Ranking rachunków dla spółki z o.o.

Joanna Cabaj-Bonicka, 05.05.2016 r.
Ranking rachunków dla spółki z o.o.

Im większa jest firma, tym większe są jej potrzeby i oczekiwania, także wobec firmowego konta. Sprawdziliśmy, w którym banku najlepszą ofertę otrzyma spółka o ugruntowanej pozycji prowadząca pełną księgowość, mająca nadwyżki gotówkowe, aktywnie korzystająca z rachunku, czyli robiąca przelewy krajowe i zagraniczne, a także korzystająca z wpłat na rachunek i wypłat z niego.

Przy wyborze optymalnej oferty rachunku firmowego liczą się oczywiście koszty korzystania. Nie bez znaczenia jest także wygoda i łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych funkcjonalności. Dlatego przygotowując ranking, zwracaliśmy uwagę zarówno na opłaty, jak i na dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, liczbę bankomatów i wpłatomatów czy możliwość lokowania wolnych środków na oprocentowanym koncie.

Do udziału w rankingu redakcja TotalMoney.pl zaprosiła 18 banków mających ofertę rachunków dla spółek kapitałowych. Zdecydowało się w nim uczestniczyć 13 instytucji, które odpowiedziały na naszą ankietę, i to one zostały uwzględnione w zestawieniu.

Modelowy klient

Na potrzeby rankingu założyliśmy, że poszukujemy konta dla spółki z o.o.  mającej regularne wpływy na konto na poziomie ok. 1 mln zł miesięcznie i utrzymującej średniomiesięczne saldo na poziomie ok. 150 tys. zł. Poziom rocznych przychodów w wysokości 12 mln zł został wytypowany ze względu na segmentację przyjętą przez większość banków. Naszym celem było bowiem sklasyfikowanie w rankingu kont dla spółek ze środkowego segmentu – spółek, które mają już ugruntowaną pozycję i znaczące obroty, ale nie są dużymi korporacjami.

Przyjęliśmy ponadto, że spółka zamierza aktywnie korzystać z rachunku oraz wydanych do niego kart. Co miesiąc wykonuje przelewy elektroniczne do ZUS i US, a także ok. 40 innych zewnętrznych przelewów krajowych oraz trzy przelewy europejskie na kwotę ok. 2 500 euro każdy.

Dodatkowo, jej właściciele potrzebują min. dwóch kart debetowych do konta. Dokonują każdą z tych kart licznych transakcji bezgotówkowych na kwotę rzędu 5 000 zł miesięcznie, a więc bez problemu spełniają warunek zwolnienia z opłat za użytkowanie kart we wszystkich bankach, które takie zwolnienie w zamian za aktywność oferują (najczęściej wystarczy bowiem wydać kilkaset złotych miesięcznie kartą). Wypłacają też z bankomatów (korzystając z najtańszej opcji) ok. 1 000 zł miesięcznie.

Klient zainteresowany jest także dokonywaniem wpłat gotówkowych. Korzystając z najtańszej opcji, wpłaca na swój rachunek średnio 50 000 zł miesięcznie. Ważny dla niego jest dostęp do konta zarówno przez internet, jak i przez telefon (najlepiej za pomocą aplikacji mobilnej). Chciałby także inwestować wolne środki na rachunku lokacyjnym.

Biorąc pod uwagę pełną listę oczekiwań klienta, ceny interesujących go usług w poszczególnych bankach, a także wygodę korzystania z nich, przyznaliśmy punkty za poszczególne funkcjonalności i stworzyliśmy ranking najlepszych kont dla spółki z o.o.

Co i jak ocenialiśmy?

Szczegółowe informacje o tym, za co przyznawaliśmy punkty, znajdują się w poniższej ramce.

Ranking rachunków dla spółki z o.o.

Ranking rachunków dla spółki z o.o.

1
Ranking 1
ING Direct Business (19,5 punktu)
Prowadzenie konta 19.00 zł
szczegóły +
Prowadzenie konta 19.00 zł Wydanie karty debetowej/wydanie kolejnej karty 0,00 zł
0,00 zł
Obsługa karty 0.00 1) Przelew do ZUS/US 0.00 zł
Przelew krajowy 0.90 zł Przelew SEPA 5,00 zł Wypłata z bankomatu w Polsce
najtańsza opcja
0.00 zł
Wpłata gotówki
najtańsza opcja
0.00 zł
Liczba bezpłatnych bankomatów 1 100 Liczba wpłatomatów 903 Bezpłatna bankowość elektroniczna TAK Bezpłatna aplikacja mobilna TAK
Konto oszczędnościowe
(oprocentowanie)
TAK
do 3%

1) transakcje bezgotówkowe 300 zł/mies.

