TOP10: Jak zaoszczędzić w 2017 roku?

Adriana Kokłowska, 15.02.2017 r.
TOP10: Jak zaoszczędzić w 2017 roku?

Początek nowego roku to dobra okazja do tego, by zastanowić się nad swoją sytuacją finansową i wprowadzić pewne zmiany w zarządzaniu domowym budżetem. Co można zrobić, by w portfelu została dodatkowa gotówka? Jakie są proste sposoby na oszczędzanie?

Robisz wszystko, żeby zacząć odkładać drobne kwoty, ale kiepsko ci to idzie? Zacznij szukać oszczędności tam, gdzie byś się tego nie spodziewał. Są to proste czynności, dzięki którym możesz zaoszczędzić spore kwoty. Zaczynam odliczanie!

TOP10: Jak zaoszczędzić w 2017 roku?

1. Zmień dostawcę energii

Wysokość twoich rachunków za prąd przyprawia cię o ból głowy? Zrób coś z tym! Przede wszystkim porównaj oferty energii dla domu (porównywarka cen energii) i wybierz tę najtańszą i najkorzystniejszą dla ciebie. Zawrzyj nową umowę sprzedaży i wypowiedz zobowiązanie swojemu obecnemu operatorowi. Nowa umowa wejdzie w życie z dniem wygaśnięcia twojej dotychczasowej umowy, co zapewni ci ciągłość sprzedaży. Masz prawo do dwukrotnej zmiany dostawcy prądu w ciągu roku. Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi przez UE niedopuszczalne jest pobranie jakichkolwiek opłat z tytułu zmiany operatora. Dzięki takiej operacji możesz zaoszczędzić nawet 500 zł rocznie. Koniecznie porównaj oferty i sprawdź, czy nie przepłacasz.

2. Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Jeśli masz wrażenie, że za polisę OC płacisz więcej niż wszyscy twoi znajomi, upewnij się, czy twój ubezpieczyciel nie pobiera od ciebie zbyt wygórowanej kwoty. Po pierwsze sprawdź, jak twoja aktualna oferta wygląda na tle pozostałych (porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC ). Znalazłeś lepszy produkt? Pamiętaj, że wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC możliwe jest tylko w momencie jej wygaśnięcia lub zakupu używanego samochodu, gdy nie jesteś zadowolony z polisy poprzedniego właściciela. By zmienić ubezpieczyciela, musisz złożyć pisemne wypowiedzenie i dostarczyć je do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym nie chcesz już przedłużać współpracy. Wypowiedzenie będzie rozpatrzone tylko wtedy, gdy twój ubezpieczyciel otrzyma je najpóźniej dzień przed końcem trwania polisy OC. Jeśli więc kończy ci się umowa i chcesz zmienić swojego ubezpieczyciela – śmiało! Nie zapomnij tylko o pisemnym wypowiedzeniu, ponieważ podpisana umowa ubezpieczenia obowiązkowego zachowuje ważność aż do momentu jej pisemnego rozwiązania.

3. Rozejrzyj się za nowym pakietem internetu i TV

Zakup kilku usług w pakiecie to oszczędność pieniędzy oraz czasu – płacisz tylko jedną fakturę za internet oraz telewizję. Jeden rachunek pozwoli ci również w prosty sposób zmienić operatora w momencie wygaśnięcia umowy. Porównaj najlepsze oferty telewizji i internetu i dopasuj ofertę do swoich potrzeb. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz kilkuset kanałów, skoro oglądasz maksymalnie kilkanaście i czy prędkość internetu jest odpowiednia do tego, co robisz. Jeśli znajdziesz tańszy pakiet, zrezygnuj ze swojego dotychczasowego operatora i podpisz nową umowę. Jednak nie rób tego, jeśli twoja obecna umowa wciąż trwa – za zerwanie jej przed czasem możesz zapłacić sporą karę.

4. Zrób porządki w samochodzie

Obciążenie samochodu ma wpływ na zużycie paliwa w trasie – czy zawsze o tym pamiętasz? No to teraz zastanów się, ile zbędnych rzeczy przewozisz każdego dnia w bagażniku. Jeśli pełni on rolę graciarni, a kosiarka, którą dwa lata temu miałeś oddać byłemu sąsiadowi, wciąż z tobą jeździ, koniecznie pozbądź się tych rzeczy. Każde dodatkowe 25 kg w twoim aucie, zwiększa zużycie paliwa o 1 proc. Opróżnienie bagażnika spowoduje, że zaoszczędzisz nawet 0,5 litra benzyny na każdych przejechanych 100 km. Można? Można! O tym, jak można obniżyć koszty paliwa, pisałam już wcześniej.

