Ranking rachunków dla przedsiębiorców

Wybór odpowiedniego konta dla biznesu może się przełożyć na konkretne zyski lub straty. Korzystanie z takiego rachunku może bowiem kosztować przedsiębiorcę kilkaset złotych rocznie, może nie kosztować nic, a nawet dać zarobić 1 500 zł.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są przez banki traktowane podobnie jak klienci indywidualni. Prowadzenie rachunku, korzystanie z karty, przelewy – to wszystko może być darmowe po spełnieniu niezbyt wygórowanych warunków. A do tego klienci – przedsiębiorcy coraz częściej kuszeni są premiami. Dlatego wybranie spośród wielu dobrych ofert rachunków dla firm tej najlepszej oferty nie jest łatwe. Eksperci TotalMoney.pl postanowili sprawdzić, który bank może się obecnie pochwalić najlepszym rachunkiem dla biznesu.

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przygotowaliśmy ankietę, w której zapytaliśmy nie tylko o wspomniane wyżej podstawowe funkcjonalności, lecz także o inne usługi w ramach konta dla firm, które wielu przedsiębiorcom mogą być potrzebne, takie jak m.in. przelewy natychmiastowe, przelewy europejskie SEPA czy wpłaty gotówki. Ankietę rozesłaliśmy do największych banków w Polsce mających w ofercie rachunki dla firm. Uzyskaliśmy odpowiedzi z 14 banków i to na ich podstawie przygotowaliśmy ranking najlepszych kont dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Alior Bank bezkonkurencyjny

Najwięcej punktów (20,5) i pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zdobył Alior Bank i jego iKonto Biznes. Prowadzenie rachunku w tym banku jest darmowe – wystarczy, że klient będzie utrzymywał średniomiesięczne saldo na poziomie 1 000 zł oraz wyrazi zgody marketingowe. Warunki nie są więc wygórowane i nietrudno je spełnić.

Klient Alior Banku nie zapłaci także za wydanie pierwszej karty do rachunku ani za jej obsługę (pod warunkiem że wykonana nią przynamniej 4 dowolne transakcje bezgotówkowe). Ma do dyspozycji nieograniczoną liczbę darmowych przelewów krajowych wykonywanych przez internet (w tym przelewy do ZUS i US), a także 5 darmowych przelewów natychmiastowych Express ELIXIR oraz 5 przelewów SEPA w każdym miesiącu -  to zdecydowanie najwięcej na rynku, co wyróżnia tę ofertę na tle konkurencji.

Alior Bank umożliwia także darmowe wypłacanie i wpłacanie gotówki.. Klient może bez ograniczeń bezpłatnie wypłacać gotówkę z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach banku, z pozostałych bankomatów w kraju – może wypłacić pieniądze za darmo 5 razy w miesiącu. Klient może dokonać także 5 darmowych wpłat miesięcznie, we wpłatomatach Planet Cash. Dla wielu przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą taka liczba jest w pełni wystarczająca.

Prawdziwym hitem jest jednak premia, którą mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy założą iKonto Biznes – nawet 1 500 zł rocznie. Jak ją uzyskać? Za pierwszy w miesiącu przelew do ZUS na kwotę min. 250 zł Alior płaci 25 zł, za pierwszy przelew do US na kwotę min. 500 zł – kolejne 25 zł, za pierwszy przelew natychmiastowy w kwocie min. 500 zł – 10 zł, za pierwszy przelew SEPA na kwotę min. 100 euro – 10 zł. 10 zł otrzymają również osoby, które w danym miesiącu wydadzą kartą do konta min. 500 zł. Premię można dostać także za saldo, w zależności od jego wysokości (min. 2 500,01 zł) wynosi ona od 5 do nawet 60 zł miesięcznie. Zarobić można także na skorzystaniu z polecanej przez Alior Bank oferty terminali i kas fiskalnych (odpowiednio 10 zł i 5 zł miesięcznie), aczkolwiek jeśli przedsiębiorca nie potrzebuje do prowadzenia swojego biznesu ani terminalu, ani kasy, nie oznacza to, że nie może otrzymać maksymalnej premii. Przez 12 miesięcy można otrzymać nawet 1 500 zł premii - po 125 zł w każdym miesiącu! choć maksymalne miesięczne premie za poszczególne czynności w sumie dają nawet 155 zł, więc można tak dobrać warunki uzyskania premii aby co miesiąc otrzymywać na konto  maksimum zgodne z regulaminem promocji – 125 zł. Alior Bank z oferowaną obecnie kwotą premii za założenie konta biznesowego jest bezkonkurencyjny.

