Biuro w pakiecie z kontem? Tak, to możliwe

Biuro coworkingowe to tańsza alternatywa dla własnego biura. Dostęp do takiej przestrzeni można dostać za darmo w pakiecie z kontem firmowym. Sprawdź, w których bankach.

Biura coworkingowe to modny trend, który dotarł do naszego kraju już kilka lat temu i cały czas zyskuje na popularności. Ich zalety, w szczególności dla jednoosobowych firm można tylko mnożyć. Mikroprzedsiębiorcy bowiem często pracują w domu. I choć taka sytuacja może mieć swoje plusy, ma też wiele minusów. W domu często trudno się skupić na pracy. Umawianie spotkań z klientami też może być niezręczne. Z kolei wynajęcie samodzielnego lokalu biurowego jest dość kosztowne.

Biuro coworkingowe – ile to kosztuje?

Korzystanie z biur coworkingowych jest nieporównywalnie tańsze niż wynajem samodzielnego lokalu. I mowa tu nie tylko o kosztach miesięcznych (czynsz, media), lecz także początkowych. Nie trzeba bowiem inwestować w wykończenie lokalu, meble czy sprzęt biurowy. W biurach coworkingowych przedsiębiorcy dostają dostęp do wygodnych biurek i krzeseł, drukarki, ksero, skanera, internetu (powinni jedynie przynieść własnego laptopa), a także do pomieszczenia socjalnego z kawą i herbatą. Mogą korzystać z sal konferencyjnych (najczęściej za dodatkową opłatą), a w przypadku niektórych pakietów – również zarejestrować firmę pod adresem biura coworkingowego.

Najbardziej kompleksowe pakiety, umożliwiające rejestrację firmy, a zazwyczaj także specjalne biurko i nielimitowany dostęp do niego (często 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu) to koszt rzędu 500 zł miesięcznie. Ale można wybrać także skromniejszy pakiet, umożliwiający korzystanie z biura przez kilka czy kilkanaście dni w miesiącu. Ceny zaczynają się już od ok. 100 zł miesięcznie. Przez pierwszy dzień (próbny, bez zobowiązań) w większości biur coworkingowych działających w Polsce można pracować za darmo.

Istnieje też możliwość bezpłatnego korzystania z biura coworkingowego przez znacznie dłuższy czas. Wystarczy otworzyć konto firmowe w banku, który taki bonus oferuje. Obecnie są to dwa banki, które dostrzegły w biurach coworkingowych sposób na przyciągnięcie do siebie małych firm.

Nowatorskie Idea Huby

Jako pierwszy z pomysłem wystartował na początku ubiegłego roku Idea Bank, który otworzył Idea Hub, placówkę w niczym nieprzypominającą tradycyjnego oddziału bankowego, a właśnie nowoczesną przestrzeń do coworkingu, którą udostępnił swoim klientom. Pomysł się sprawdził, bowiem w ciągu półtora roku Idea Bank zwiększył liczbę Idea Hubów do siedmiu. Działają one w 5 miastach, oprócz Warszawy są to Katowice, Kraków, Łódź i Wrocław.

Z pełnej oferty placówek mogą korzystać bezpłatnie klienci Idea Banku. Oferta ta zaś obejmuje nie tylko coworkingowy standard, czyli biurko, internet, drukarkę oraz kawę i herbatę, lecz także dostęp do aktualnej prasy biznesowej oraz możliwość korzystania z sal konferencyjnych bez dodatkowych opłat (konieczna wcześniejsza rezerwacja). Ponadto placówka mieszcząca się w Warszawie przy Polnej wyposażona jest w studio fotograficzne. W studiu znajduje się m.in. stół bezcieniowy, profesjonalny aparat, trzy studyjne lampy błyskowe, a także sprzęt i oprogramowanie do obróbki zdjęć. W studiu można również nagrywać filmy.

Koncepcja Idea Hub sprawia, że idziemy niejako wbrew trendowi panującemu nie tylko w polskiej bankowości, lecz także na świecie. Zgodnie z tym trendem, remedium na pustoszejące oddziały mają być naszpikowane elektroniką technoplacówki ulokowane zazwyczaj w centrach handlowych, w dużym stopniu dublujące narzędzia bankowe dostępne dziś w telefonie. Uważam, że zachętą dla klientów do odwiedzania placówek mogą być jedynie takie funkcjonalności, których nie da się udostępnić online – wyjaśnia Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu Idea Banku i pomysłodawca Idea Hub.

mBank też zachęca do coworkingu

Jak na razie inne banki działające w naszym kraju nie poszły za przykładem Idea Banku i nie uruchomiły oddziałów będących jednocześnie biurami coworkingowymi. Niemniej potencjał tkwiący w biurach coworkingowych i ich atrakcyjność dla potencjalnych klientów zauważył mBank, który postanowił nawiązać współpracę z jedną z największych sieci biur coworkingowych w Polsce – Business Link – która ma placówki w 11 lokalizacjach w 10 miastach w naszym kraju. Dzięki tej współpracy mBank może zaoferować swoim klientom konto z biurem.

Klienci, którzy w okresie promocji założą mBiznes Konto Komfort, dostaną darmowy nielimitowany dostęp (24h) do biur coworkingowych Business Link na pół roku. Po tym okresie klient może podpisać z Business Link nową umowę i korzystać nadal z biura odpłatnie bądź zrezygnować z usługi.

Niestety, z oferty mogą skorzystać tylko nowi klienci, którzy w okresie promocji założą konto. Nie dotyczy więc ona dotychczasowych klientów banku. Promocja ograniczona jest czasowo, trwa tylko do końca sierpnia br. (czas na założenie konta, korzystać z biura będzie można oczywiście odpowiednio dłużej). Aczkolwiek bank nie wyklucza możliwości zorganizowania takiej promocji także w przyszłości.

Bankowe oferty konta z biurem w gratisie czy propozycje skorzystania z dnia próbnego oferowane przez same biura coworkingowe dają przedsiębiorcom możliwość bezpłatnego przetestowania, jak działa coworking. Można więc sprawdzić samą placówkę, jej wyposażenie, standard, atmosferę, a także to, czy rzeczywiście wpływa ona korzystnie na efektywność pracy danego przedsiębiorcy. Praca w biurze coworkingowym to także okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych z racji tego, że nie jest to biuro na wyłączność, a współdzielone z innymi przedsiębiorcami.

Artykuły 24.08.2016