Ranking rachunków dla spółki z o.o.

wykop.pl
Ranking 04.05.2016
Ranking

Im większa jest firma, tym większe są jej potrzeby i oczekiwania, także wobec firmowego konta. Sprawdziliśmy, w którym banku najlepszą ofertę otrzyma spółka o ugruntowanej pozycji prowadząca pełną księgowość, mająca nadwyżki gotówkowe, aktywnie korzystająca z rachunku, czyli robiąca przelewy krajowe i zagraniczne, a także korzystająca z wpłat na rachunek i wypłat z niego.

Przy wyborze optymalnej oferty rachunku firmowego liczą się oczywiście koszty korzystania. Nie bez znaczenia jest także wygoda i łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych funkcjonalności. Dlatego przygotowując ranking, zwracaliśmy uwagę zarówno na opłaty, jak i na dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, liczbę bankomatów i wpłatomatów czy możliwość lokowania wolnych środków na oprocentowanym koncie.

Do udziału w rankingu redakcja TotalMoney.pl zaprosiła 18 banków mających ofertę rachunków dla spółek kapitałowych. Zdecydowało się w nim uczestniczyć 13 instytucji, które odpowiedziały na naszą ankietę, i to one zostały uwzględnione w zestawieniu.

Modelowy klient

Na potrzeby rankingu założyliśmy, że poszukujemy konta dla spółki z o.o.  mającej regularne wpływy na konto na poziomie ok. 1 mln zł miesięcznie i utrzymującej średniomiesięczne saldo na poziomie ok. 150 tys. zł. Poziom rocznych przychodów w wysokości 12 mln zł został wytypowany ze względu na segmentację przyjętą przez większość banków. Naszym celem było bowiem sklasyfikowanie w rankingu kont dla spółek ze środkowego segmentu – spółek, które mają już ugruntowaną pozycję i znaczące obroty, ale nie są dużymi korporacjami.

Przyjęliśmy ponadto, że spółka zamierza aktywnie korzystać z rachunku oraz wydanych do niego kart. Co miesiąc wykonuje przelewy elektroniczne do ZUS i US, a także ok. 40 innych zewnętrznych przelewów krajowych oraz trzy przelewy europejskie na kwotę ok. 2 500 euro każdy.

Dodatkowo, jej właściciele potrzebują min. dwóch kart debetowych do konta. Dokonują każdą z tych kart licznych transakcji bezgotówkowych na kwotę rzędu 5 000 zł miesięcznie, a więc bez problemu spełniają warunek zwolnienia z opłat za użytkowanie kart we wszystkich bankach, które takie zwolnienie w zamian za aktywność oferują (najczęściej wystarczy bowiem wydać kilkaset złotych miesięcznie kartą). Wypłacają też z bankomatów (korzystając z najtańszej opcji) ok. 1 000 zł miesięcznie.

Klient zainteresowany jest także dokonywaniem wpłat gotówkowych. Korzystając z najtańszej opcji, wpłaca na swój rachunek średnio 50 000 zł miesięcznie. Ważny dla niego jest dostęp do konta zarówno przez internet, jak i przez telefon (najlepiej za pomocą aplikacji mobilnej). Chciałby także inwestować wolne środki na rachunku lokacyjnym.

Biorąc pod uwagę pełną listę oczekiwań klienta, ceny interesujących go usług w poszczególnych bankach, a także wygodę korzystania z nich, przyznaliśmy punkty za poszczególne funkcjonalności i stworzyliśmy ranking najlepszych kont dla spółki z o.o.

Co i jak ocenialiśmy?

Szczegółowe informacje o tym, za co przyznawaliśmy punkty, znajdują się w poniższej ramce.

<<ZOBACZ PEŁEN RANKING KONT DLA SPÓŁEK Z O.O.>>

ING Bank Śląski z najlepszą ofertą

Pierwsze trzy miejsca w naszym rankingu zajęły ING Bank Śląski, Idea Bank, Raiffeisen Polbank oraz Citi Handlowy. Każda z tych ofert ma pewne atuty i jest warta uwagi.

Po zsumowaniu punktów liderem zestawienia okazał się ING Bank Śląski i jego pakiet ING Direct Business, który kosztuje tylko 19 zł miesięcznie. W ramach oferty firma oprócz rachunku głównego otrzyma m.in. pomocniczy rachunek OKO – oprocentowany aż do 3% (oferta promocyjna), dostęp do bankowości elektronicznej ING BusinessOnLine oraz bankowości mobilnej. Do konta można otrzymać za darmo dowolną liczbę kart do rachunku, których użytkowanie także nic nie kosztuje (pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę 300 zł miesięcznie każdą z nich, ale ten warunek nasz klient spełnia bez trudu). Bezpłatne są także przelewy do ZUS i US, wypłaty z ponad 1 100 bankomatów w Polsce oraz wpłaty dokonywane za pośrednictwem ponad 900 wpłatomatów (dopiero powyżej kwoty 100 tys. zł miesięcznie pobierana jest prowizja w wysokości 0,15%).

Spółka będzie musiała zapłacić natomiast za przelewy krajowe (poza przelewami do ZUS i US) – 0,9 zł za każdy przelew oraz 5 zł za każdy przelew europejski SEPA. Za takie warunki pakiet ING Direct Business otrzymał aż 19,5 punktu.

Ciasno w czołówce

O 1,5 punktu mniej uzyskały oferty Idea Banku – Idealna Firma oraz Raiffeisen Polbanku – Pakiet płatnościowy. Zaletami oferty Idea Banku są darmowe przelewy krajowe (bez dodatkowych warunków). Po spełnieniu niezbyt wygórowanych warunków – mowa o miesięcznych wpływach na konto w wysokości 1 000 zł lub utrzymywaniu średniomiesięcznego salda na poziomie 1 500 zł – klient może liczyć także na bezpłatne prowadzenie konta. Do dyspozycji ma także rachunek lokacyjny oprocentowany na 1,5%.

Bardzo interesującą ofertę dla naszego modelowego klienta przedstawił także Raiffeisen Polbank, który zaproponował mu skorzystanie z Pakietu płatnościowego. Według ankiety wypełnionej przez bank nasz klient nie musiałby płacić za prowadzenie konta ani obsługę kart do niego (choć w obu przypadkach zwolnienie z opłat jest warunkowe). Przelew krajowy w ramach tego pakietu to koszt tylko 0,5 zł, zaś przelew SEPA – 5 zł. Plusem tej oferty jest także duża liczba bankomatów, ponad 7 000, z których można bezpłatnie wypłacać gotówkę. Gorzej oferta wypada pod względem liczby bezpłatnych wpłatomatów – jest ich tylko 300 w całej Polsce. Klient banku może za darmo korzystać z bankowości internetowej i mobilnej, ma także dostęp do konta lokacyjnego oprocentowanego w zależności od salda na od 0,4 do 2,2% (dla środków powyżej 100 tys. zł jest to 0,4%). Niestety, nie jest to oferta ogólnodostępna, próżno jej szukać w oficjalnej ofercie banku. Jak poinformował nas Raiffeisen Polbank, klient dowiaduje się o niej dopiero podczas indywidualnych spotkań z przedstawicielem banku.

Miejsce na najniższym stopniu podium zajęła oferta Banku Citi Handlowy, która uzyskała 17,5 punktu. Citigold oferta dla biznesu zwraca uwagę bezwarunkowym brakiem opłat za korzystanie z karty oraz bezpłatnymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w kraju i na świecie.

Wybór konta to ważna decyzja

Spółka, która aktywnie korzysta z rachunku firmowego w dość szerokim zakresie, powinna przed podpisaniem umowy z bankiem porównać oferty bądź zapoznać się z dostępnymi w internecie zestawieniami i rankingami. Mogą one ułatwić podjęcie decyzji, choć niewątpliwie należy uwzględnić indywidualne założenia dotyczące zakresu korzystania z konta, wartości salda czy wpływów na rachunek. To wszystko może mieć bowiem wpływ na ewentualne koszty. Może, ale nie musi. Są bowiem także takie oferty, jak np. zajmująca pierwsze miejsce ING Direct Business, które nie uzależniają wysokości opłat od wysokości przychodów trafiających na konto, salda czy liczby wykonywanych przelewów.