Icon
TOP 6: Czego nie robić ze swoją kartą kredytową?

TOP 6: Czego nie robić ze swoją kartą kredytową?


Icon 7/11/2019 | 12:00 AM
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Czy posiadanie karty kredytowej jest rzeczą miłą i przyjemną? Jak najbardziej, o ile korzysta się z niej w sposób zgodny z przeznaczeniem. W przeciwnym razie możemy popaść w wir zadłużenia. Jak więc posługiwać się kredytówką z głową? 

TOP 6: Czego nie robić ze swoją kartą kredytową?

Karta kredytowa może się okazać pomocnym produktem finansowym. Jest to sposób na szybkie zdobycie dodatkowych środków, kiedy nasz portfel świeci pustkami. Może też być naszym kołem ratunkowym w awaryjnych sytuacjach, np. gdy zepsuje nam się sprzęt i będziemy zmuszeni szybko nabyć nowy lub po prostu jako ekstragotówka na wymarzone wydatki. Jakich zasad należy przestrzegać? Czego nie robić ze swoją kartą kredytową?

Czego nie robić z kartą kredytową?

1. Nie przyzwyczajaj się

Warto pamiętać o tym, że ten kawałek plastiku, to nie jest żaden voucher czy karta podarunkowa. Płacąc kartą kredytową, zaciągamy zobowiązanie, które będziemy musieli spłacić w wyznaczonym terminie. Dlatego bądź ostrożny, nie korzystaj z niej na każdym kroku, w każdym napotkanym sklepie czy salonie, działając pod wpływem impulsu i nabywając niepotrzebne towary. Robienie zakupów ze świadomością, że nic nie mamy na koncie, a jednak możemy za nie zapłacić, może dla niektórych okazać się początkiem niekontrolowanego zadłużenie. Uwaga! Korzystanie z kredytówki uzależnia – przed jej założeniem dobrze się więc zastanów, czy wiesz, w jaki sposób jej używać. Jeśli będziemy wykorzystywać wszystkie zalety tych kart i unikać wad, to ich użytkowanie będzie naprawdę opłacalne i przyjemne. Co innego w przypadku nieświadomego posiadacza.

2. Nie ignoruj bieżących wyciągów

Dokładnie zapoznawaj się z comiesięcznymi wyciągami z karty. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku, czy nie widzisz dodatkowych opłat i transakcji, z którymi nie masz nic wspólnego. Zważając na obecne ataki cyberprzestępców: phishing czy skimming, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzanie, to nie zastanawiaj się, tylko zadzwoń na infolinię swojego banku. Ignorowanie wyciągów i brak dokładnej analizy mogą narazić Cię na finansowe straty. Poświęć więc kilkanaście minut, by dokładnie przejrzeć historię swoich operacji.

3. Nie rób zaległości

Skleroza, roztargnienie, przypadek lub po prostu brak wymaganych środków. Przyczyn niespłacenia zadłużenia w terminie może być wiele. Jeśli zaś robimy to z pełną świadomością i używając potocznego języka – olewamy sprawę – może się to dla nas skończyć nie najlepiej. Mając problemy finansowe, nie panikuj, nie uciekaj i nie wstydź się porozmawiać o tym z bankiem! Ten zapewne zaproponuje Ci kilka rozwiązań. Z reguły klient ma do wyboru kilka opcji: spłatę całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, spłatę kwoty minimalnej lub rozłożenie zadłużenia z tytułu dokonanych transakcji na raty. Nieterminowe spłaty „nagrodzone” zostaną opłatami dodatkowymi i odsetkami. Pilnuj więc terminów i spłacaj zadłużenie w całości!

4. Nie wypłacaj gotówki!

Karta kredytowa służy przede wszystkim do wykonywania transakcji bezgotówkowych. Stworzona jest zarówno do dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Nie rwijmy się jednak do wypłacania nią gotówki z bankomatów. Jest to dość kosztowne z dwóch powodów, po pierwsze, za wypłatę gotówki z bankomatu pobierana jest prowizja (w PKO BP i w Raiffeisen Polbanku wynosi ona 4% min. 10 zł, a w Citi Handlowym – 6%, min. 10 zł). Po drugie zaś, w 99% przypadków od takiej wypłaty od razu są naliczane odsetki i nie ma okresu bezodsetkowego! Jaki z tego wniosek? Udając się po gotówkę do bankomatu, zabierz ze sobą swoją kartę debetową, do galerii handlowej weź zaś kredytówkę.

5. Nie przepłacaj!

Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej oferty. Porównanie kilku produktów z różnych banków na pewno wyjdzie nam na dobre (porównywarka kart kredytowych). Zwróć uwagę na oprocentowanie, które nie może przekraczać czterokrotności stopy procentowej (obecnie jest to 10%).  Z uwagi na to, że jest ono podobne w różnych bankach, warto się przyjrzeć innym elementom. Duże różnice zauważamy w opłatach pobieranych za wydanie oraz obsługę karty. Dobrze analizując oferty banków, możemy tych kosztów uniknąć. Zwróć również uwagę na ubezpieczenie dołączone do karty. Jeśli nie zamierzasz z niego korzystać, to zrezygnuj – pozbędziesz się wtedy dodatkowej comiesięcznej opłaty. Dodatkowe kilkadziesiąt złotych w ciągu roku, to koszt opłaty za wznowienie. Zazwyczaj bank będzie wymagał spełnienia określonych warunków, by zwolnić Cię z jej uiszczania, np. wykonania określonej liczby transakcji. Warto się zapoznać ze wszystkimi wymogami i wybrać najbardziej odpowiednią dla nas kartę.

6. Nie podpisuj umowy bez zapoznania się z nią!

Haczyki, gwiazdki, drobny druk – sposobów na złapanie klienta jest wiele! Dlatego koniecznie trzeba się dokładnie zapoznać z umową. Znajdziesz w niej zapisy dotyczące m.in. okresu bezodsetkowego (który z reguły wynosi od 50 do 60 lub 61 dni), spłaty minimalnej czy możliwości rozłożenia transakcji dokonanych kartą na niżej oprocentowane raty. Czytając zapisy od A do Z, będziesz miał pewność, że nic Cię nie zaskoczy i nie dałeś się zrobić w balona. Dokładnie przeczytaj również Taryfę Opłat i Prowizji, w której wymienione są wszystkie opłaty związane z wydaniem i korzystaniem z karty oraz z tabelą oprocentowania.

Kredytówka może być świetnym środkiem płatniczym, pod warunkiem że będziemy z niej mądrze korzystać. Przestrzegając podstawowych zasad, można w łatwy sposób płacić za zakupy oraz usługi i nie martwić się rosnącym zadłużeniem.

Data opublikowania: 7/11/2019

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.0
    Na podstawie 19 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert