Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy?

Nie ma prostszego sposobu na szybkie podreperowanie domowego budżetu, niż kredyt gotówkowy. Obecnie banki są bardziej przychylne klientom i nie wymagają tylu formalności, co jeszcze kilka lat temu. Co więc trzeba zrobić, by uzyskać kredyt?

Pewnie nie raz znalazłeś się w sytuacji, kiedy pilnie potrzebowałeś dodatkowej gotówki, a twoje konto świeciło pustkami. Nagle zepsuła się twoja pralka lub samochód, zabrakło ci środków na wyprawkę szkolną, prezenty świąteczne, czy niezbędne leki. Co możesz wówczas zrobić? Skorzystaj z kredytu gotówkowego. Dowiedz się, jak go otrzymać i jakie warunki musisz spełnić, aby bank pożyczył ci pieniądze

Kto może dostać kredyt?

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy, jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty kredytu (kapitału i odsetek) w terminie określonym w umowie.

Drugim czynnikiem, branym pod uwagę przez bank, jest twoja wiarygodność kredytowa, czyli historia spłaty zaciągniętych przez ciebie zobowiązań. Bank sprawdzi, czy dotychczas regulowałeś raty w terminie oraz jaka jest łączna suma twoich zadłużeń.    

Jeśli wszystkie zobowiązania spłacałeś regularnie i nie masz na swoim koncie żadnych opóźnień, możesz być spokojny. Będzie to dla banku informacja, że jesteś lojalnym i wiarygodnym klientem i chętnie podpisze z tobą umowę. Swoją historię kredytową możesz sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – pobierz bezpłatny raport, by mieć 100-procentową pewność, że nie przeoczyłeś żadnej spłaty.

Dowiedz się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Warunki otrzymania kredytu

Aby otrzymać kredyt gotówkowy, musisz skompletować niezbędne dokumenty. Nie musisz jednak obawiać się licznych formalności. W przypadku kredytu gotówkowego lista niezbędnych dokumentów jest krótka i składa się z dwóch pozycji:

  • dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość – na jego podstawie będą zweryfikowane twoje dane, wiek oraz narodowość. W formularzu kredytowym będziesz musiał wpisać dane zgodne z tymi znajdującymi się w dokumencie.
  • zaświadczenia o dochodach – informacja o wysokości osiąganych przez ciebie dochodów (wraz z danymi podanymi we wniosku o kredyt) będzie podstawą do oceny twojej zdolności kredytowej. Zaświadczenie o dochodach otrzymasz od swojego pracodawcy. Jeśli jesteś emerytem lub rencistą powinieneś potwierdzić ten status, przedstawiając ostatni odcinek renty lub emerytury. Bank może też poprosić cię o dodatkowe potwierdzenie dochodów, np. wyciągi z twojego konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy. Pokażesz w ten sposób, że jesteś stabilny finansowo i otrzymujesz regularne dochody. Możliwe jest także otrzymanie kredytu na oświadczenie – w tym przypadku to ty sam oświadczasz, ile zarabiasz.

Ile trzeba zarabiać aby dostać kredyt?

Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz ubiegać się o kredyt. Każdy bank samodzielnie ustala warunki udzielania kredytów, a zdolność do spłaty zobowiązania przez klienta jest oceniana indywidualnie. Najważniejsze kryterium, jakie musisz spełniać, to odpowiednia zdolność kredytowa. Osoba, która ma niewielkie zarobki, ale nie posiada żadnych zobowiązań i dotychczas spłacała wszystkie należności w terminie ma większe szanse na otrzymanie kredytu niż osoba zarabiająca więcej, ale zalegająca ze spłatą innych rat.

Kredyt czy karta kredytowa? Sprawdź, co się bardziej opłaca!

Kredyt bez zaświadczeń o zarobkach

Banki coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i udzielają kredytów także osobom zatrudnionym na umowę zlecenie lub dzieło. Innym korzystanym rozwiązaniem dla osób o niskich dochodach jest kredyt bez zaświadczeń o zarobkach. Co prawda kwota takiego zobowiązania bywa niższa, jednak wymaga tez mniejszej liczby formalności.

Poznaj ofertę kredytów bez zaświadczeń 

Koniecznie zapoznaj się ze szczegółami kredytu, o który zamierzasz wnioskować. Przede wszystkim porównaj produkty w różnych bankach, by najzwyczajniej w świecie nie przepłacić. Zamiast przeglądać dziesiątki ofert, skorzystaj z prostego kalkulatora. Wystarczy, że wpiszesz

Znajdź swój kredyt

Wybór odpowiedniego kredytu powinien zależeć od kilku kluczowych czynników:

Po pierwsze zastanów się, jaki jest twój cel kredytowania (zakup samochodu, remont, naprawa sprzętu etc.).

Po drugie przełóż zamiary na swoje możliwości – nie zapożyczaj się na zbyt wysoką kwotę, jeśli w rzeczywistości nie potrzebujesz tylu dodatkowych pieniędzy i wiesz, że będziesz miał problemy z ich oddaniem. Pamiętaj o tym, że każdy grosz będziesz musiał oddać - i to z nawiązką. Jeśli jednak szybko potrzebujesz dodatkowej gotówki, zdecyduj się na kredyt gotówkowy. Proste procedury, szybka decyzja kredytowa to jego zdecydowane zalety.

Artykuły 05.04.2018