Ranking kont oszczędnościowych – listopad 2015

wykop.pl
Ranking 25.11.2015 Maciej Kazimierski
Ranking

Orange Finanse, Bank Millennium i Idea Bank – dla nowych środków i nowych klientów oraz Getin Bank, Getin Online, BOŚ Bank, BossaBank i Idea Bank – w przypadku ofert standardowych. Te właśnie banki w listopadzie 2015 r. oferują najatrakcyjniej oprocentowane konta oszczędnościowe

Przełom listopada i grudnia to – umówmy się – nie najlepszy okres na oszczędzanie. Czas ten kojarzy się nam raczej z wydatkami świątecznymi, które są zazwyczaj niemałe. Niemniej jednak nawet w tym okresie nie warto rezygnować z zasilenia swojego konta oszczędnościowego. Zgromadzone na nim pieniądze mogą się przecież przydać na sfinansowanie przyszłorocznych świąt lub innych celów, o których myślimy w dłuższej perspektywie. Sprawdźmy zatem

...w którym banku warto regularnie oszczędzać?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba porównać konta oszczędnościowe oferowane przez banki.  Dlatego też eksperci TotalMoney.pl wzięli „pod lupę” konta oszczędnościowe adresowane do dwóch grup klientów:

  • dla nowych klientów banków lub osób wpłacających na rachunki nowe środki
  • oraz dla klientów pozostałych, nie spełniających wymienionych powyżej warunków (rachunki oferowane tym klientom określamy jako „standardowe”).

Porównując konta adresowane do obu grup klientów przyjęliśmy, że ich posiadacze wpłacają na nie co miesiąc 500 zł. Miejsce, jakie przypadło danemu kontu w zestawieniu zależało od zysku, jakie przyniesie ono swojemu posiadaczowi po 12 miesiącach regularnego oszczędzania. Zakładamy przy tym, że oprocentowanie środków gromadzonych na rachunku nie ulegnie przez ten czas zmianie.

Konta dla nowych klientów i na nowe środki

Pierwszą pozycję w zestawieniu kont dla nowych klientów i na nowe utrzymało konto oszczędnościowe z oferty Orange Finanse. Jest ono oprocentowane w wysokości 3,5% w skali roku. Dzięki temu po roku regularnych wpłat jego posiadacz zarobi „na czysto” 91,22 zł.

Miejsce drugie przypadło dwóm rachunkom: kontu oszczędnościowemu Banku Millennium adresowanemu do posiadaczy Konta 360° oraz Kontu Oszczędnościowemu ZOŚKA Idea Banku. Oprocentowanie każdego z nich wynosi 3% w skali roku co Po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się na 77,85 zł zysku.

Najniższy stopień podium także zajmują dwa konta oszczędnościowe. Pierwsze z nich oferowane jest przez BGŻOptima, drugie zaś przez Bank Millennium i przeznaczone jest dla posiadaczy pozostałych rachunków osobistych. Każdy z tych rachunków oprocentowany jest w wysokości 2,8% w skali roku. Po 12 miesiącach osoby regularnie zasilające te konta zarabiają 72,51 zł.

Konta standardowe

Czołówka zestawieniu kont standardowych uległa pewnym zmianom. Pierwsze miejsce zajmują w niej konta oszczędnościowe Getin Banku i Getin Online. Każde z nich oprocentowane jest w wysokości 4% w skali roku co po roku regularnych wpłat przekłada się na zysk w kwocie 104,63 zł. Jeszcze w ubiegłym miesiącu towarzyszył im produkt BOŚ Banku – konto oszczędnościowe Więcej za Mniej. Od pewnego czasu nie jest już ono oferowane. Jego miejsce zajęło konto oszczędnościowe EKOprofit.

Wspomniane powyżej konto oszczędnościowe EKOprofit zajmuje drugie miejsce w zestawieniu kont standardowych. Oprocentowanie tego konta wynosi 3,25% w skali roku. Oznacza to, że jego posiadacz zyska „na czysto” 84,53 zł. Oprocentowanie to jest oprocentowaniem promocyjnym obowiązującym przez 5 miesięcy dla kwoty do 50 000 zł. Warunkiem naliczania odsetek na jego podstawie jest posiadanie w BOŚ Banku konta osobistego zasilanego co miesiąc kwotą co najmniej 1 000 zł z aktywną kartą debetową. Promocja skierowana jest do osób, które dotychczas nie posiadały konta osobistego w BOŚ Banku lub posiadały taki rachunek, a jego saldo (między 1 stycznia a 31 października 2015 r.) nie przekraczało 1 000 zł. Na takich samych warunkach konto EKOprofit oferuje także BossaBank, platforma oszczędnościowo-inwestycyjna BOŚ Banku.

Trzecie miejsce przypadło Kontu Zyskownemu Idea Banku. Jego oprocentowanie - 3% w skali roku - po 12 miesiącach regularnych wpłat przełoży się na 77,85 zł odsetek.

Czy zysk po roku wynoszący – w zależności od oprocentowania konta - od ok. 105 zł do 64,5 zł jest dużą czy małą kwotą? To zależy od tego, ile chcemy zebrać i w jakiej perspektywie czasowej. Pamiętajmy o jednej, podstawowej sprawie – wpłacając regularnie pieniądze na konto oszczędnościowe sprawiamy, że wrócą one do nas po jakimś czasie powiększone o odsetki. Takiej gwarancji nie mamy trzymając nadwyżki finansowe na koncie osobistym, które (w znakomitej większości przypadków) nie są przecież oprocentowane.