Ranking kont oszczędnościowych – luty 2016

wykop.pl
Ranking 22.02.2016 Maciej Kazimierski
Ranking

Największe zyski dzięki procentowi składanemu osiągnie osoba regularnie wpłacająca pieniądze na jedno z dwóch kont oszczędnościowych Idea Banku: Konto Oszczędnościowe ZOŚKA Idea Banku lub Konto Zyskowne. Czy inne banki mają równie atrakcyjne oferty? Sprawdzili to eksperci porównywarki TotalMoney.pl

Oszczędzając regularnie, korzystamy z mechanizmu procentu składanego. Co to takiego? To – mówiąc w skrócie – obliczanie odsetek od odsetek. Działanie procentu składanego polega na tym, że odsetki za dany okres oprocentowania podlegają kapitalizacji, „składając się” w ten sposób na zysk wypracowywany w okresie następnym. Procent składany daje szybszy wzrost wartości kapitału niż zastosowanie procentu prostego (z nim mamy do czynienia np. w przypadku lokaty terminowej). Albert Einstein, mówiąc o procencie składanym, powiedział: „Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić”.

Sprawdźmy zatem, ile dzięki procentowi składanemu zyska po 12 miesiącach osoba zasilająca regularnie swoje konto kwotą 500 zł miesięcznie. Dodajmy jeszcze, że nasz ranking podzieliliśmy na dwa zestawienia. W pierwszym z nich porównujemy konta oszczędnościowe dla nowych klientów banków lub do osób wpłacających na nie nowe środki, w drugim zaś konta standardowe, tj. oferowane klientom niespełniającym wspomnianych powyżej warunków. Miejsce, jakie dane konto zajęło w zestawieniu, było uzależnione od zysku, jaki przyniesie ono swojemu posiadaczowi po 12 miesiącach regularnego oszczędzania. Zyski obliczaliśmy, biorąc pod uwagę aktualne oprocentowanie przy założeniu, że nie zmieni się ono przez 12 miesięcy oszczędzania, a nasz klient będzie korzystał z konta oszczędnościowego na warunkach obowiązujących aktualnie w danym banku (np. przez 4 pierwsze miesiące obowiązywać go będzie oprocentowanie promocyjne, a od piątego miesiąca – standardowe).

Konta dla nowych klientów i na nowe środki

Zestawienie kont dla nowych klientów i na nowe środki otwiera Konto Oszczędnościowe ZOŚKA Idea Banku. Jest ono oprocentowane na 3% w skali roku, co po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się zysk w wysokości 79,56 zł.

Na drugim stopniu podium uplasowały się dwa konta oszczędnościowe. Pierwsze z nich to produkt BGŻOptima, a drugie oferowane jest przez Bank Millennium posiadaczom Konta 360°. Oprocentowanie obu rachunków wynosi 2,7% w skali roku. Po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się to na zysk w kwocie 71,55 zł.

Na najniższym stopniu podium znalazło się konto oszczędnościowe Banku Millennium, na którym mogą oszczędzać posiadacze innych niż Konta 360° rachunków osobistych oferowanych przez ten bank. Jest ono oprocentowane na 2,5% w skali roku, a jego posiadacz zarobi na czysto 66,22 zł.

Krótkiego komentarza wymaga pozycja db Konta Oszczędnościowego Plus Deutsche Banku. Jest ono wyżej oprocentowane od rachunku Banku Millennium, a znajduje się na niższej pozycji. Wynika to z tego, że oprocentowanie wynoszące 2,55% w skali roku obowiązuje dla środków do 100 000 zł przez pierwsze 4 miesiące od dnia otwarcia konta, by od piątego miesiąca obniżyć się do wysokości 1,05% w skali roku. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Otwartego Konta Oszczędnościowego ING Banku Śląskiego – oprocentowanie 2,5% w skali roku obowiązuje przez 4 miesiące, a od piątego miesiąca wynosi 1% w skali roku (dla kwoty poniżej 100 000 zł).

Konta standardowe

Na pierwsze miejsce awansował Idea Bank i jego Konto Zyskowne. Oprocentowanie tego rachunku wynosi 2,8% w skali roku, co po 12 miesiącach regularnych wpłat przełoży się na 74,22 zł odsetek.

Na drugim miejscu znalazło się Pracowite Konto Oszczędnościowe Banku BPH przeznaczone dla posiadaczy Maksymalnego Konta. Jego oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku. Po roku posiadacz tego rachunku zarobi 72,89 zł.

Zestawienie zamykają dwa konta: SMART Procent Banku SMART oraz Rachunek oszczczędnościowy BIZ oferowany przez BIZ Bank. Są one oprocentowane w wysokości 2,5% w skali roku, co po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się na zysk wynoszący 66,22 zł.

Używając terminologii stosowanej w muzycznych listach przebojów, można powiedzieć, że część kont utrzymała miejsca z poprzedniego notowania. Inne wypadły z zestawienia, jeszcze inne zaś do niego powróciły. Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że osoba chcąca regularnie oszczędzać, nie powinna mieć większego problemu ze znalezieniem banku, który będzie powiększał jej oszczędności.