Strona główna  >  Artykuły  >  Kredyty gotówkowe  >  Jak uniknąć finansowej katastrofy po świętach?
Artykuły 06.12.2015 Jacek Czarzak

Jak uniknąć finansowej katastrofy po świętach?

wykop.pl

Święta i nowy rok to dla wielu rodzin najkosztowniejszy okres roku. Z badania firmy doradczej Deloitte wynika, że w ubiegłym roku przeciętna polska rodzina tylko na organizację Bożego Narodzenia wydała ok. 1 160 zł. Jak nie obudzić się w nowym roku z finansowymi kłopotami po okresie świątecznym?

W badaniu „Świąteczne i noworoczne plany finansowe Polaków” przeprowadzonym przez TNS Polska dla Związku Banków Polskich w ubiegłym roku prawie połowa ankietowanych przyznała się, że nie przeprowadza szczegółowej analizy wydatków w tym okresie. W praktyce nie wie, ile wyda na organizację świąt, sylwestra i nowego roku.

To właśnie niechęć do planowania wydatków świątecznych i noworocznych może być jedną z głównych przyczyn finansowych turbulencji w trakcie przygotowań do oraz po okresie świątecznym. Takie zachowanie jest zupełnie nieuzasadnione – dobrze wiemy, że co roku listopad i grudzień wymaga zwiększonych wydatków na jedzenie, prezenty, dekoracje świąteczne, odzież czy transport. Wiem to z wyprzedzeniem, więc możemy się do tego przygotować. Jak?

Przydatnym narzędziem jest budżet. W najprostszej wersji to po prostu karta papieru, na której zapiszemy nasze wszystkie planowane w tym czasie wydatki w rozbiciu na główne kategorie. W drugiej kolejności przypiszmy do nich realistyczne ceny. Po podliczeniu wszystkich pozycji otrzymamy szacunkową kwotę potrzebną do sfinansowania wydatków. Budżet może się przydać zresztą nie tylko do uporządkowania finansów, lecz także do zebrania w jednym miejscu, co zostało jeszcze do zrobienia i czego brakuje.

Wydatki to tylko jedna strona medalu. Musimy również przyjrzeć się źródłom finansowania tych wydatków. Do najważniejszych należą:

  • bieżące dochody
  • oszczędności
  • kredyt 

Jeśli w świętach i powitaniu nowego roku będzie uczestniczyć więcej dorosłych, zarabiających osób, wydatki mogą się rozłożyć na kilka osób. To odrobinę skomplikuje przygotowania i planowanie finansów, ponieważ trzeba skoordynować kilka budżetów. Z drugiej strony portfel każdego z uczestników uszczupli się w mniejszym stopniu.

Nawet jeśli ostatecznie rzeczywistość będzie wyglądała trochę inaczej niż w planach, nie powinniśmy być zupełnie zaskoczeni. Będziemy mieli większą kontrolę nad pieniędzmi niż ktoś, kto przez cały czas improwizuje.

Planowanie z wyprzedzeniem przekłada się również na inne korzyści. Jeśli wiemy, ile dodatkowej gotówki potrzebujemy, możemy wybrać najkorzystniejszą pożyczkę bankową, a nie taką, którą akurat ktoś nam zaproponuje. Jak wynika z naszego comiesięcznego rankingu kredytów gotówkowych, pomiędzy najlepszą a najsłabszą ofertą dwuletniej pożyczki na 10 000 zł może być prawie 1 200 zł różnicy w całkowitej kwocie do spłaty. Z najlepszych ofert korzystają albo ci, którzy mają szczęście, albo ci, którzy są dobrze przygotowani i nie działają pod presją czasu.

Z badania „Świąteczne i noworoczne plany finansowe Polaków” ZBP wynika zresztą, że Polacy wolą finansować wydatki świąteczne ze środków własnych. Zaledwie co dziesiąty ankietowany uważa, że pożyczka na święta to dobry pomysł (w tym 25% badanych w większych miastach). Jeśli te deklaracje mają okazać się w tym roku prawdą i Polacy nie będą się uciekać do kredytów gotówkowych w okresie świątecznym i noworocznym, to tym bardziej muszą postawić na planowanie i budżetowanie zawczasu.