Icon
Pożyczka leasingowa – alternatywa dla kredytu lub leasingu

Pożyczka leasingowa – alternatywa dla kredytu lub leasingu

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 4/15/2019 | 12:00 AM
Icon 3 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Od kilku lat w naszym kraju rośnie popularność pożyczek leasingowych. Co to za produkt? Jak możesz go uzyskać i w jakich sytuacjach pożyczka leasingowa może się okazać najkorzystniejszym sposobem na sfinansowanie inwestycji?

Pożyczka leasingowa – alternatywa dla kredytu lub leasingu

Pożyczek leasingowych udzielają firmy leasingowe, nie banki. Możesz je znaleźć w ofercie największych leasingodawców jak np. EFL, Getin Leasing czy PKO Leasing.

W ubiegłym roku firmy leasingowe udzieliły pożyczek o wartości 7,4 mld zł - to o ponad 14 proc. więcej, niż rok wcześniej. Najczęściej finansowane w ten sposób są maszyny i inne urządzenia, w tym sprzęt IT (ponad 70 proc. rynku) oraz pojazdy (16,1 proc. rynku to transport ciężki, zaś blisko 9 proc. to pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 t).

Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu oraz kredytu bankowego? Jakie są jej główne wady i jakie zalety ma ten produkt?

leasing

Pożyczka leasingowa a leasing - różnice

Pożyczce leasingowej mimo wszystko bliżej jest do kredytu niż do leasingu. Z leasingiem jednak łączy ją kilka istotnych cech.

  1. Pożyczka udzielana jest przez firmy leasingowe, które wykorzystują w tym celu procedury podobne do tych, służących ocenie wniosków leasingowych. Dzięki temu proces wnioskowania o pożyczkę leasingową jest zwykle mniej skomplikowany i trwa krócej, niż w przypadku ubiegania się o kredyt bankowy. Firmy leasingowe często są także mniej restrykcyjne niż banki przy ocenie zdolności kredytowej.
  2. Pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, może być wykorzystana tylko do finansowania środków trwałych. Nie sfinansujemy więc nią bieżących wydatków czy inwestycji takich jak np. remont budynku. W takich sytuacjach pozostaje kredyt bankowy.

Inny niż przy leasingu może być natomiast czas trwania umowy pożyczki leasingowej. W przypadku najpopularniejszego w naszym kraju rodzaju leasingu, czyli leasingu operacyjnego, minimalny czas trwania umowy wynosi 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, czyli najczęściej 2–3 lata (wynika to z przepisów).

W przypadku pożyczki leasingowej nie ma żadnych ograniczeń - oprócz tych ustalanych przez samych leasingodawców. Ci zaś najczęściej deklarują, że mogą udzielać pożyczek na okres od 6 miesięcy do 6–7 lat.

Pożyczka leasingowa a kredyt - podobieństwa

Z finansowego i podatkowego punktu widzenia pożyczka leasingowa traktowana jest jak kredyt, a nie jak leasing. Oznacza to, że przedmiot sfinansowany pożyczką leasingową staje się własnością pożyczkobiorcy, a nie firmy leasingowej. W rezultacie to pożyczkobiorca dokonuje amortyzacji przedmiotu (odpisu można dokonać jednorazowo, można też rozłożyć go na kilkadziesiąt miesięcznych rat), a także odlicza VAT (jednorazowo).

Kolejne podobieństwo do kredytu widoczne jest w sposobie wliczania w koszty miesięcznych rat. W przypadku pożyczki leasingowej jako koszt podatkowy zaliczyć możesz tylko część odsetkową raty.

Do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany podatek VAT, podczas gdy rata leasingowa jest powiększana o 23 proc. VAT. Oznacza to, że wartość miesięcznych należności przy pożyczce lub kredycie będzie niższa. Niestety - pożyczka leasingowa, podobnie jak kredyt bankowy, obniża zdolność kredytową firmy, podczas gdy leasing nie ma na nią żadnego wpływu.

Pożyczka leasingowa – dla kogo?

O pożyczkę leasingową starać się może każda firma. Niewątpliwie jednak w pewnych sytuacjach właśnie ta opcja finansowania może być szczególnie korzystna, w innych warto, żebyś rozważył leasing operacyjny.

Ważne

Pożyczką leasingową powinny się w szczególności zainteresować:

  • firmy ubiegające się o dotacje unijne,
  • rolnicy (także ci nieprowadzący działalności gospodarczej),
  • firmy, które nie są płatnikami podatku VAT, 
  • firmy, które szukają finansowania środka trwałego opodatkowanego stawką 8 proc. VAT (np. sprzęt medyczny).

W takich przypadkach pożyczka leasingowa będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W tych sytuacjach możesz też pomyśleć o kredycie bankowym. Cenowo często są to podobne oferty - tym bardziej warto je porównać, by wybrać najlepszą. Może się też zdarzyć, że firma, której bank odmówił finansowania, znajdzie je właśnie w jednej z firm leasingowych, które zazwyczaj łagodniej oceniają swoich potencjalnych pożyczkobiorców.

Data opublikowania: 4/15/2019

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.9
    Na podstawie 105 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert