Leasing samochodu kojarzy się z finansowaniem auta przez firmy lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W praktyce jednak może z niego skorzystać niemal każdy. Sprawdź, kto może wziąć auto w leasing i jak to zrobić – nie tylko jako przedsiębiorca, lecz także jako konsument. Leasing konsumencki jest już w ofercie większości firm z tej branży i wielu importerów samochodów.
Po co brać samochód w leasing? Jeśli prowadzisz firmę, sprawa jest prosta – w przypadku leasingu operacyjnego raty leasingu możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności i dzięki temu zapłacisz niższy podatek.
Klienci korporacyjni cenią sobie też praktyczne dodatki – obsługę floty (np. przeglądy, naprawy, wymianę i przechowywanie opon) czy opiekę centrum technicznego w trakcie trwania umowy. Firma leasingowa może być też bardzo pomocna przy odnawianiu floty samochodów po zakończeniu umowy – Twoi pracownicy szybko przesiądą się do nowych aut, a większość formalności weźmie na siebie leasingodawca.
Wiele osób i podmiotów może skorzystać z leasingu pojazdu, ale nie każdy powinien to zrobić. Wszystko zależy od tego, czy celem jest samo użytkowanie samochodu przez jakiś czas, czy doprowadzenie do własności.
Na czym polega leasing samochodu?
Zanim przejdziemy do kwestii opłacalności takiego finansowania dla różnych klientów, wyjaśnijmy, czym ono jest. Leasing to produkt finansowy, który łączy dzierżawę i kredyt. Korzystasz z samochodu użyczonego na warunkach ściśle określonych w umowie leasingu.
Jak działa leasing? W czasie jego trwania pojazd nie przechodzi na Twoją własność – właściwie jedynie go wypożyczasz, płacąc raty leasingowe. Po zakończeniu umowy możesz oczywiście wykupić samochód, a kwota wykupu będzie niższa niż wartość rynkowa auta.
Rodzaje leasingu samochodu – jakie są?
Najczęściej leasing samochodu jest usługą, która może zostać wykorzystana w dwóch odrębnych formach:
- leasingu operacyjnego,
- leasingu finansowego.
Obie formy zaliczane są do odmian leasingu z wykupem. Leasing operacyjny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów tego finansowania, a to dlatego, że niesie za sobą korzyści podatkowe. Dla leasingobiorcy czynsz inicjalny oraz raty mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przez co zmniejsza się u niego podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Inaczej jest w przypadku leasingu finansowego, który przypomina bardziej kredyt na samochód. Klient nadal ma możliwość wliczenia do kosztów podatkowych części odsetkowej raty, ale już nie czynszu inicjalnego czy części kapitałowej opłaty miesięcznej. Za to może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, do czego w leasingu operacyjnym uprawniony jest udostępniający pojazd. W leasingu finansowym nie ma mowy o usłudze, ale o dostawie towarów, a klient musi zapłacić stawkę VAT, jaką objęty jest z góry przedmiot umowy. Wraz z płatnością ostatniej raty samochód przechodzi na własność leasingobiorcy.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ!
Oprócz tego masz jeszcze możliwość skorzystania z leasingu zwrotnego i leasingu konsumenckiego. Co to jest? Leasing zwrotny polega na zmianie prawa własności samochodu lub sprzętu w prawo do jego użytkowania. Można powiedzieć, że obejmuje on odwrócony proces leasingu. Przedsiębiorstwo, które wcześniej kupiło dane sprzęty, może je odsprzedać firmie leasingowej, ale wciąż z nich korzysta, opłacając raty. Leasing zwrotny przyczynia się do poprawy płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dlaczego? Ponieważ firma może uwolnić środki, które przeznaczy np. na dalsze inwestycje.
Natomiast na uwagę zasługuje leasing konsumencki. To inaczej leasing dla osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Może mieć właściwie wszystkie cechy takiego finansowania dla firm. Przy finalizowaniu transakcji na pewno jednak zaskoczy Cię mniejsza liczba formalności niż przy kupnie auta za gotówkę lub na kredyt samochodowy. Leasingodawca bierze na siebie rejestrację pojazdu, a Ty dodatkowo będziesz mógł skorzystać ze specjalnej oferty ubezpieczeniowej.
Czy każdy może wziąć samochód w leasing?
Firmy leasingowe i importerzy aut starają się zmienić sposób, w jaki myślimy o korzystaniu z aut. Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania za gotówkę lub na kredyt samochodowy, do pełnego decydowania o eksploatacji pojazdu (np. zakresie ubezpieczenia) oraz do bycia pełnoprawnymi właścicielami. Tymczasem leasing samochodowy może być ciekawą alternatywą dla tych kupujących, którzy potrzebują korzystać z auta, ale niekoniecznie muszą go kupować na własność i „zamrażać” w ten sposób środki finansowe, które mogliby rozdysponować w zupełnie inny sposób. Leasing pozwala na odnoszenie korzyści fiskalnych, co także trzeba brać pod uwagę przy rozważaniu takiej metody pozyskania samochodów.
