Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – maj 2016

wykop.pl
Ranking 09.05.2016 Izabela Wojtaś
Ranking

Myślisz o remoncie mieszkania, planujesz się wybrać na wymarzoną wyprawę do Kenii, a może chcesz podnieść swoje kwalifikacje i pójść na studia podyplomowe? Jeśli jedyną przeszkodą na drodze do realizacji Twoich marzeń jest domowy budżet, to weź kredyt gotówkowy. Pamiętaj, pierwsza zasada oszczędzania brzmi tak: Nigdy nie oszczędzaj na sobie, druga zaś: Nie pożyczaj na lichwiarski procent. Od którego banku pożyczyć zatem pieniądze na realizację marzeń? Sprawdzili to eksperci TotalMoney.pl.

Na rynku jest wiele ofert kredytów gotówkowych, a banki prześcigają się w tworzeniu kampanii marketingowych, które mają nas zachęcić do skorzystania z ich produktów. Niestety, jeśli złożymy wniosek w pierwszym lepszym banku, nie porównując oferty konkurencji, możemy słono zapłacić. Z analizy TotalMoney.pl wynika, że pochopnie podjęta decyzja może nas kosztować nawet ponad 1 000 zł. Gdzie zatem najtaniej pożyczymy pieniądze w maju na dwa lata?

Poprosiliśmy banki o przygotowanie wyceny kredytu w kwocie 10 000 zł z 24-miesięcznym okresem spłaty dla trzyosobowej rodziny z miesięcznymi dochodami 4 423 zł netto osiąganymi z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Porównaliśmy oferty zarówno dla klientów wewnętrznych, jak i dla klientów zewnętrznych. Pod uwagę wzięliśmy tylko te banki, które na czas odesłały swoje kredytowe kalkulacje. W sumie w naszym zestawieniu znalazły się oferty 17 kredytodawców. 

Kredyt dla klienta wewnętrznego

<ZOBACZ PEŁNY RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH NA 10 000 zł (klient wewnętrzny)>

Wśród stałych klientów banków najtańszy kredyt gotówkowy na 10 000 zł otrzymają, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, osoby mające konto w Volkswagen Banku. Całkowita kwota, którą będą musieli zwrócić, wyniesie 11 292 zł, co miesięcznie obciąży ich budżet ratą w wysokości 470,51 zł. Wszystko za sprawą oprocentowania 8,99 proc. i 3-proc. prowizji.

Niewiele więcej zapłacą klienci Banku Pocztowego. Choć kredytodawca naliczy odsetki na podstawie niższego oprocentowania niż Volkswagen Bank – tylko 2,99 proc. w skali roku, to za to pobierze wyższą prowizję − aż 9,50 proc. pożyczanej kwoty. W sumie w ciągu roku klienci Banku Pocztowego zwrócą kredytodawcy o 106 zł więcej niż stali klienci zwycięskiego banku, a miesięczna rata będzie wyższa o niespełna 5 zł.

Swoich wiernych klientów premiuje także BOŚ Bank, który zajął trzecie miejsce w naszym zestawieniu ofert dla klientów wewnętrznych. Bank, pożyczając 10 000 zł, naliczy 8,90 proc. oprocentowania i 5 proc. prowizji. Wydatki, z jakimi będą się musieli liczyć klienci tego banku, to 11 501 zł całkowitych kosztów kredytu i 479,21 zł miesięcznej raty.

Na dobrą ofertę będą mogli również liczyć klienci Getin Banku. Choć propozycja tej instytucji nie znalazła się w ścisłej czołówce, to różnica w całkowitych kosztach kredytu i miesięcznej racie w porównaniu do znajdującego się na 3. pozycji BOŚ Banku jest minimalna, odpowiednio – 4 zł i 16 gr.

Na trochę gorszą, ale nadal korzystną ofertę, będę mogli liczyć klienci Banku Pekao SA, Banku SMART i Alior Banku – w żadnej z tych instytucji całkowita kwota kredytu nie przekroczy 11 700 zł.

Najwyższe koszty kredytu będą musieli ponieść klienci 4 ostatnich banków z naszego zestawienia. Pożyczający w Orange Finanse, mBanku, T-Mobile Usługi Bankowe i Banku BPH zwrócą w sumie od 12 000 do nawet 12 407 zł. 

Kredyt dla klienta zewnętrznego

A jak wygląda oferta dla klientów zewnętrznych? Na pierwszym i drugim miejscu bez zmian. Volkswagen Bank i Bank Pocztowy oferują takie same warunki klientom wewnętrznym i klientom zewnętrznym. Co oznacza, że pożyczając w pierwszym z nich, klienci zapłacą 470,51 zł miesięcznej raty, a łącznie przez cały rok zwrócą 11 292 zł, w drugim zaś zapłacą odpowiednio − 474,92 zł i 11 398 zł.  

<ZOBACZ PEŁNY RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH NA 10 000 zł (klient zewnętrzny)>

Takie same warunki, niezależnie od relacji łączącej pożyczającego z bankiem, oferuje klientom zewnętrznym Getin Bank, który na 3. miejscu zastąpił BOŚ Bank (warunki, jakie oferuje klientom zewnętrznym dały mu dopiero 9. miejsce w zestawieniu). Osoby, które zdecydują się na kredyt w tym banku, mogą liczyć na oprocentowanie w wysokości 7,95 proc. i prowizję sięgającą 5,70 proc. Przełoży się to na 479,37 zł miesięcznej raty i 11 505 zł łącznych kosztów kredytu.

Bank SMART i Alior Bank zaoferują przy takich parametrach pożyczkę, której koszty nie przekroczą 11 700 zł, będzie to odpowiednio 11 628 i 11 699 zł całkowitej kwoty do zwrotu.

Z największymi obciążeniami będą się musieli liczyć ci, którzy po gotówkę pójdą do Orange Finanse, mBanku, PKO BP, Banku BPH, T-Mobile Usługi Bankowe i Banku Zachodniego WBK. Pożyczając od tych pięciu banków, trzeba będzie zwrócić od 12 000 do nawet 12 320 zł.

Jak pokazało nasze porównanie, szukając w maju kredytu gotówkowego, najlepiej swoje kroki skierować do Volkswagen Banku, Banku Pocztowego i Getin Banku, niezależnie od tego, jakie relacje łączą nas z tymi instytucjami. Po kredyt można się również udać do BOŚ Banku, ale tylko wtedy, kiedy jest się jego stały klientem, w przeciwnym razie zapłaci się o prawie 560 zł więcej niż u zwycięzcy, czyli Volkswagen Banku.