Ranking kredytów samochodowych – luty 2016

wykop.pl
Ranking 16.02.2016 Jacek Czarzak

Miejsce 1

  • Miesięczna rata 982.00 zł
  • Oprocentowanie 5.99 %
  • Prowizja 0.00 %

Miejsce 2

  • Miesięczna rata 1 430.28 zł
  • Oprocentowanie 5.49 %
  • Prowizja 1.00 %

Miejsce 3

  • Miesięczna rata 1 431.44 zł
  • Oprocentowanie 5.49 %
  • Prowizja 1.00 %
Ranking

Sprawdziliśmy, gdzie w lutym tego roku zaciągniemy trzyletni kredyt na zakup nowego auta z najniższą miesięczną ratą. Spośród banków, które odesłały ankiety, najkorzystniej prezentuje się pod tym względem Toyota Bank.

Osoby kupujące samochody można w pewnym uproszczeniu podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich można zaliczyć osoby, które będą użytkowały samochód przez kilka czy kilkanaście lat, do drugiej zaś – osoby nie przywiązujące się zbytnio do swoich czterech kółek i zmieniające je co 3–4 lata. Do grupy tej należą nasi modelowi klienci, trzyosobowa rodzina (rodzice i dziecko), która zarabia co miesiąc 4 189 zł na rękę.

Nasi klienci dotychczas jeździli niewielkim miejskim samochodem. Jednak z uwagi na powiększenie rodziny zdecydowali się na kupno większego samochodu. Wybór padł na Toyotę Auris w wersji wyposażenia Active. Cena japońskiego auta wynosi 56 900 zł. Z uwagi na to, że nasi klienci mieli własne środki (uzyskane ze sprzedaży poprzedniego samochodu), kwota interesującego ich kredytu będzie wynosiła 46 900 zł. Kredyt zaś chcą spłacić w ciągu 3 lat. Dlaczego przez tak krótki okres? Założyli, że będą chcieli wymienić auto na nowe po upływie okresu gwarancji. Pan domu jest wielkim fanem nowych technologii i chciałby, żeby następny samochód, jakim będzie poruszała się jego rodzina, miał napęd hybrydowy.

W którym banku nasi klienci otrzymają najkorzystniejszy kredyt?

Na naszą ankietę odpowiedziało 6 banków, które przysłały warunki spłaty kredytu odpowiadające naszym klientom. Pozycja, jaką zajęła dana oferta, uzależniona była od wysokości miesięcznej raty zobowiązania – było to najważniejsze kryterium wyboru dla naszej rodziny.

Pierwsze miejsce w zestawieniu przypadło Toyota Bankowi. Przy oprocentowaniu nominalnym na poziomie 5,99% rocznie oraz braku prowizji za udzielenie finansowania, klienci zapłacą tylko 982 zł miesięcznej raty. Dodać trzeba, że Toyota Bank jest jedynym bankiem w lutowym rankingu kredytów samochodowych, w którym dla opisanych warunków wartość miesięcznej raty nie przekroczy 1 tysiąca złotych.

W innych bankach gotowych do finansowania zakupu nowej Toyoty Auris 1.33 99 KM 6MT Active miesięczna spłaty rata kredytu byłaby ok. 450–550 zł wyższa.

Drugi w zestawieniu Getin Bank pobierze 1% jednorazowej prowizji za udzielenie kredytu, którego nominalne oprocentowanie wyniesie 5,49% w skali roku. Przełoży się to na 1 430,28 zł miesięcznej raty, co oznacza, że będzie ona prawie o 450 zł wyższa niż w Toyota Banku.

Niemal identyczne warunki proponuje Bank BGŻ BNP Paribas. Miesięczna rata kredytu oferowanego przez ten bank wyniesie 1 431,44 zł (będzie wyższa od pobieranej przez Getin Bank zaledwie o 1,16 zł). Warto dodać, że także w tym banku oprocentowanie w skali roku wyniesie również 5,49%, a prowizja 1% od wartości kredytu. Niewielkie różnice w wysokości miesięcznej raty wynikają z drobnych różnic w naliczaniu kosztów przez oba banki.

Tuż za podium znalazł się kredyt samochodowy udzielany przez mBank. Nasi modelowi klienci mogą w nim liczyć na oprocentowanie nominalne niższe niż u konkurencji (4,89 % rocznie), zapłacą za to wyższą jednorazową prowizję (5% kwoty kredytu). W efekcie ich miesięcznie zobowiązanie wobec banku wyniesie 1 473,49 zł.

Zapytaliśmy przedstawiciela Toyota Bank Polska, co nasi modelowi klienci mogą zrobić po upływie trzech lat spłaty kredytu.

– Gwarantujemy komfort przy podejmowaniu decyzji – tuż przed zakończeniem umowy użytkownik decyduje, czy chce wymienić samochód na nowy, czy też zatrzymać dotychczasowy. Wspólnie z dealerem obsługującym klienta będziemy proponować wymianę samochodu na nowy bez angażowania gotówki. Dealer odkupi stary samochód w cenie rynkowej, wartość jego odkupu pokryje wówczas wartość ostatniej raty i zapewni środki na pierwszą wpłatę na kolejny, nowy samochód. Bez angażowania gotówki i przy zachowaniu raty na dotychczasowym poziomie, Kkient będzie użytkować kolejny, nowy samochód (przy założeniu porównywalnego modelu/ wersji). Jest to tzw. efektywny cykl wymiany auta, który już kilka lat temu Toyota Bank wprowadził do swoich innowacyjnych rozwiązań finansowych – mówi Krzysztof Krakowiak z Toyota Bank Polska. A co w sytuacji jeśli klient przywiązał się do samochodu i chciałby go nadal użytkować? Dla klientów, którzy mimo atrakcyjnej oferty wymiany zdecydują się na dalsze użytkowanie dotychczasowego auta, bank zaproponuje rozłożenie ostatniej raty na dogodne raty miesięczne. Klient może również jednorazowo spłacić ostatnią ratę – tłumaczy Krzysztof Krakowiak.

Podsumowując, osoba, która po kilku latach chce przesiąść się do nowej Toyoty, kredyt z najniższą miesięczną ratą znajdzie w Toyota Banku. Należy jeszcze dodać, że wszystkie formalności można załatwić bezpośrednio u dealera. Podczas gdy my będziemy odbywali jazdę próbną, przygotowana zostanie dla nas decyzja kredytowa. Trzeba pamiętać jeszcze o jednej rzeczy – jak pokazują wyniki lutowego rankingu kredytów samochodowych TotalMoney.pl – niższe oprocentowanie nie zawsze jest gwarancją niższej miesięcznej raty. Dlatego szukając kredytu, np. samochodowego, powinniśmy się uważnie wczytywać w oferty i wybierać nowoczesne produkty finansowe.