Kto może wziąć samochód w leasing? Obecnie mogą to zrobić zarówno przedsiębiorca, w tym nawet nowo założona firma, jak i osoba fizyczna. Konsumentom na skorzystanie z takiego finansowania pozwala oferta na leasing konsumencki. Nie odczujesz przy niej takich korzyści podatkowych jak przedsiębiorcy. Jeśli nie prowadzisz firmy, nie odliczysz wkładu własnego i rat od podstawy opodatkowania. Będziesz też musiał dostosować się do wymagań leasingodawcy dotyczących eksploatacji samochodu, np. pakietu ubezpieczeń (zazwyczaj OC/AC/NNW), serwisowania auta, a w niektórych przypadkach – nawet do limitu kilometrów.
Czy osoba fizyczna może wziąć samochód w leasing?
Jak wygląda leasing samochodu dla osoby prywatnej? Możesz skorzystać z takiej opcji dzięki ofercie na leasing konsumencki, o którym już mówiliśmy. Nawet jeśli występuje on pod marketingową nazwą abonamentu czy programu wynajmu samochodów, daje możliwość częstszego przesiadania się na nowe auta, ale w pewnym stopniu ogranicza wolność korzystania z niego i poczucie, że jest się jego właścicielem.
Musisz liczyć się z tym, że leasing konsumencki, nie będzie tym samym co kredyt na samochód. Bardziej przywodzi on na myśl leasing operacyjny. Jak wziąć auto w leasing bez firmy? Liczba formalności, jakich musisz przy tym dopełnić, może Cię mile zaskoczyć.
Kiedy można wziąć auto w leasing?
Aby kupić auto w kredycie samochodowym w banku, musisz mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytowania w BIK-u. A jak jest przy leasingu? Kiedy można wziąć samochód w leasing? Nie musisz spełniać takich restrykcyjnych warunków jak w przypadku kredytowania bankowego. Nie jest jednak tak, że każdy, kto przyjdzie do firmy leasingowej po umowę leasingową, z miejsca będzie mógł ją podpisać.
Kiedy można wziąć leasing, będąc przedsiębiorcą? Firma leasingowa oceni, jakie ryzyko związane jest z podpisaniem umowy z danym podmiotem. Z pewnością będzie chciała wiedzieć, czy leasing zostanie spłacony i czy auto będzie wykorzystywane zgodnie z założeniami.
Podobnie jest w przypadku leasingu konsumenckiego, ale wówczas to osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej jest „prześwietlana” pod kątem wiarygodności finansowej.
Polecamy także nasz artykuł na temat: leasingu używanych samochodów - co trzeba o nim wiedzieć?
Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć auto w leasing?
Tak jak banki przed wydaniem decyzji kredytowej sprawdzają zdolność kredytową klienta i jego historię w BIK-u, tak firmy leasingowe biorą pod uwagę zdolność leasingową. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał wziąć samochód w leasing, w ramach procesu weryfikacyjnego sprawdzone zostaną:
- Okres prowadzenia działalności gospodarczej – za minimum uznawany jest okres 3 lub 6 miesięcy, ale na rynku finansowym można znaleźć również firmy leasingowe, które pozwalają na wzięcie auta w leasing wraz z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.
- Dobra historia płatnicza – analogicznie do historii kredytowania w BIK-u sprawdzane są bazy danych dłużników, jak KRD, BIG InfoMonitor czy ERIF, a jeśli leasingu udziela bank – również bazy BIK.
- Odpowiednio wysoki wkład własny – na czynsz inicjalny, w wysokości 10-20 proc. wartości pojazdu, choć nie zawsze będzie on wymagany.
Jakie warunki muszą jednak spełnić konsumenci, aby wziąć leasing bez firmy? Konsument musi wylegitymować się przed firmą przy użyciu dwóch dokumentów ze zdjęciem. Powinien oświadczyć, ile zarabia i jaka jest jego bieżąca sytuacja finansowa. Jeśli więc chcesz wziąć samochód w leasing konsumencki, przygotuj odpowiednie informacje, które będziesz mógł przekazać leasingodawcy. Niewykluczone, że będziesz musiał okazać mu odpowiednie dokumenty, np. wyciąg z konta bankowego, na które wpływają Twoje wpływy z wynagrodzenia za ostatnie kilka miesięcy.
Przy leasingu konsumenckim formalności są uproszczone. Leasing bez firmy zaciągniesz znacznie łatwiej niż kredyt na samochód w banku. Wystarczy 10 proc. (a czasem mniej!) wkładu własnego, żebyś mógł zacząć korzystać z samochodu. Reszta będzie rozłożona na miesięczne raty leasingowe, a po wpłaceniu ostatniej będziesz mógł zdecydować, czy wykupisz auto na własność.
Jeśli myślisz o leasingu konsumenckim, przygotuj dosłownie kilka dokumentów – w procedurze uproszczonej oprócz wniosku wystarczą Ci dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem. Przy zwykłej procedurze przyda Ci się jeszcze aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu i wyciąg z konta bankowego. Może być potrzebny poręczyciel (jeśli konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie).
Dowiedz się także innych rzeczy na temat leasingu w naszym poradniku: