Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2015

wykop.pl
Ranking 10.12.2015 Jacek Czarzak
Ranking

Końcówka roku oznacza wyższe wydatki w większości budżetów domowych. Jeśli udajemy się do banku po pożyczkę lub kredyt gotówkowy, warto z wyprzedzeniem przejrzeć ofertę. Z grudniowego rankingu kredytów gotówkowych przygotowanego przez ekspertów TotalMoney.pl wynika, że różnice między bankami mogą być naprawdę duże.

Poprosiliśmy banki komercyjne o wypełnienie ankiety zawierającej warunki pożyczki gotówkowej w wysokości 15 tysięcy złotych „na rękę” ze spłatą rozłożoną na cztery lata. Pożyczką tą zainteresowana jest nasz klient - osoba zarabiająca miesięcznie 2,5 tysiąca złotych „na rękę”. Nasz ranking podzieliliśmy na dwie części – w pierwszej porównujemy oferty dla klientów wewnętrznych (czyli takich, którzy w kredytującym banku posiadają konto osobiste lub produkt kredytowy) a w drugiej - oferty dla klientów zewnętrznych (nie posiadających w banku udzielającym kredytu konta ani produktu kredytowego). Sprawdźmy zatem kto wygrał grudniowy ranking kredytów i pożyczek gotówkowych TotalMoney.pl

Oferta dla klienta zewnętrznego

<< ZOBACZ PEŁNY RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH na 15 000 zł (klient zewnętrzny)>>

Zwycięstwo w zestawieniu kredytów i pożyczek gotówkowych dla klienta zewnętrznego przypadło Mistrzowskiemu kredytowi gotówkowemu Santander Consumer Banku, reklamowanemu przez Justynę Kowalczyk. Łączna kwota do spłaty wynosi w tym przypadku 18 020 zł, a miesięczna rata – 375,41 zł (spowodowane jest to najniższym w całym zestawieniu oprocentowaniem wynoszącym 3,99% w skali roku). Prowizja za udzielenie finansowania wynosi 9,8%. Dodać trzeba, że Mistrzowski kredyt gotówkowy można otrzymać bez potrzeby odwiedzania placówki Santander Consumer Banku. Klient, który podczas rozmowy z call center wybierze kanał online otrzymuje na swój adres mailowy dostęp do Panelu Klienta. Za jego pośrednictwem pobiera dokumentację kredytową, akceptuje/potwierdza fakt zapoznania się z nią oraz – przez kliknięcie odpowiedniego przycisku – składa oświadczenie woli zawarcia umowy. Swoją tożsamość klient potwierdza poprzez wykonanie przelewu na kwotę 1 zł ze swojego konta osobistego (po zweryfikowaniu zgodności przelewu kwota ta jest zwracana na konto klienta). Kredyt przekazywany jest na to samo konto, z którego wcześniej klient dokonał przelewu weryfikacyjnego.

Drugie i trzecie miejsce na podium zajmują odpowiednio Citi Handlowy (18 506 zł do spłaty, 386 zł miesięcznej raty) oraz Bank Pocztowy (18 617 zł do spłaty, 387,86 zł miesięcznej raty).

Tuż za podium znalazł się eurobank.

Oferta dla klienta wewnętrznego    

<< ZOBACZ PEŁNY RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH na 15 000 zł (klient wewnętrzny)>>

W kategorii klientów wewnętrznych zwycięzcą został Toyota Bank. Odsetki w tym banku naliczane są na podstawie oprocentowania wynoszącego 7% w skali roku, a za udzielenie pożyczki klient zapłaci 5% prowizji. Ostatecznie przełoży się to na miesięczną ratę w wysokości 377,15 zł oraz 18 103 zł całkowitej kwoty do spłaty przez cztery lata.

Drugie miejsce zajął Bank Pekao SA. W jego przypadku całkowita kwota do zapłaty wyniesie 18 377 zł. Miesięczna rata obciąży domowy budżet naszego klienta kwotą 382,77 zł. Oprocentowanie pożyczki wyniesie 8,99% w skali roku a prowizja za jej przyznanie – 2,5%.

Pozycję trzecią zajął Santander Consumer Bank i jego Mistrzowski kredyt gotówkowy. Oprocentowanie kredytu gotówkowego Santander Consumer Banku jest najniższe w całym zestawieniu – wynosi 4,99% w skali roku. Prowizja za udzielenie kredytu to 9,8% pożyczanej kwoty. Spłata raty obciąży budżet kredytobiorcy kwotą 382,90 zł miesięcznie, a całkowita kwota do spłaty wyniesie 18 379 zł.

Łączna kwota do spłaty przy najsłabszych ofertach pożyczek gotówkowych w grudniu 2015 przekracza 20 tysięcy złotych. Ostatni w naszym zestawieniu T-Mobile Usługi Bankowe dzieli od zwycięzcy rankingu ponad 2 700 zł różnicy w całkowitej kwocie do spłaty. Miesięczna rata w tym banku wyniesie 432,12 zł, a przez 48 miesięcy klient odda razem 20 742 zł. Tak wysokie koszty biorą się z połączenia wysokiego oprocentowania (9,99% w skali roku) oraz jednorazowej prowizji (11,99% kwoty pożyczki).

Inne banki, w których łączna kwota do spłaty przekroczy 20 tysięcy złotych to Bank BPH, Bank Millennium oraz mBank.

Najtańszą pożyczkę gotówkową z okresem spłaty wynoszącym 48 miesięcy swoim klientom oferuje Toyota Bank Polska. Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii dla klienta zewnętrznego został Santander Consumer Bank. Podkreślić tu trzeba, że klientom zewnętrznym oferuje on korzystniejsze oprocentowanie, co – w przypadku kredytów gotówkowych w wyższych kwotach i z dłuższym okresem spłaty – nie jest czymś często spotykanym.