Ranking ubezpieczeń OC

wykop.pl
Ranking 07.12.2016 Maciej Kazimierski
Ranking

Polisę OC zobowiązany jest wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Cena tego ubezpieczenia jest uzależniona od wielu czynników. Ile za to obowiązkowe ubezpieczenie będą musieli zapłacić posiadacze Volkswagena Golfa V, Toyoty Auris i Fiata Tipo? Sprawdzamy!

Żaden produkt finansowy nie wywołał ostatnio takiej burzy (w mediach, choć nie tylko) jak wzrastające ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, które zobowiązani są wykupować wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych w Polsce. O powodach, dla których ceny tych ubezpieczeń rosną, powiedziane zostało wiele (m.in. w artykule „Ubezpieczenie OC: dlaczego kierowcy płacą za nie coraz więcej?”). Postanowiliśmy sprawdzić, ile za polisę OC zapłacą właściciele zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Samochody nowe w naszym zestawieniu reprezentowane są przez Fiata Tipo, a używane – przez Volkswagena Golfa V z 2007 r. (napędzanego popularnym wśród polskich kierowców silnikiem 1.9 TDI) i Toyotę Auris wyprodukowaną w 2013 r.

Założyliśmy, że porównujemy koszty polis dla kierowców mieszkających w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Ustalając cenę polisy, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. szkodowość posiadacza pojazdu, przyjęliśmy, że dla każdego z kierowców porównamy trzy scenariusze: brak szkód z OC w ostatnich 3 latach, jedna szkoda i dwie szkody w ostatnich trzech latach.

Dokładne założenia do rankingu można sprawdzić, klikając w poniższy link.

Założenia do rankingu OC

Arkusze z założeniami do rankingu wysłaliśmy do wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. Odpowiedzi odesłało nam jedynie sześć z nich: AXA Direct, Aviva, Ergo Hestia, Liberty Ubezpieczenia, LINK4 i Uniqa.

Ile za polisę OC zapłaci właściciel Volkswagena Golfa V?

Właściciel 9-letniego VW Golfa V zapłaci za polisę OC – w zależności od miejsca zamieszkania i swojej szkodowości – od 1 129 zł (Warszawa, bez szkód) do nawet 5 417 zł (Wrocław, 2 szkody). Najtańsze ubezpieczenie dla klienta bezszkodowego i z jedną szkodą z OC w ostatnich 3 latach (niezależnie od miejsca zamieszkania) zaproponowała AXA Direct. Z kolei klient, któremu w ciągu trzech ostatnich lat przydarzyły się dwa potknięcia najmniej za ubezpieczenie zapłaci w Ergo Hestii (w Warszawie i we Wrocławiu) i w LINK4 (w Poznaniu).

VW Golf - ceny polis

A jaki będzie koszt ubezpieczenia dla posiadaczki Toyoty?

Bezszkodowa posiadaczka Toyoty Auris wyprodukowanej w 2013 r. za obowiązkowe ubezpieczenie swojego auta zapłaci najtaniej niezależnie od miejsca zamieszkania w Liberty Ubezpieczenia (przykładowo, dla Warszawy cena ubezpieczenia wyniesie 566,36 zł). W przypadku jednej szkody najtańsze oferty zaproponowała AXA Direct (dla Warszawy i Wrocławia) i Liberty Ubezpieczenia (729,52 zł dla Poznania). Z kolei kierująca z dwoma szkodami w ostatnich trzech latach najmniej za polisę zapłaci w Avivie i w Liberty Ubezpieczenia.

Toyota Auris - ceny polis

A ile ubezpieczenie będzie kosztowało właściciela Fiata Tipo?

Mieszkający w Warszawie lub w Poznaniu i jeżdżący bezszkodowo właściciel nowego Fiata Tipo za polisę OC zapłaci najmniej, jeśli wybierze ofertę Liberty Ubezpieczenia (koszt ubezpieczenia wyniesie odpowiednio 514,01 zł i 514,71 zł). Dla mieszkańca Poznania najtańszą propozycję (649 zł) przygotowała AXA Direct. Kierujący z jedną szkodą niezależnie od miejsca zamieszkania najmniej za OC zapłaci w AXA Direct. Co ciekawe, koszt ubezpieczenia dla mieszkańca Warszawy i Poznania będzie taki sam (639 zł). Z kolei kierujący z dwoma szkodami na koncie najtańsze OC znajdzie w Avivie (jeśli mieszka w Warszawie lub w Poznaniu) i w Ergo Hestii (jeśli mieszka we Wrocławiu).

Fiat Tipo - ceny polis

Koszty polis OC poddaliśmy jeszcze jednej ocenie. Każdej z ofert niezależnie od tego, którego miasta, samochodu i klienta dotyczyła przyznawaliśmy punkty. Oferta, która zajęła pierwsze miejsce, otrzymywała 6 punktów, za miejsce drugie przyznawaliśmy 5 punktów, za trzecie – 4 punkty, za czwarte – 3 punkty, za piąte – 2 punkty i za szóste –  1 punkt. Towarzystwo ubezpieczeniowe, które zajęłoby pierwsze miejsce w każdym profilu, mogło zdobyć 162 punkty. Najwięcej punktów – 128 – zdobyło Liberty Ubezpieczenia. Tuż za nim ze 126 punktami uplasowała się AXA Direct. TOP 3 zamyka LINK4. To towarzystwo zdobyło 100 punktów. Ile punktów zdobyli pozostali ubezpieczyciele? Można to sprawdzić, klikając w poniższy link.

Wyniki rankingu OC - TOP3

Porównaliśmy ceny polis OC, bo to na nie zwracamy największą uwagę, kupując ubezpieczenie. Różnice w kosztach nie powinny jednak nikogo dziwić, przecież to m.in. od naszej historii ubezpieczeniowej, marki, modelu i wartości samochodu, którym jeździmy, jednorazowo możemy zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że cenę ubezpieczenia możemy obniżyć. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w artykule „Ubezpieczenie samochodu: 9 sposobów na obniżenie OC”. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że jeżdżenie nieubezpieczonym samochodem może nas drogo kosztować.