YU! − jeździsz płynnie i bezpiecznie, to zaproponujemy ci tańsze ubezpieczenie

Maciej Kazimierski, 02.02.2017 r.
YU! − jeździsz płynnie i bezpiecznie, to zaproponujemy ci tańsze ubezpieczenie

Do bezpiecznej jazdy kierowców można przekonywać metodą kija i marchewki. Ten pierwszy sposób wykorzystuje np. policja, by ukarać za przekroczenie prędkości. Drugą metodę proponują twórcy aplikacji Yanosik, którzy wdrożyli pierwsze na polskim rynku ubezpieczenie oferowane bezpiecznie jeżdżącym kierowcom. Na czym polega to rozwiązanie? Sprawdzamy.  

Aplikacji Yanosik nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Korzysta z niej ponad 1,5 miliona kierowców jeżdżących po polskich drogach. Gdyby zapytać kierowców, z czym kojarzy im się Yanosik, z pewnością większość odpowiedziałaby, że z ostrzeganiem przed kontrolami prędkości. To prawda, ale to tylko jedna z funkcji tej aplikacji. Ostrzeże on nas też przed kolizją, pomoże ominąć korki czy – dzięki wbudowanej nawigacji – szybko dotrzeć do celu podróży. To jednak nie wszystko: Yanosik zbiera także dane o stylu naszej jazdy (m.in. o prędkości, z jaką się poruszamy, o tym, jak płynnie jeździmy, czy dostosowujemy się do warunków panujących na drodze i ograniczeń prędkości). Dzięki temu możemy analizować swój styl jazdy, ale nie tylko. Płynna i bezpieczna jazda zwiększa nasze szanse na otrzymanie lepszej oferty.

Atrakcyjna oferta ubezpieczenia

Kilka dni temu na polskim rynku zadebiutowała nowa marka. Nazywa się po prostu YU!, a adresowana jest właśnie do użytkowników aplikacji Yanosik.

Aby otrzymać ofertę polisy YU!, nie trzeba instalować w samochodzie żadnych dodatkowych urządzeń. Wystarczy pokonać kilkaset kilometrów z włączoną aplikacją Yanosik. Ubezpieczenie będzie oferowane bezpośrednio i tylko na urządzeniach mobilnych, co dodatkowo obniża koszty i umożliwia oferowanie konkurencyjnej w stosunku do rynku ceny − zapewnia Neptis SA, pomysłodawca tego rozwiązania.

Początkowo w ramach oferty YU! można kupić polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. W kolejnych miesiącach oferta będzie rozszerzana o kolejne ubezpieczenia komunikacyjne przygotowywane przez ERGO Hestia.

Od standardowych polis ubezpieczeniowych dostępnych na rynku YU! różni się tym, że to nie kierowca chcący kupić polisę OC kontaktuje się z ubezpieczycielem, by otrzymać od niego ofertę ubezpieczenia swojego pojazdu.

Kierowcy zostaną zaproszeni do zakupu ubezpieczenia na podstawie danych dotyczących dynamiki jazdy, liczby kilometrów i miejsc, w jakich się poruszają – wyjaśnia Witold Jaworski, współtwórca marki YU! – Na bazie analizy informacji uzyskiwanych z aplikacji Yanosik jesteśmy w stanie stworzyć profil stylu jazdy, który decyduje o bezpieczeństwie na drogach. Oferta będzie miała charakter wyłącznie „pozytywny” i będzie skierowana bezpośrednio do wybranych klientów. Oczywiście ofertę otrzymają tylko ci, którzy zgodzą się na przetwarzanie danych, ale wykorzystywać będziemy tylko zagregowane statystyki, a dane kierowców mniej ostrożnych nigdzie nie będą wykorzystywane. Będziemy tylko nagradzać – dodaje Witold Jaworski.

Mobilnie znaczy tanio

polisa YU! oferowana jest tylko w kanale direct i wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Dane dotyczące ubezpieczanego samochodu uzyskiwane są przez zeskanowanie kodu Aztec znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym. Jak twierdzą pomysłodawcy rozwiązania, w przypadku większości klientów zawarcie umowy będzie polegało na akceptacji oferty i dokonaniu płatności online.

Jak wygląda to u innych?

