Ranking lokat terminowych – listopad 2015

wykop.pl
Ranking 15.11.2015 Maciej Kazimierski
Ranking

Listopadowy ranking lokat terminowych TotalMoney.pl przyniósł – używając sformułowań z muzycznych list przebojów – kilka spadków. Niektóre lokaty nie zmieniły miejsc w zestawieniu. Odnotowany został także jeden debiut. Jak wygląda to w szczegółach? Zapraszamy do lektury!

W listopadzie eksperci porównywarki TotalMoney.pl przyjrzeli się lokatom terminowym w kwocie 5 000 zł oferowanym przez banki komercyjne. Pod lupę wzięliśmy depozyty z okresem umownym wynoszącym 1, 3, 6 i 12 miesięcy. Przygotowaliśmy dwa zestawienia – w pierwszym porównujemy lokaty dla nowych klientów i na nowe środki, w drugim lokaty standardowe, które mogą założyć zarówno nowi, jak i obecni klienci banków. Pozycja, jaką zajęła dana lokata uzależniona jest od odsetek dopisanych przez bank do kwoty zdeponowanej przez jej posiadacza.

Lokaty dla nowych klientów i na nowe środki

Zestawienie lokat jednomiesięcznych otwierają SMART Lokata na powitanie Banku SMART oraz SMART Lokata na powitanie BIZ Banku. Oba te produkty łączy oprocentowanie (4% w skali roku, przekładające się na 13,32 zł odsetek). Lokatę oferowaną przez Bank SMART mogą założyć osoby otwierające konto osobiste w tym banku, depozyt BIZ Banku zakładany jest za pośrednictwem platformy smartlokaty.pl bez potrzeby korzystania z dodatkowych produktów.

Na miejscu drugim znalazła się jeszcze jedna propozycja Banku SMART – SMART Lokata z Plusem. Jej oprocentowanie wynosi 1,85% w skali roku, co przekłada się na odsetki w kwocie 6,16 zł.

Miejsce trzecie zajęła Lokata Standardowa Credit Agricole Banku Polska, oprocentowana na 1,10% w skali roku. Po miesiącu do wpłaconych na nią 5 000 zł dopisanych zostanie 3,66 zł odsetek.

Pierwszą pozycję w zestawieniu lokat trzymiesięcznych zajmują aż trzy lokaty, których oprocentowanie to 4% w skali roku: Lokata HAPPY Idea Banku, Lokata na dobry start eurobanku oraz lokata 4% na wejście mBanku. Po trzech miesiącach ich posiadacz zarobi 40,83 zł. Warto dodać, że Idea Bank wprowadził do swojej oferty Lokatę HAPPY Plus. Jest ona przeznaczona dla klientów, którzy chcą zdeponować kwotę od 10 000,01 zł do 100 000 zł. Jej oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku.

Miejsce drugie przypadło SMART Lokacie na powitanie oferowanej przez Bank SMART i BIZ Bank. Jej oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku, co po trzech miesiącach przełoży się na 35,73 zł odsetek.

Oprocentowanie zajmującej trzecią pozycję Lokaty Bezkarnej z BGŻOptima wynosi 3,2% w skali roku. Po trzech miesiącach oszczędzania jej posiadacz zarobi „na czysto” 32,67 zł.

W zestawieniu lokat sześciomiesięcznych pierwsze miejsce zajęła nowa propozycja Banku BPH: Lokata Nowy Gatunek. Lokatę tę mogą założyć klienci otwierający jeden z trzech rachunków osobistych: Lubię to! Konto, Kapitalne Konto albo Maksymalne Konto. Oprocentowanie Lokaty Nowy Gatunek wynosi 4% w skali roku. Warunkiem otrzymania tego oprocentowania jest zasilanie konta kwotą co najmniej 2 tys. zł miesięcznie (w przeciwnym razie, w miesiącu, w którym na konto nie wpłynie ta kwota, oprocentowanie zostanie obniżone do 0,25% w skali roku. Oprocentowanie powróci do poziomu 4% w skali roku w następnym miesiącu po ponownym zasileniu konta wymaganą kwotą). Posiadaczowi lokaty, który w każdym miesiącu posiadania lokaty będzie spełniał warunki, do wpłaconych 5 000 zł bank doliczy 80,78 zł odsetek.

Drugie miejsce przypadło Lokacie Power Idea Banku. Po sześciu miesiącach przyniesie ona swojemu posiadaczowi 58,56 zł zysku. Będzie to możliwe dzięki jej oprocentowaniu wynoszącemu 2,9% w skali roku.

Miejsce trzecie zajęła Lokata Słoneczna III Getin Banku. Jej oprocentowanie to 2,90% w skali roku. Kwota odsetek, jaka zostanie dopisana do wpłaconego na nią kapitału wyniesie 56,55 zł.

Pierwsze miejsce zestawienia dwunastomiesięcznych lokat dla nowych klientów i na nowe środki zajęła Lokata Direct+ Online Santander Consumer Banku. Jej oprocentowanie wynoszące 2,60% w skali roku przełoży się na 105,59 zł odsetek.

Pozycja druga przypadła trzem lokatom oprocentowanym na 2,50% w skali roku: Lokacie Standardowej Credit Agricole Banku Polska oraz Lokacie Direct+ Wzrost i Lokacie Zysk+ Wzrost Santander Consumer Banku. Wpłacone na każdą z nich 5 000 zł po upływie roku powiększy się o 101,53 zł.

Na ostatnim – trzecim – miejscu znalazła się SMART Lokata z Plusem (2,4% w skali roku) Banku SMART. Jej posiadacz zarobi „na czysto 97,47 zł.

Lokaty standardowe

Zwycięzcą zestawienia jednomiesięcznych lokat standardowych została Lokata LOGujesz-LOKujesz eurobanku. Oprocentowanie tej lokaty, z której mogą skorzystać klienci aktywujący aplikację bankowości mobilnej. Lokata ta oprocentowana jest w wysokości 3,5% w skali roku, a wpłacone na nią 5 000 zł powiększy się po miesiącu o 11,65 zł.

Miejsce drugie zajęła EKOlokata bez Kantów BOŚ Banku. Jej oprocentowanie wynosi 3% w skali roku, co po miesiącu przełoży się na 9,99 zł odsetek.

Na najniższym stopniu podium, z oprocentowaniem 2,25% w skali roku, przekładającym się na 7,49 zł zysku, znalazła się Lokata w IKO oferowana przez Inteligo i PKO BP.

Miejsce na najwyższym stopniu podium zestawienia lokat trzymiesięcznych zajęła Lokata Mobilna Banku Millennium adresowana do posiadaczy Konta 360°. Jest ona oprocentowana w wysokości 3,25% w skali roku. Zysk z wpłaconych na nią 5 000 zł wyniesie 33,18 zł. Ta sama Lokata Mobilna, którą mogą założyć posiadacze pozostałych kont osobistych oferowanych przez Bank Millennium zajmuje miejsce drugie. Jest ona niżej oprocentowana (2,75% w skali roku), przez co jej posiadacze zyskają po upływie okresu umownego 28,07 zł.

Miejsce trzecie przypadło jeszcze jednej lokacie zakładanej za pośrednictwem smartfona lub tableta: Lokacie Mobilnej Raiffeisen Polbanku. Jest ona oprocentowana na 2,60% w skali roku. Oznacza, że po trzymiesięcznym okresie umownym zostanie do niej dopisane 26,54 zł odsetek.

Zestawienie lokat sześciomiesięcznych otwiera Lokata Cloud Idea Banku oprocentowana w wysokości 3% w skali roku. Odsetki jakie otrzyma jej posiadacz wynoszą 60,58 zł.  

Drugie miejsce zajęły Lokata Internetowa i Lokata Mobilna Plus Banku oraz Lokata Nr 1 Idea Banku. Ich oprocentowanie to 2,5% w skali roku. Po zakończeniu półrocznego okresu umownego przyniosą one swoim posiadaczom zysk w kwocie 50,49 zł.

Pozycja trzecia przypadła Lokacie Jak Marzenie oferowanej przez Getin Bank i Getin Online oraz Lokacie Stabilnej Idea Banku. Ich oprocentowanie wynosi 2,45% w skali roku. Po sześciu miesiącach ich posiadacz zyska 49,47 zł.

Pierwsze miejsce w zestawieniu lokat zakładanych na 12 miesięcy zajęła Lokata Mobilna Plus Banku. Jej oprocentowanie wynosi 2,70% w skali roku. Po roku kwota odsetek dopisanych do wpłaconych na nią 5 000 zł wyniesie 109,65 zł.

Drugą pozycję, z oprocentowaniem 2,65% w skali roku, zajmuje Lokata Stabilna Idea Banku. Przełoży się ono na odsetki w kwocie 107,62 zł.

Miejsce trzecie zajęła Lokata Internetowa Plus Banku. Jej oprocentowanie to 2,55% w skali roku. Po 12 miesiącach do wpłaconych na tę lokatę 5 000 zł bank dopisze 103,56 zł odsetek.

Lokata terminowa na 5 000 zł wydaje się być niezłą propozycją dla kogoś, kto ma wolne środki, które może zdeponować np. na 1, 3, 6 czy 12 miesięcy. Listopadowy ranking lokat terminowych TotalMoney.pl pokazuje, że banki nadal przyjmują depozyty na atrakcyjnych warunkach. Przykład zaś Idea Banku i Lokaty HAPPY Plus oraz Lokaty Bezkarnej BGŻptima zaś to przykłady, że banki są w stanie zaoferować lokaty dla nowych klientów w kwotach wyższych niż „standardowe” 10 000 zł.