Od kilku lat w naszym kraju rośnie popularność pożyczek leasingowych. Co to za produkt? Jak możesz go uzyskać i w jakich sytuacjach pożyczka leasingowa może się okazać najkorzystniejszym sposobem na sfinansowanie inwestycji?
Pożyczek leasingowych udzielają firmy leasingowe, nie banki. Możesz je znaleźć w ofercie największych leasingodawców jak np. EFL, Getin Leasing czy PKO Leasing.
W ubiegłym roku firmy leasingowe udzieliły pożyczek o wartości 7,4 mld zł - to o ponad 14 proc. więcej, niż rok wcześniej. Najczęściej finansowane w ten sposób są maszyny i inne urządzenia, w tym sprzęt IT (ponad 70 proc. rynku) oraz pojazdy (16,1 proc. rynku to transport ciężki, zaś blisko 9 proc. to pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 t).
Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu oraz kredytu bankowego? Jakie są jej główne wady i jakie zalety ma ten produkt?
Pożyczka leasingowa a leasing - różnice
Pożyczce leasingowej mimo wszystko bliżej jest do kredytu niż do leasingu. Z leasingiem jednak łączy ją kilka istotnych cech.
- Pożyczka udzielana jest przez firmy leasingowe, które wykorzystują w tym celu procedury podobne do tych, służących ocenie wniosków leasingowych. Dzięki temu proces wnioskowania o pożyczkę leasingową jest zwykle mniej skomplikowany i trwa krócej, niż w przypadku ubiegania się o kredyt bankowy. Firmy leasingowe często są także mniej restrykcyjne niż banki przy ocenie zdolności kredytowej.
- Pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, może być wykorzystana tylko do finansowania środków trwałych. Nie sfinansujemy więc nią bieżących wydatków czy inwestycji takich jak np. remont budynku. W takich sytuacjach pozostaje kredyt bankowy.
Inny niż przy leasingu może być natomiast czas trwania umowy pożyczki leasingowej. W przypadku najpopularniejszego w naszym kraju rodzaju leasingu, czyli leasingu operacyjnego, minimalny czas trwania umowy wynosi 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, czyli najczęściej 2–3 lata (wynika to z przepisów).
W przypadku pożyczki leasingowej nie ma żadnych ograniczeń - oprócz tych ustalanych przez samych leasingodawców. Ci zaś najczęściej deklarują, że mogą udzielać pożyczek na okres od 6 miesięcy do 6–7 lat.
polecają ranking
Pożyczka leasingowa a kredyt - podobieństwa
Z finansowego i podatkowego punktu widzenia pożyczka leasingowa traktowana jest jak kredyt, a nie jak leasing. Oznacza to, że przedmiot sfinansowany pożyczką leasingową staje się własnością pożyczkobiorcy, a nie firmy leasingowej. W rezultacie to pożyczkobiorca dokonuje amortyzacji przedmiotu (odpisu można dokonać jednorazowo, można też rozłożyć go na kilkadziesiąt miesięcznych rat), a także odlicza VAT (jednorazowo).
Kolejne podobieństwo do kredytu widoczne jest w sposobie wliczania w koszty miesięcznych rat. W przypadku pożyczki leasingowej jako koszt podatkowy zaliczyć możesz tylko część odsetkową raty.
Do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany podatek VAT, podczas gdy rata leasingowa jest powiększana o 23 proc. VAT. Oznacza to, że wartość miesięcznych należności przy pożyczce lub kredycie będzie niższa. Niestety - pożyczka leasingowa, podobnie jak kredyt bankowy, obniża zdolność kredytową firmy, podczas gdy leasing nie ma na nią żadnego wpływu.
Pożyczka leasingowa – dla kogo?
O pożyczkę leasingową starać się może każda firma. Niewątpliwie jednak w pewnych sytuacjach właśnie ta opcja finansowania może być szczególnie korzystna, w innych warto, żebyś rozważył leasing operacyjny.
Ważne
Pożyczką leasingową powinny się w szczególności zainteresować:
- firmy ubiegające się o dotacje unijne,
- rolnicy (także ci nieprowadzący działalności gospodarczej),
- firmy, które nie są płatnikami podatku VAT,
- firmy, które szukają finansowania środka trwałego opodatkowanego stawką 8 proc. VAT (np. sprzęt medyczny).
W takich przypadkach pożyczka leasingowa będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W tych sytuacjach możesz też pomyśleć o kredycie bankowym. Cenowo często są to podobne oferty - tym bardziej warto je porównać, by wybrać najlepszą. Może się też zdarzyć, że firma, której bank odmówił finansowania, znajdzie je właśnie w jednej z firm leasingowych, które zazwyczaj łagodniej oceniają swoich potencjalnych pożyczkobiorców.