Najlepsze konto oszczędnościowe dla posiadacza ROR

wykop.pl
Ranking 14.12.2015 Maciej Kazimierski

Miejsce 1

  • Oprocentowanie nominalne 3.25 % 1)
  • Zysk po roku (po podatku) 358.19 zł

Miejsce 2

  • Oprocentowanie nominalne 2.20 %
  • Zysk (po podatku) 312.05 zł

Miejsce 3

  • Oprocentowanie nominalne 2.23 % 2)
  • Zysk po roku (po podatku) 293.12 zł
Ranking

358,19 zł – taki zysk przyniesie swojemu posiadaczowi Konto oszczędnościowe EKOprofit Banku Ochrony Środowiska, które zwyciężyło w rankingu TotalMoney.pl. Sprawdźmy, ile można zarobić wpłacając swoje oszczędności na rachunki oferowane przez inne banki.

Eksperci TotalMoney.pl co miesiąc porównują konta oszczędnościowe. Pod lupę biorą rachunki na nowe środki, dla nowych klientów oraz standardowe, na których oszczędzać mogą wszyscy, niezależnie od tego, jak długo korzystają z usług danego banku. Tym razem postanowili podejść do tematu w inny sposób i sprawdzić, który bank oferuje klientom posiadającym w nim ROR najlepsze konto osobiste.

Kto był naszym klientem i jakie założenia przyjęliśmy?

Nasz klient ma konto osobiste w jednym z banków komercyjnych posiadających sieć oddziałów. Jest to dla niego szczególnie istotne, bo korzysta co prawda z bankowości elektronicznej, ale niektóre czynności woli wykonywać w placówkach. Dlatego też w zestawieniu nie znalazły się oferty banków wirtualnych. Zdecydowaliśmy się jednak pokazać ofertę BGŻOptima – pierwszej na polskim rynku platformy oszczędnościowo-inwestycyjnej.

Założyliśmy, że nasz klient decyduje się na założenie konta oszczędnościowego w banku, który prowadzi jego ROR. Rachunek ten jest jego podstawowym kontem bankowym, co miesiąc jest on zasilany kwotą 5 000 zł. Z rachunku tego regularnie zasilane jest konto oszczędnościowe. Pierwsza wpłata na nie to 15 000 zł (pochodzi ona z wcześniejszych oszczędności naszego klienta), w kolejnych miesiącach na konto trafiać będzie kwota 500 zł.

O pozycji, jaką w zestawieniu zajęły poszczególne banki, decydowała wysokość zysku netto po 12 miesiącach regularnego oszczędzania. Pod uwagę braliśmy aktualne oprocentowanie kont oszczędnościowych przy założeniu, że nie zmieni się ono przez 12 miesięcy oszczędzania, a klient będzie korzystał z konta oszczędnościowego na warunkach obowiązujących aktualnie w danym banku (np. przez 3 pierwsze miesiące obowiązywać go będzie oprocentowanie promocyjne, a od czwartego miesiąca – standardowe). Jeśli za prowadzenie konta oszczędnościowego pobierana jest opłata, prosiliśmy banki o uwzględnienie tego faktu przy obliczaniu wysokości odsetek.

Sprawdźmy zatem…

…który bank oferuje najlepsze konto oszczędnościowe

Czołówkę zestawienia tworzą: Konto oszczędnościowe EKOprofit Banku Ochrony Środowiska, Konto Zyskowne Idea Banku oraz Rachunek oszczędnościowy BIZ z oferty BIZ Banku.

Pierwsze miejsce w rankingu zdobył Bank Ochrony Środowiska i oferowane przez niego Konto oszczędnościowe EKOprofit. Nasz klient po 12 miesiącach regularnych wpłat zarobi 358,19 zł. Przez pierwszych 5 miesięcy oszczędzania odsetki naliczane są wg promocyjnego oprocentowania wynoszącego 3,25% w skali roku (obowiązuje ono dla do kwoty 50 000 zł). Od szóstego miesiąca oprocentowanie wynosi 2% w skali roku (do kwoty 500 000 zł) i 2,25% w skali roku (dla nadwyżki ponad 500 000 zł). Z promocyjnego oprocentowania mogą korzystać klienci posiadający w BOŚ Banku konto osobiste z aktywną kartą debetową, zasilane co miesiąc wpływem wynoszącym minimum 1 000 zł (w przeciwnym razie oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku). Z promocji mogą skorzystać klienci, którzy dotychczas nie posiadali konta oszczędnościowego w BOŚ Banku, lub ci, którzy je posiadali, ale nie korzystali z niego aktywnie. Więcej o Koncie oszczędnościowym EKOprofit można przeczytać w tekście „Konto oszczędnościowe EKOprofit BOŚ Banku – pod lupą”.

Na miejscu drugim znalazło się Konto Zyskowne Idea Banku. Nasz klient wpłacający na nie co miesiąc 500 zł zyska po 12 miesiącach 312,05 zł. Oprocentowanie tego konta – dla kwoty powyżej 10 000 zł do 50 000 zł wynosi 2,20% w skali roku. Naliczane jest ono przez okres jednego miesiąca kalendarzowego i obowiązuje od następnego miesiąca kalendarzowego, po miesiącu, w którym zostały spełnione łącznie poniższe warunki: dokonania przez klienta transakcji bezgotówkowych kartą wydaną do konta osobistego na łączną kwotę nie niższą niż 100,00 zł oraz wpływu na konto osobiste (w formie wpłaty gotówkowej lub przelewu, w tym wpłaty we wpłatomacie) na łączną kwotę nie niższą niż 1 000,00 zł.

Pozycję trzecią zajął oferowany przez BIZ Bank Rachunek oszczędnościowy BIZ. Odsetki od gromadzonych na nim oszczędności oprocentowane są w wysokości 2,23% w skali roku. Oprocentowanie to obowiązuje dla salda do 50 000 zł i ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 3M powiększonej o 0,5 punktu procentowego.

Tuż za podium znalazło się Konto Wymarzony Cel Raiffeisen Polbanku. Jego oprocentowanie ustalane jest na podstawie stopy referencyjnej NBP (1,50% w skali roku). W przypadku klientów regularnie zasilających konto oprocentowanie to powiększane jest o 0,5 punktu procentowego.

<< ZOBACZ PEŁNY RANKING KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH DLA POSIADACZY ROR>>

Jak pokazuje nasze zestawienie, przez 12 miesięcy na koncie oszczędnościowym można zarobić od niemal od 360 zł do 60 zł. Z wynikami rankingu powinni zapoznać się przede wszystkim osoby, które chcą zacząć oszczędzać regularnie i przy tym nie chcą otwierać rachunku oszczędnościowego w banku innym niż ten, który prowadzi ich konto osobiste.