Bardzo dobre konto firmowe od Idea Banku

Drugą co do wielkości premię osobom, które założą konto Firma to ja, oferuje Idea Bank. Mogą one zgarnąć do 741 zł rocznie. Warunki? Utrzymywanie odpowiedniego salda (min. 5 000 zł) uprawnia do premii od 12 zł do 49 zł miesięcznie w zależności od wysokości salda. Wpłata gotówkowa we wpłatomacie w wysokości min. 1 000 zł to 25 zł zwrotu miesięcznie na rachunek klienta za każdą taką wpłatę. Przelew do ZUS lub US w wysokości min. 250 zł daje natomiast 37 zł premii. Bonus może zostać przyznany także za wystawianie faktur poprzez bankowość internetową Idea Cloud (faktury muszą zostać opłacone) – 25 zł od każdej faktury na min. 100 zł. Miesięczna maksymalna wysokość premii, jaką może uzyskać posiadacz konta Firma to ja, wynosi 62 zł, czyli 741 zł rocznie.

Konto oferowane przez Idea Bank zdobyło 18,5 pkt i zajęło drugie miejsce w naszym rankingu, ale nie tylko z powodu atrakcyjnej premii. Na pochwałę zasługuje także darmowe (bezwarunkowo!) prowadzenie konta i przelewy krajowe, a także możliwość wypłacania gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju bez opłat. Bezpłatne jest także dokonywanie wpłat we wskazanych wpłatomatach. Klienci Idea Banku mają również możliwość wykonania dwóch bezpłatnych przelewów natychmiastowych Express ELIXIR oraz dwóch przelewów SEPA –w miesiącu, kolejne są płatne. To właśnie dzięki większej liczbie darmowych przelewów natychmiastowych oraz SEPA, a także dzięki ponad dwukrotnie wyższej premii Alior Bank  pokonał w rankingu Idea Bank.

Dobry rachunek firmowy – gdzie jeszcze go szukać?

Trzecie miejsce w naszym rankingu z liczbą 14,5 pkt zajęły ex aequo dwie oferty: Konto Direct dla Firmy proponowane przez ING Bank Śląski oraz konto dbNet Biznes w Deutsche Banku. Jakie są zalety tych rachunków?

Klienci biznesowi ING Banku Śląskiego nie muszą płacić za prowadzenie rachunku ani przelewy krajowe, jeśli wykonają przynajmniej raz w miesiącu przelew do ZUS lub US bądź zasilą rachunek kwotą min. 2 000 zł. Aby nie płacić za obsługę karty do konta, wystarczy wydać nią miesięcznie 300 zł. Bank oferuje także darmowe wypłaty z bankomatów (ING Banku Śląskiego i Planet Cash) oraz darmowe wpłaty we wpłatomatach własnych. Wszystkie przelewy Express ELIXIR i SEPA są jednak płatne.

Deutsche Bank daje swoim klientom 1 bezpłatny przelew SEPA w miesiącu, za kolejne trzeba zapłacić 5 zł. Niestety klienci, którzy wybiorą konto dbNet Biznes, nie będą mieli możliwości wykonywania przelewów natychmiastowych Express ELIXIR, ponieważ nie ma ich w ofercie. Do największych zalet tego rachunku należą natomiast darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i na świecie oraz darmowe prowadzenie konta bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków.

Zobacz pełny ranking rachunków dla przedsiębiorców

Co i jak ocenialiśmy?

Szczegółowe informacje o tym, za co przyznawaliśmy punkty, znajdują się w poniższej ramce.

ranking kont dla przedsiębiorców - punktacja

W wyborze najlepszego konta dla firmy pomocne jest określenie jej potrzeb i zakresu, w jakim będzie korzystała z konta. Oczywiście często trudno jest z góry przewidzieć dokładną wysokość comiesięcznych wpływów, liczbę przelewów, ewentualną konieczność korzystania z przelewów natychmiastowych, które jednak przy goniących terminach mogą okazać się rewelacyjnym rozwiązaniem, czy dostępność w okolicy bezpłatnego bankomatu wtedy, gdy akurat będziemy potrzebowali szybko wypłacić gotówkę. Dlatego im bardziej elastyczna oferta, tzn. mniej warunków do spełnienia, pakiety darmowych przelewów czy dostępność choćby kilku bezpłatnych wypłat z dowolnych bankomatów w kraju, tym lepiej. Warto także zwracać uwagę na oferowane promocje i możliwość otrzymania premii. Dodatkowe pieniądze z pewnością przydadzą się każdemu przedsiębiorcy.

Ranking 26.06.2016