Strona główna  >  Artykuły  >  Finanse dla firm  >  Najdroższe ulice handlowe na świecie i w polsce
Artykuły 25.01.2016 Izabela Wojtaś

Najdroższe ulice handlowe na świecie i w Polsce

wykop.pl

Nowojorska Górna Piąta Aleja z rocznym czynszem wynoszącym 33 812 euro za mkw. została po raz kolejny najdroższą ulicą handlową na świecie. W regionie EMEA handlowcy najwięcej muszą płacić zaś za lokale położne przy Polach Elizejskich w Paryżu – roczne czynsze sięgają tu 13 255 euro za mkw. W Polsce niezmiennie najbardziej prestiżowym adresem jest Nowy Świat z rocznym czynszem w wysokości 1 020 euro za mkw.

Firma doradcza Cushman & Wakefield już po raz 27. przygotowała raport „Główne ulice handlowe na świecie”. W zestawieniu znalazło się ponad 500 najdroższych ulic handlowych na świecie. O pozycji w rankingu decydowała wysokość rocznego czynszu za metr kwadratowy powierzchni handlowej. W czołówce znalazły się nowojorska Górna Piąta Aleja, Causeway Bay w Hongkongu i paryskie Pola Elizejskie. Nowy Świat uplasowała się na 43. pozycji i był pierwszym z 16 polskich adresów, które znalazły się w zestawieniu.

Najdroższe ulice handlowe na świecie

Nowojorska Górna Piąta Aleja (ulice od 49. do 60.) tak jak w ubiegłym roku okazała się najdroższą ulicą na świecie. Czynsze w tej lokalizacji wzrosły rok do roku o 3,6%. Co więcej, handlowcy na Causeway Bay w Hongkongu, drugim pod względem ceny adresie na świecie, zapłacą aż o 10 634 euro mniej. Eksperci tłumaczą tę różnicę z jednej strony dużym ruchem na Manhattanie, który nadal przyciąga wielu turystów, co przyczynia się do wzrostów, a z drugiej strony słabszymi wynikami sprzedaży detalicznej i mniejszą liczbą turystów odwiedzających Azję i kraje Pacyfiku, zwłaszcza Chiny, co przyczynia się z kolei do spadków. Na trzeciej pozycji znalazły się paryskie Pola Elizejskie, tuż za nimi zaś New Bond Street w Londynie – roczne czynsze w tych lokalizacja sięgnęły odpowiednio 13 255 i 12 762 euro za mkw. Równo 10 000 euro za mkw. zapłacą rocznie wynajmujący lokale na Via Montenapoleone w Mediolanie. W pierwszej dziesiątce najdroższych ulic świata znalazły się także adresy w Zurychu, Tokio, Seulu, Wiedniu i Monachium.

Najdroższe ulice handlowe w Polsce

Bezapelacyjnie, jak już wspomnieliśmy, najbardziej prestiżową lokalizacją dla handlowców w Polsce jest warszawski Nowy Świat. W stolicy jest zresztą najwięcej najbardziej kosztownych ulic w Polsce, aż pięć na szesnaście, które uwzględniono w rankingu. Na 3. pozycji uplasowała się ulica Chmielna (840 euro/mkw./rocznie), zaraz za nią, na 4. miejscu, ulica Marszałkowska (720 euro/mkw./rocznie), na 5. miejscu – Pl. Trzech Krzyży (696 euro/mkw./rocznie) i nieco niżej, bo na 9. pozycji, Aleje Jerozolimskie. Drugie miejsce przypadło krakowskiej ulicy Floriańskiej, jednak czynsze w tej lokalizacji było o ponad 150 euro niższe niż w przodującej w zestawieniu Warszawie. W Krakowie wysoki czynsz zapłacą także właściciele lokali przy Rynku – aż 600 euro za mkw. rocznie, czyli tyle, ile handlowcy z ulicy 3 Maja w Katowicach (7. miejsce w rankingu). W zestawieniu nie mogło także zabraknąć Poznania, Wrocławia, Szczecina, Gdyni i Łodzi.

Jak zaznaczył w podsumowaniu do raportu Marek Noetzel, dyrektor działu powierzchni handlowych Cushman & Wakefield w Polsce: Czynsze na głównych polskich ulicach handlowych utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie, wykazując tendencje wzrostowe. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tymi lokalizacjami. Popyt jednak nie przekłada się jeszcze na wzrost czynszów i w efekcie miejsce Warszawy w rankingu globalnym praktycznie się nie zmienia. To prawda, bo choć czynsze na Nowym Świecie wzrosły o 105 euro, to spadliśmy z 41. na 43. miejsce. Ekspert uważa jednak, że przyciągnąć do Polski nowe marki może przebudowywany właśnie Hotel Europejski. Zgodnie z zapowiedziami prace w tym neorenesansowym budynku mają potrwać do końca 2016 r., więc pewnie w 2017 r. przekonamy się, czy ten luksusowy hotel przyczyni się do wzrostów na handlowej mapie Warszawy.

Największe wzrosty i spadki

Co więcej, raport firmy doradczej Cushman & Wakefield pokazał, że największe wzrosty czynszów nastąpiły przy Grafton Street w Dublinie oraz Covent Garden w Londynie. Dużo więcej musieli też w tym roku zapłacić handlowcy sprzedający przy głównych ulicach Mediolanu i Rzymu. Znacznie mniej zapłacili zaś Ci, którzy swoje sklepy mają w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w Rosji i na Ukrainie, nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ spadki te spowodowane były napiętą sytuacją pomiędzy tymi krajami.

Jak widać, na atrakcyjność rynków wpływa bardzo wiele czynników, m.in. sytuacja gospodarcza i polityczna, sytuacja na rynku pracy oraz realizowane inwestycje. Pozostaje nam zatem tylko życzyć sobie, by sytuacja polityczna w naszym kraju nie przyczyniła się do spadków i by prognozy Marka Noetzela się ziściły. Może moglibyśmy się wtedy w 2017 r. pochwalić jeszcze lepszą pozycją w rankingu?