5. Zamień abonament na pre-paid

Operator sieci komórkowej zapewniał cię, że w zamian za zapłatę (dość wysokiego) abonamentu, wszystkie twoje połączenia i SMS-y będą darmowe, a z twoich rachunków wcale to nie wynika? Być może źle dopasowałeś ofertę, przekraczasz pakiet darmowego internetu lub pulę bezpłatnych wiadomości. Może warto zrezygnować z abonamentu i wziąć ofertę na kartę? Będziesz wtedy doskonale wiedział, ile pieniędzy zostało na twoim koncie, i będziesz miał pewność, że nie przekroczysz określonej kwoty. W razie potrzeby po prostu doładujesz konto wybraną przez siebie kwotą.

6. Zacznij samodzielnie gotować

Jedzenie na mieście jest na pewno smaczne, ale czy opłacalne? Na dłuższą metę zdecydowanie nie. Jeśli codziennie żywisz się sandwichem od Pana Kanapki, to twoje miesięczne wydatki na samo drugie śniadanie wynoszą ponad 100 zł (licząc, że cena jednej kanapki to 5 zł). Pomyśl, ile kanapek mógłbyś zrobić samodzielnie za taką kwotę. Lunch w restauracji wyniesie cię min. 20 zł, co da miesięczną kwotę równą 400 zł. Zacznij przygotowywać proste posiłki, które będziesz mógł zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię. Na pewno część gotówki zostanie wtedy w twojej kieszeni.

7. Kup bilet miesięczny

Codziennie rano kupujesz w pośpiechu bilet jednorazowy na przejazd autobusem lub pociągiem? Nie tędy droga. Jeśli każdego dnia podróżujesz komunikacją miejską, koniecznie kup bilet miesięczny lub kilkumiesięczny. Da ci to spore oszczędności, nawet kilkaset złotych! Jednorazowy bilet normalny kosztuje w Warszawie 4,40 zł. Za dwa bilety dziennie zapłacisz więc 8,80 zł. Miesięcznie da to kwotę 176 zł (nie licząc weekendów oraz dodatkowych przejazdów!). 30-dniowa karta miejska kosztuje 110 zł. 66 zł zostanie więc na drobne wydatki. Również podróżując regularnie pociągiem, zorientuj się, ile kosztuje bilet okresowy. Na pewno jego posiadanie będzie się opłacało bardziej niż kupowanie biletów jednorazowych.

8. Porównaj ceny karnetów na siłownie

Na liście twoich postanowień noworocznych znalazł się punkt dotyczący rozpoczęcia chodzenia na siłownie? Świetnie! Przed podjęciem decyzji o zakupie karnetu i wyborze odpowiedniej siłowni, zapoznaj się z ich cenami. Pamiętaj – negocjuj ceny ze sprzedawcami! Dopytuj, dowiaduj się, proś o gratisy (zarówno gadżety, jak i treningi personalne) i zniżki. Uwierz mi, możesz na tym wiele zyskać – mnie udało się zbić cenę miesięcznego karnetu o całe 40 zł! Rocznie oszczędzam więc 480 zł.

9. Pójdź do biblioteki

Jeśli jesteś molem książkowym, to z pewnością co kilka dni odwiedzasz księgarnię w celu zakupu nowej lektury. Zastanów się jednak, czy rzeczywiście są ci one potrzebne. Oczywiście, książki są cenne i warto mieć domową biblioteczkę, jeśli jednak nie masz takiej możliwości i przeczytane egzemplarze kurzą się tylko w kątach twojego mieszkania, czas odwiedzić osiedlową bibliotekę! Niestety, wiele osób zapomina o funkcjonowaniu tych instytucji, a szkoda. Biblioteki są obecnie bardzo dobrze wyposażone, dzięki czemu nie trzeba zbyt długo czekać na pojawienie się nowości książkowych na ich półkach.

10. Zadbaj o zdrowie z pakietem medycznym

Wszyscy dobrze wiemy, ile trzeba czekać, by dostać się do specjalisty. Zapewne i ty w takich sytuacjach wolisz wydać kupę pieniędzy i rozpocząć leczenie prywatne. A czy kiedykolwiek słyszałeś o pakietach indywidualnej opieki medycznej? Koniecznie zapoznaj się z ofertami dostępnymi na rynku. Ceny są naprawdę korzystne, a dzięki nim możesz z niewielkim wyprzedzeniem umówić się na konsultacje specjalistyczne, badania lekarskie czy skorzystać z zaawansowanej diagnostyki, usług stomatologicznych lub rehabilitacji.

Czy któraś z propozycji prostego oszczędzania ci się spodobała? Koniecznie daj znać w komentarzu i napisz, jakie tricki ty stosujesz w swoim życiu codziennym.

Szukasz wysoko oprocentowanego konta?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

51 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


66 kont bankowych


73 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

9 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

70 pożyczek gotówkowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

143 lokaty bankowe

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN44 konta firmowe

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

63 taryfy energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

50 taryf energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta oszczędnościowe Oszczędzanie Kalkulatory finansowe Kalkulatory oszczędnościowe Banki