo stracić. Którzy sprzedawcy oferują obecnie najniższe ceny energii dla firm? Sprawdźmy!

Założenia

Przyjęliśmy, że szukamy najlepszej oferty na energię dla firmy działającej w Łodzi, która zużywa miesięcznie średnio 500 kWh energii. Poza opłatą za zużycie większość firm pobiera także opłaty handlowe, ich wysokość może zależeć m.in. od okresu rozliczeniowego oraz tego, czy dany odbiorca chce otrzymywać fakturę papierową czy e-fakturę. Nasz przedsiębiorca decyduje się na e-fakturę, wybrany cykl rozliczeniowy wynosi natomiast miesiąc.

Energia dla firm oferowana jest w kilkunastu taryfach. Najpopularniejsze z nich to C11, C12a i C12b i to dla tych trzech taryf postanowiliśmy przygotować rankingi. C11 to taryfa charakteryzująca się stałą stawką za kWh przez całą dobę. To najlepszy wybór dla firm, które największe zużycie generują w godzinach szczytu (od 6 do 22). Taryfy C12a i C12b to taryfy dwustrefowe, w których obowiązują dwie różne stawki zależne od godzin zużycia. To dobre rozwiązanie dla firm, które mają duże zużycie energii w nietypowych godzinach. Taryfa C12a odpowiednia będzie dla firm, które pracują głównie wczesnymi popołudniami oraz w nocy (niższe stawki zazwyczaj od 11 do 17 i od 21 do 8), zaś taryfa C12b to typowa taryfa dla firm pracujących nocą (niższe stawki od 22 do 6 oraz od 13 do 15). Przygotowując ranking ofert C12a i C12b, założyliśmy, że firma 40% energii zużywa w szczycie, zaś 60% poza szczytem.

O miejscu w rankingu decydował całkowity miesięczny koszt brutto. Wzięliśmy pod uwagę firmy, których cenniki zostały podane do publicznej wiadomości. W kwocie tej nie uwzględniamy opłat za dystrybucję, bowiem dystrybutora w odróżnieniu od sprzedawcy energii nie można zmienić. W całej Polsce działa ich pięciu, przy czym na każdym obszarze jeden, dlatego opłaty dystrybucyjne pozostaną takie same, bez względu na to, którego sprzedawcę energii wybierzemy.

Taryfa C11

Pierwsze trzy miejsca w naszym zestawieniu ofert dla taryfy C11 zajmują: Tradea, 3Wings oraz Polkomtel. Zaopatrując się w energię u tych sprzedawców, nasza firma może liczyć na miesięczny rachunek nieprzekraczający 200 zł.

W przypadku firmy Tradea, która znalazła się na pierwszym miejscu, będzie to dokładnie 165,44 zł przy stawce za kWh wynoszącej 0,3309 zł brutto. Co więcej, Tradea zapewnia, że cena ta będzie obowiązywać do końca 2016 roku.

Decydując się na ofertę firmy 3Wings, klient przyjmuje, że jego miesięczne koszty związane ze zużyciem energii przekroczą nieznacznie 172 zł.Klient Polkomtela zapłaci natomiast 181 zł brutto miesięcznie, chyba że jednocześnie będzie korzystał z innych usług tej spółki (jest klientem Plusa, Plus Banku lub Cyfrowego Polsatu), wówczas może bowiem liczyć na niższe, choć nieznacznie, stawki, co przełoży się na to, że miesięczny koszt obniży się do 175,3 zł.

Jest jeszcze jedna firma, w której miesięczny rachunek nie powinien przekroczyć 200 zł, przynajmniej przez pewien czas. To Tauron i jego oferta Prąd z Serwisantem 24h. Podpisując umowę z Tauronem, klient zyska pewność, że jej warunki nie zmienią się do 30.09.2018 roku (gwarancja ceny), przy czym do 30.06.2016 roku będzie miał możliwość korzystania z promocyjnej opłaty handlowej (0 zł), a po tym okresie będzie ona wynosić 18,44 zł brutto, co wywiduje kwotę rachunku powyżej 200 zł.