ZŁÓŻ WNIOSEK
2
Ranking 2
Idealna Firma (18 punktów)
Prowadzenie konta 0.00 zł 1)
szczegóły +
Prowadzenie konta 0.00 zł 1) Wydanie karty debetowej/wydanie kolejnej karty 0,00 zł
0,00 zł
Obsługa karty 0.00 2) Przelew do ZUS/US 0.00 zł
Przelew krajowy 0.00 zł Przelew SEPA 4,99 zł Wypłata z bankomatu w Polsce
najtańsza opcja
0.00 zł
Wpłata gotówki
najtańsza opcja
0.00 zł
Liczba bezpłatnych bankomatów 56 Liczba wpłatomatów 1 344 + 12 mobilnych Bezpłatna bankowość elektroniczna TAK Bezpłatna aplikacja mobilna TAK
Konto oszczędnościowe
(oprocentowanie)
TAK
1,5%

1) wpływy na konto 1 000 zł/mies. lub średniomiesięczne saldo 1 500 zł
2) transakcje bezgotówkowe 400 zł/mies.

ZŁÓŻ WNIOSEK
Ranking 2
Pakiet płatnościowy (18 punktów)
Prowadzenie konta 0.00 zł 1)
szczegóły +
Prowadzenie konta 0.00 zł 1) Wydanie karty debetowej/wydanie kolejnej karty 0,00 zł
0,00 zł
Obsługa karty 0.00 2) Przelew do ZUS/US 0.00 zł
Przelew krajowy 0.50 zł Przelew SEPA 5,00 zł Wypłata z bankomatu w Polsce
najtańsza opcja
0.00 zł
Wpłata gotówki
najtańsza opcja
0.00 zł
Liczba bezpłatnych bankomatów 7 100 Liczba wpłatomatów 300 Bezpłatna bankowość elektroniczna TAK Bezpłatna aplikacja mobilna TAK
Konto oszczędnościowe
(oprocentowanie)
TAK
od 0,4% do 2,2%

1) warunkowe
2) warunkowe

ZŁÓŻ WNIOSEK
3
Ranking 3
Citigold oferta dla biznesu (17,5 punktu)
Prowadzenie konta 0.00 zł 1)
szczegóły +
Prowadzenie konta 0.00 zł 1) Wydanie karty debetowej/wydanie kolejnej karty 0,00 zł
0,00 zł
Obsługa karty 0.00 zł Przelew do ZUS/US 0.00 zł
Przelew krajowy 0.00 zł 2) Przelew SEPA 5,00 zł Wypłata z bankomatu w Polsce
najtańsza opcja
0.00 zł
Wpłata gotówki
najtańsza opcja
0.00 zł
Liczba bezpłatnych bankomatów Wszystkie Liczba wpłatomatów 49 Bezpłatna bankowość elektroniczna TAK Bezpłatna aplikacja mobilna NIE
Konto oszczędnościowe
(oprocentowanie)
TAK
0,5% do 50 000 zł

1) średniomiesięczne saldo 100 000 zł lub produkt kredytowy z limitem 100 000 zł
2) za 40 przelewów w miesiącu. 1,50 zł za każdy kolejny przelew

ZŁÓŻ WNIOSEK

<<ZOBACZ PEŁEN RANKING KONT DLA SPÓŁEK Z O.O.>>

ING Bank Śląski z najlepszą ofertą

Pierwsze trzy miejsca w naszym rankingu zajęły ING Bank Śląski, Idea Bank, Raiffeisen Polbank oraz Citi Handlowy. Każda z tych ofert ma pewne atuty i jest warta uwagi.

Po zsumowaniu punktów liderem zestawienia okazał się ING Bank Śląski i jego pakiet ING Direct Business, który kosztuje tylko 19 zł miesięcznie. W ramach oferty firma oprócz rachunku głównego otrzyma m.in. pomocniczy rachunek OKO – oprocentowany aż do 3% (oferta promocyjna), dostęp do bankowości elektronicznej ING BusinessOnLine oraz bankowości mobilnej. Do konta można otrzymać za darmo dowolną liczbę kart do rachunku, których użytkowanie także nic nie kosztuje (pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę 300 zł miesięcznie każdą z nich, ale ten warunek nasz klient spełnia bez trudu). Bezpłatne są także przelewy do ZUS i US, wypłaty z ponad 1 100 bankomatów w Polsce oraz wpłaty dokonywane za pośrednictwem ponad 900 wpłatomatów (dopiero powyżej kwoty 100 tys. zł miesięcznie pobierana jest prowizja w wysokości 0,15%).

Spółka będzie musiała zapłacić natomiast za przelewy krajowe (poza przelewami do ZUS i US) – 0,9 zł za każdy przelew oraz 5 zł za każdy przelew europejski SEPA. Za takie warunki pakiet ING Direct Business otrzymał aż 19,5 punktu.

Ciasno w czołówce

O 1,5 punktu mniej uzyskały oferty Idea Banku – Idealna Firma oraz Raiffeisen Polbanku – Pakiet płatnościowy. Zaletami oferty Idea Banku są darmowe przelewy krajowe (bez dodatkowych warunków). Po spełnieniu niezbyt wygórowanych warunków – mowa o miesięcznych wpływach na konto w wysokości 1 000 zł lub utrzymywaniu średniomiesięcznego salda na poziomie 1 500 zł – klient może liczyć także na bezpłatne prowadzenie konta. Do dyspozycji ma także rachunek lokacyjny oprocentowany na 1,5%.

Bardzo interesującą ofertę dla naszego modelowego klienta przedstawił także Raiffeisen Polbank, który zaproponował mu skorzystanie z Pakietu płatnościowego. Według ankiety wypełnionej przez bank nasz klient nie musiałby płacić za prowadzenie konta ani obsługę kart do niego (choć w obu przypadkach zwolnienie z opłat jest warunkowe). Przelew krajowy w ramach tego pakietu to koszt tylko 0,5 zł, zaś przelew SEPA – 5 zł. Plusem tej oferty jest także duża liczba bankomatów, ponad 7 000, z których można bezpłatnie wypłacać gotówkę. Gorzej oferta wypada pod względem liczby bezpłatnych wpłatomatów – jest ich tylko 300 w całej Polsce. Klient banku może za darmo korzystać z bankowości internetowej i mobilnej, ma także dostęp do konta lokacyjnego oprocentowanego w zależności od salda na od 0,4 do 2,2% (dla środków powyżej 100 tys. zł jest to 0,4%). Niestety, nie jest to oferta ogólnodostępna, próżno jej szukać w oficjalnej ofercie banku. Jak poinformował nas Raiffeisen Polbank, klient dowiaduje się o niej dopiero podczas indywidualnych spotkań z przedstawicielem banku.

Miejsce na najniższym stopniu podium zajęła oferta Banku Citi Handlowy, która uzyskała 17,5 punktu. Citigold oferta dla biznesu zwraca uwagę bezwarunkowym brakiem opłat za korzystanie z karty oraz bezpłatnymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w kraju i na świecie.

Wybór konta to ważna decyzja

Spółka, która aktywnie korzysta z rachunku firmowego w dość szerokim zakresie, powinna przed podpisaniem umowy z bankiem porównać oferty bądź zapoznać się z dostępnymi w internecie zestawieniami i rankingami. Mogą one ułatwić podjęcie decyzji, choć niewątpliwie należy uwzględnić indywidualne założenia dotyczące zakresu korzystania z konta, wartości salda czy wpływów na rachunek. To wszystko może mieć bowiem wpływ na ewentualne koszty. Może, ale nie musi. Są bowiem także takie oferty, jak np. zajmująca pierwsze miejsce ING Direct Business, które nie uzależniają wysokości opłat od wysokości przychodów trafiających na konto, salda czy liczby wykonywanych przelewów.

Potrzebujesz najlepszego konta firmowego?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN43 konta firmowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

50 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

17 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


66 kont bankowych


73 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

9 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

68 pożyczek gotówkowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

48 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

147 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

4 oferty leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

63 taryfy energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

50 taryf energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta dla firm Finanse dla firm Rankingi