Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – luty 2016

wykop.pl
Ranking 15.02.2016 Jacek Czarzak
Ranking

Eksperci TotalMoney.pl sprawdzili, w którym banku najkorzystniej pożyczymy w lutym 2016 r. 10 tysięcy złotych na dwa lata. Między ofertami polskich banków znaleźliśmy różnice przekraczające tysiąc złotych w całkowitych kosztach kredytu oraz 50 zł w miesięcznej racie. Zanim weźmiemy pożyczkę, warto zapoznać się z naszym rankingiem.

Ranking kredytów i pożyczek gotówkowych w lutym 2016 roku powstał na podstawie ankiety, w której poprosiliśmy o przygotowanie oferty pożyczki gotówkowej w kwocie 10 tysięcy złotych netto ze spłatą rozłożoną na dwa lata. Naszym przykładowym klientem była trzyosobowa rodzina (rodzice plus dziecko) zarabiająca łącznie 4 819 zł z umów o pracę na czas nieokreślony.

Ranking podzieliliśmy na dwie części – oferty dla klientów posiadających konto bankowe w banku udzielającym kredytu (klient wewnętrzny) oraz klientów bez konta (klient zewnętrzny). Gdzie w lutym 2016 roku najtaniej zaciągniemy pożyczkę?

Który bank oferuje najtańszy kredyt dla klienta wewnętrznego?

<<ZOBACZ PEŁNY RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH NA 10 000 zł (klient wewnętrzny)>>

Najlepsze warunki dla klientów wewnętrznych proponuje Alior Bank. Za udzielenie pożyczki zapłacimy 5% jednorazowej prowizji, a jej nominalne oprocentowanie wyniesie 5% w skali roku. Daje to miesięczną ratę w wysokości 461,80 zł. W całym cyklu życia kredytu zwrócimy do Alior Banku 11 083 zł. To o ponad 1 300 zł mniej niż w zajmującym ostatnie miejsce w rankingu mBanku.

Na drugiej pozycji w zestawieniu, z kredytem „Czarno na białym”, znalazł się Bank BPH. Łączne koszty kredytu wynoszą w jego przypadku 11 262 zł, a miesięczna rata – 469,24 zł. Bank BPH pobierze od klienta 5,9% jednorazowej prowizji przy nominalnym oprocentowaniu na poziomie 5,9% rocznie. Kredyt „Czarno na białym” to – jak pisze bank na swojej stronie internetowej – kredyt, „którego zasady są jasne, a oprocentowanie pozostaje stałe w trakcie trwania umowy”. Kredyt ten można otrzymać na okres od 6 do 24 miesięcy, a jego maksymalna kwota może sięgnąć nawet 200 000 zł.

Bardzo dobre oferty znajdziemy również w Toyota Banku oraz Raiffeisen Polbanku. Ten pierwszy zaproponuje pożyczkę z oprocentowaniem na poziomie 7% rocznie oraz z prowizją w wysokości 5%. Klient będzie musiał przygotować swój budżet domowy na 470,11 zł miesięcznej raty, a w okresie 24 miesięcy zwróci bankowi łącznie 11 283 zł. W Raiffeisen Polbanku zwróci o blisko 100 zł więcej, a miesięczna rata wyniesie 473,73 zł. Oprocentowanie pożyczki w Raiffeisen Polbanku wynosi 7,99% rocznie przy jednorazowej prowizji na poziomie 5%.

W dolnej części rankingu znalazły się PKO Bank Polski, Bank Zachodni WBK oraz mBank. Bank Zachodni WBK oraz mBank to jedyne banki, w których miesięczna rata przekroczy 500 zł. mBank to jedyna instytucja, w której klient zwróci do banku przez 24 miesiące więcej niż 12 tysięcy zł.

Który bank oferuje najtańszy kredyt dla klienta zewnętrznego?    

<<ZOBACZ PEŁNY RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH NA 10 000 zł (klient zewnętrzny)>>

A jak wypadł ranking pożyczek i kredytów gotówkowych w lutym 2016 roku w kategorii klientów zewnętrznych? Nie zmieniła się czołówka zestawienia. Alior Bank i Bank BPH proponują klientom zewnętrznym takie same warunki jak dla klientom mającym u nich konta osobiste.

Na trzecie miejsce w zestawieniu wchodzi Getin Bank. To wynik braku w zestawieniu dla klientów zewnętrznych Toyota Banku, który nie udziela pożyczek klientom zewnętrznym, oraz wyższego oprocentowania w Raiffeisen Polbanku. Getin Bank pobierze od klienta bez konta 5,7% prowizji przy oprocentowaniu nominalnym na poziomie 7,95% w skali roku. To przekłada się na 479,37 zł miesięcznej raty oraz 11 505 zł łącznie do spłaty.

Na dole tabeli – jeśli chodzi o kolejność banków – nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian. Najsłabsze pożyczki znajdziemy w ofercie PKO Banku Polskiego, Banku Zachodniego WBK oraz mBanku. Co ważne, warunki kredytowania klientów zewnętrznych w PKO Banku Polskim i Banku Zachodnim ulegają pogorszeniu w stosunku do oferty dla klientów wewnętrznych. W efekcie wszystkie trzy banki oferują pożyczki z całkowitą kwotą do spłaty przewyższającą 12 tysięcy złotych.

Podsumowując, Alior Bank i Bank BPH to zdecydowani liderzy rankingu pożyczek i kredytów gotówkowych w lutym 2016 roku w obu kategoriach. Niezłe oferty znajdziemy również w Toyota Banku (dla klientów z kontem), Raiffeisen Polbanku oraz Getin Banku. Na końcu zestawienia uplasowali się mBank, Bank Zachodni WBK oraz PKO Bank Polski.