Ranking lokat terminowych – grudzień 2015

wykop.pl
Ranking 09.12.2015
Ranking

Którzy klienci mogą liczyć na lepsze warunki na lokacie terminowej – nowi, wpłacający nowe środki czy ci, którzy już z bankiem współpracują od jakiegoś czasu? Sprawdzili to eksperci TotalMoney.pl.

Grudzień nie kojarzy się z oszczędzaniem. Wręcz przeciwnie – z wydatkami na przygotowanie świąt. Warto jednak mimo to sprawdzić, w których bankach można znaleźć najbardziej atrakcyjne lokaty terminowe. Przecież prezenty gwiazdkowe mogą przyjąć w niektórych przypadkach formę koperty zawierającej banknoty z wizerunkami polskich królów, dlatego eksperci TotalMoney.pl postanowili porównać lokaty terminowe w kwocie 5 000 zł.

Przyjrzeliśmy się depozytom, które można założyć na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy oferowanym przez banki komercyjne. Ranking podzieliliśmy na dwa zestawienia – w pierwszym znalazły się lokaty dla nowych klientów i na nowe środki, w drugim – lokaty, które mogą założyć zarówno nowi, jak i obecni klienci banków. Pozycja, jaką zajęła dana lokata, uzależniona jest od odsetek dopisanych przez bank pod koniec okresu umownego do wpłaconych na nią 5 000 zł.

Lokaty dla nowych klientów i na nowe środki

Na pierwszym miejscu w zestawieniu lokat jednomiesięcznych znalazły się SMART Lokata na powitanie Banku SMART oraz SMART Lokata na powitanie BIZ Banku. Ich oprocentowanie wynosi 4% w skali roku, a po miesiącu ich posiadacz odbierze wpłacony kapitał powiększony o odsetki w kwocie 13,76 zł.

Miejsce drugie przypadło jeszcze jednemu depozytowi Banku SMART – SMART Lokacie z Plusem. Jej oprocentowanie wynosi 1,85% w skali roku, co przełoży się na odsetki w kwocie 6,37 zł.

Pozycję trzecią zajął Credit Agricole Bank Polska i jego Lokata Standardowa, oprocentowana na 1,10% w skali roku. Do wpłaconych na nią 5 000 zł po miesiącu bank dopisze 3,78 zł odsetek.

Pierwsze miejsce w zestawieniu lokat trzymiesięcznych zajmują Lokata HAPPY Idea Banku oraz lokata 4% na wejście mBanku. Ich oprocentowanie wynosi 4% w skali roku, co oznacza, że po trzech miesiącach ich posiadacz zarobi 40,39 zł.

Miejsce drugie wywalczyła SMART Lokata na powitanie oferowana przez Bank SMART i BIZ Bank. Jej oprocentowanie wynoszące 3,5% w skali roku po trzech miesiącach przełoży się na odsetki wynoszące 35,34 zł.

Trzecie miejsce przypadło Lokacie Bezkarnej BGŻOptima, której oprocentowanie to 3,2% w skali roku. Po trzech miesiącach jej posiadacz zarobi na czysto 32,31 zł.

Zestawienie lokat zakładanych na 6 miesięcy otwiera Lokata Nowy Gatunek Banku BPH. Jej oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Posiadaczowi lokaty, który będzie spełniał określone przez bank warunki (zasilanie konta osobistego kwotą co najmniej 2 tys. zł miesięcznie w każdym miesiącu trwania lokaty), do wpłaconych na lokatę 5 000 zł doliczy 81,22 zł odsetek.

Drugie miejsce zajęła EKOlokata SUPERprocentująca oferowana przez BOŚ Bank. Dzięki jej oprocentowaniu, wynoszącemu 3% w skali roku, jej posiadacz zarobi po sześciu miesiącach 60,92 zł.

Na najniższym stopniu podium znalazła się Lokata Power Idea Banku. Po sześciu miesiącach jej posiadacz powiększy swój stan posiadania o 58,89 zł. Oprocentowanie tej lokaty to 2,9% w skali roku.

Na pierwszym miejscu zestawienia lokat dwunastomiesięcznych zajęła Lokata Direct+ Online Santander Consumer Banku. Jej oprocentowanie (2,60% w skali roku) przełoży się na 105,59 zł odsetek.

Miejsce drugie zajmują trzy depozyty oprocentowane na 2,5% w skali roku: Lokata Standardowa Credit Agricole Banku Polska, Lokata Direct+ Wzrost oraz Lokata Zysk+ Wzrost Santander Consumer Banku. Do wpłaconych na każdą z nich 5 000 zł po upływie roku dopisanych zostanie 101,53 zł.

Miejsce na najniższym stopniu podium zajęła SMART Lokata z Plusem Banku SMART. Jej oprocentowanie to 2,4% w skali roku, dzięki czemu posiadacz tego depozytu zarobi na czysto 97,47 zł.

Lokaty standardowe

Czołówkę zestawienia standardowych lokat jedno- i trzymiesięcznych zawłaszczyły prawie w całości lokaty mobilne, zakładane za pośrednictwem bankowych aplikacji. W zestawieniu lokat jednomiesięcznych lokaty mobilne zajęły dwa z trzech miejsc na podium, a w zestawieniu lokat trzymiesięcznych – wszystkie trzy.

Pierwsze miejsce w zestawieniu lokat jednomiesięcznych zajęła Lokata LOGujesz-LOKujesz eurobanku. Oprocentowanie tej lokaty, z której mogą skorzystać klienci aktywujący aplikację bankowości mobilnej, wynosi 3,5% w skali roku, a wpłacone na nią 5 000 zł po miesiącu powiększy się o 12,04 zł.

Na miejscu drugim, z oprocentowaniem 3% w skali roku, znalazła się EKOlokata bez Kantów BOŚ Banku. Jej posiadacz po miesiącu zyska 10,32 zł z tytułu odsetek.

Najniższy stopień podium zajęła Lokata w IKO, którą mogą założyć klienci PKO BP i Inteligo. Jej oprocentowanie wynosi 2,25% w skali roku, co przekłada się na 7,74 zł zysku.

W zestawieniu lokat trzymiesięcznych znalazły się – jak napisaliśmy powyżej – same lokaty mobilne.

Pierwsze miejsce przypadło Lokacie Mobilnej Banku Millennium, którą mogą założyć posiadacze Konta 360°. Jej oprocentowanie wynosi 3,25% w skali roku, a zysk z wpłaconych na nią 5 000 zł – 32,81 zł. Ta sama Lokata Mobilna tym razem jednak przeznaczona dla posiadaczy pozostałych kont osobistych Banku Millennium zajęła drugie miejsce. Jest ona oprocentowana w wysokości 2,75% w skali roku, przez co jej posiadacze po upływie okresu umownego zarobią na czysto 27,77 zł.

Na pozycji trzeciej znalazła się Lokata Mobilna Raiffeisen Polbanku. Jej posiadacz po upływie trzech miesięcy zarobi 26,25 zł. Jest to możliwe dzięki oprocentowaniu wynoszącym 2,60% w skali roku.

Zestawienie lokat sześciomiesięcznych otwiera Lokata Cloud Idea Banku. Jej oprocentowanie wynosi 3% w skali roku, co przełoży się na odsetki w kwocie 60,92 zł.          

Drugie miejsce przypadło Lokacie Internetowej Plus Banku i Lokacie Nr 1 Idea Banku. Ich oprocentowanie wynosi 2,5% w skali roku. Po zakończeniu okresu umownego przyniosą one swoim posiadaczom zysk w kwocie 50,76 zł.

Pozycja trzecia przypadła Lokacie jak Marzenie oferowanej przez Getin Bank i Getin Online oraz dwóm lokatom oferowanym przez Idea Bank: Lokacie Stabilnej i Lokacie Fair Play. Są one oprocentowane w wysokości 2,45% w skali roku a po sześciu miesiącach ich posiadacze zyskają 49,75 zł. 

Na pierwszym miejscu w zestawieniu lokat dwunastomiesięcznych znalazła się Lokata Mobilna Plus Banku oprocentowana w wysokości 2,70% w skali roku. Kwota odsetek dopisanych do wpłaconych na nią 5 000 zł wyniesie 109,65 zł.

Miejsce drugie, z oprocentowaniem 2,65% w skali roku, zajmuje Lokata Stabilna Idea Banku. Po roku na konto jej posiadacza wróci wpłacony kapitał powiększony o 107,62 zł.

Pozycja trzecia przypadła SMART Lokacie WIBOR Plus Banku SMART. Jest ona oprocentowana w wysokości 2,61% w skali roku. Po 12 miesiącach do wpłaconych na tę lokatę 5 000 zł bank dopisze 106 zł odsetek. 

Lokata terminowa jest dobrym rozwiązaniem dla osoby, która wie, że zdeponowane w banku pieniądze nie będą jej potrzebne przez okres, na który opiewa zawarta z bankiem umowa. Trzeba bowiem pamiętać, że w większości przypadków przedterminowe zerwanie umowy wiąże się z utratą wszystkich odsetek. Od tej reguły są oczywiście wyjątki: Lokata Bezkarna BGŻOptima oraz Lokata Fair Play Idea Banku.