Oferowanie polis ubezpieczeniowych, których cena uzależniona jest od stylu jazdy konkretnego kierowcy, to rozwiązanie stosowane już w kilku krajach.

Rynkami, na których usługi telematyczne w ubezpieczeniach rozwijają się najszybciej, są Europa i Ameryka Północna. Jeśli chodzi o poszczególne kraje, prym wiodą Stany Zjednoczone, Włochy i Wielka Brytania – uważają specjaliści Berg Insight, na których powołuje się magazyn „Connected Life”. − Eksperci wyliczają, że całkowita liczba polis ubezpieczeniowych bazujących na danych telematycznych zawartych w Europie osiągnęła 4,8 miliona pod koniec 2014 r. i ma wzrastać w galopującym tempie – 42,4 proc. rok do roku, by w 2019 r. osiągnąć aż 28,1 mln podpisanych zobowiązań. W Ameryce Północnej całkowita liczba polis tworzonych na bazie danych z systemów monitoringu pojazdów ma wzrosnąć z 4,2 mln do 32,5 mln w 2019 r., zaliczając wzrost na poziomie 50,6 proc. rokrocznie.

Witold Jaworski zwraca jednak uwagę na to, że rozwiązania stosowane w Wielkiej Brytanii i we Włoszech są inne od tego, które zostało zastosowane w przypadku YU!:

Większość z nich bazuje na urządzeniach podłączanych do gniazda OBD, a my działamy na aplikacji. Poza tym podejście jest bardzo podobne, w ocenie ryzyka bierze się pod uwagę styl jazdy (prędkość, hamowanie, trasy, czas dnia). Ich dane są dokładniejsze o tyle, że rejestrowany jest każdy kilometr, a u nas tylko te przejechane z włączoną aplikacją – wyjaśnia ekspert.

W Polsce już niedługo – w marcu 2017 r. – zadebiutuje dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, którego cena będzie uzależniona od stylu jazdy kierowcy. Będzie ono oferowane przez Link4 przy współpracy z NaviExpert i będzie wykorzystywało aplikację „Bezpieczna jazda z LINK4”, która jest częścią nawigacji tej firmy.

Za każdy miesiąc bezpiecznej jazdy kierowca otrzyma indywidulaną „premię”. Suma tych miesięcznych premii będzie mu wypłacona na koniec okresu ubezpieczenia lub będzie mógł ją zamienić na zniżkę w składce na kolejny rok. Będzie można w ten sposób zaoszczędzić do 30 proc. – mówi Katarzyna Wojdyła, członek zarządu LINK4 i dodaje, że: − Przy ocenie stylu jazdy kierowcy LINK4 będzie brać pod uwagę to, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości, czy płynnie przyśpieszają i hamują. Aby wziąć udział w promocji, będzie trzeba przejechać odpowiednią liczbę kilometrów w miesiącu oraz odbyć odpowiednią liczbę podróży samochodem.

Podobnie jak YU!, tak i LINK4 kładzie największy nacisk na promowanie bezpiecznej jazdy.

Zależy nam przede wszystkim na promocji bezpiecznej jazdy, dlatego LINK4 nie będzie karać kierowców za zbyt ryzykowną jazdę. Oni po prostu nie otrzymają zniżek – mówi Katarzyna Wojdyła.

Przejeżdżając zbyt szybko przez fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości, narażamy się na otrzymanie mandatu. Nikt natomiast nie pochwali nas za jazdę zgodną z przepisami. W tym kontekście rozwiązanie zaproponowane przez twórców pierwszego w Polsce ubezpieczenia komunikacyjnego wykorzystującego telematykę należy ocenić pozytywnie. Trzeba mieć nadzieję, że także i pozostali ubezpieczyciele będą wdrażać podobne rozwiązania, zachęcając kierowców do bezpiecznej jazdy „marchewką” w postaci tańszego ubezpieczenia.

Potrzebujesz tani kredyt gotówkowy?

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

40 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

20 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

8 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


63 konta bankowe


75 kart kredytowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

14 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

11 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

76 pożyczek gotówkowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

46 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

145 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN38 kont firmowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

90 kredytów dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

66 taryf energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

52 taryfy energii dla firmy

Więcej artykułów: Ubezpieczenia komunikacyjne Kalkulator ubezpieczeń OC/AC Odszkodowanie Pakiet OC+AC