Tauron to jedyna firma spośród energetycznych gigantów, która zajęła tak wysoką pozycję w naszym zestawieniu. Dużo gorsze oferty dla firm przygotowały PGE i Energa. W przypadku zawarcia umowy z Energą w ramach jej oferty Biznes Standard miesięczny koszt zużycia energii wyniósłby ponad 300 zł.

Taryfa C12a

Taryfa C12a charakteryzuję się znacząco wyższymi cenami energii w godzinach szczytu niż w taryfie standardowej. Należy więc dobrze policzyć, czy danej firmie będzie się opłacało z niej skorzystać. Przy przyjętych przez nas założeniach, że przedsiębiorca poza godzinami szczytu zużywa 60% energii, zaś w godzinach szczytu tylko 40%, okazuje, że nadal tańszą, choć nieznacznie, taryfą będzie C11. Oznacza to, że zużycie poza godzinami szczytu musiałoby być wyższe niż 60%, aby skorzystanie z taryfy C12a było opłacalne.

Jak natomiast wygląda nasz ranking dla taryfy C12a? Na pierwsze miejsce w nim wskoczył Tauron, może jednak zachować tę pozycję tylko do 30 czerwca 2016 roku, ponieważ tylko do tego czasu nie pobiera opłaty handlowej, dzięki czemu całkowita wartość rachunku będzie wynosiła 173,06 zł. Niestety, od 30.06.2016 roku do 30.09.2018 roku opłata handlowa będzie już pobierana i będzie wynosiła 18,44 zł, co sprawi, że oferta Tauronu straci nieco na atrakcyjności.

Lepszą cenę będzie mogła wówczas zaoferować Tradea (całkowity koszt 174,29 zł miesięcznie) oraz 3Wings (185,74 zł). Blisko podium znalazł się także Polkomtel, zaś najdalej od niego ponownie PGE i Energa.

Taryfa C12b

Z tej taryfy warto skorzystać już przy proporcjach zużycia energii 60 do 40, gdy 60% zużywane jest poza godzinami szczytu, a 40% w godzinach szczytu. Bowiem już wtedy – jak pokazują nasze wyliczenia – można liczyć na niższy rachunek niż przy ofercie C11 ze stałą stawką przez całą dobę.

W rankingu najlepszych ofert dla firm w taryfie C12b zwyciężyła Tradea, proponująca stawki 0,3592 zł za kWh w godzianch szczytu oraz 0,3063 zł za kWh poza szczytem. Rachunek klienta Tradei wyniósłby więc 163,71 zł. Drugie miejsce należy do Tauronu (ale znów tylko do 30.06.2016 roku z powodu zmiany wysokości opłaty handlowej po tym czasie).

Trzecie i czwarte miejsce to 3Wings i Polkomtel, ich oferty są jednak tak zbliżone, że można właściwie traktować je na równi. Klienci 3Wings będą płacić miesięcznie za zużycie prądu 171,35 zł brutto, zaś klienci Polkomtela – 171,58 zł brutto, chyba że są jednocześnie klientami Plusa, Plus Banku lub Cyfrowego Polsatu – wówczas cena spadnie do 165,7 zł.

Co z kosztami dystrybucji?

Jak już wspomnieliśmy, koszty zakupu energii to nie są jedyne koszty, które musimy ponieść, by korzystać z prądu. Dochodzą do tego koszty dystrybucji energii, te będą jednak takie same bez względu na to, którego sprzedawcę wybierzemy. Na każdym obszarze działa tylko jeden operator. W przypadku Łodzi będzie to firma PGE Dystrybucja. Po zmianie sprzedawcy energii otrzymywać będziemy dwie faktury – za sprzedaż (zgodnie z wybraną ofertą) oraz za dystrybucję (taki sam koszt bez względu na wybór sprzedawcy).

Opłata za dystrybucję uzależniona jest od mocy umownej oraz taryfy. Jeśli przyjmiemy, że w przypadku naszej firmy moc umowna będzie wynosić 10 kW, to opłata za dystrybucję będzie oscylowała w okolicy 150 zł miesięcznie (źródło: kalkulator taryfowy PGE Dystrybucja).

Każda firma ma spore możliwości w zakresie wygenerowania oszczędności na rachunkach za energię. Bardzo ważny jest wybór zarówno odpowiedniej taryfy, jak i sprzedawcy oferującego najkorzystniejsze stawki.

Artykuły 02.12.2015