Najlepsze konto dla spółki – wszystko, co musisz wiedzieć

Adriana Kokłowska, 16.02.2017 r.
Najlepsze konto dla spółki – wszystko, co musisz wiedzieć

Podjąłeś decyzję, rzuciłeś pracę w korpo i postanowiłeś założyć spółkę? Skoro masz już swoją firmę, powinieneś jak najszybciej otworzyć rachunek firmowy. Dziś podpowiem ci, jak wybrać idealne konto dla spółki i o czym należy pamiętać, podpisując umowę z bankiem.

Wybór konta firmowego powinien być dobrze przemyślany. Jest to rachunek wybierany na długi czas, nawet na kilka lat – jego ewentualna zmiana może się okazać niezwykle kłopotliwa. Dlaczego? Będziesz m.in. podawał go swoim kontrahentom, będzie widniał na fakturach, drukach czy ważnych dokumentach firmowych. Na co więc zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednie konto? Podpowiadam.

Dlaczego konto firmowe?

Warto oddzielać finanse prywatne od firmowych. Zakładając oddzielny rachunek, będziesz mógł w pełni kontrolować i skuteczniej zarządzać przychodami oraz kosztami firmy. Również w sytuacji, gdy urząd skarbowy będzie chciał się przyjrzeć twoim finansom, udostępnienie wyciągu z konta firmowego wydaje się być bardziej profesjonalnym rozwiązaniem, dzięki któremu nie będziesz musiał ujawniać swoich prywatnych operacji bankowych.

Jak wybrać najlepszy rachunek?

Przede wszystkim zastanów się, z jakich operacji będziesz korzystał najczęściej. Czy preferujesz bankowość elektroniczną, mobilną, czy może tradycyjną? Pomyśl też o swoich przyszłych kontrahentach (będziesz wykonywał więcej transakcji krajowych czy międzynarodowych?) etc. Przeanalizuj oferty różnych banków (porównywarka kont dla firm: http://www.totalmoney.pl/konta_firmowe) i wybierz rachunek najbardziej odpowiadający potrzebom twojej spółki. Zorientuj się też, czy w banku, w którym prowadzisz swoje konto osobiste, możesz liczyć na bonusy i zniżki w przypadku skorzystania z produktu dla firmy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Głównym czynnikiem decydującym o atrakcyjności konta dla spółki są wszelkiego rodzaju opłaty, które będziesz zobowiązany uiszczać. Należą do nich kolejno:

1. Opłata za prowadzenie rachunku – nie każde konto jest darmowe. Miesięczny koszt jego prowadzenia może wynieść kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić w każdym okresie rozliczeniowym.

2. Opłata za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne – często banki oferują pulę darmowych przelewów (przeważnie jest to ok. 10 w miesiącu). Jeśli jednak wiesz, że taka liczba cię nie satysfakcjonuje, poszukaj lepszych ofert. Za każdy dodatkowy przelew możesz płacić nawet powyżej 1,5 zł. Przy kolejnych dziesięciu transakcjach będzie to więc aż 15 zł.

3. Opłata za przelewy do ZUS i US – zwróć uwagę, czy bank rozgranicza opłaty za przelew ze względu na odbiorcę. Przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego bywają dodatkowo płatne. Znajdź konto, dzięki któremu takie transakcje będą dla ciebie darmowe.

4. Opłata za przelewy europejskie SEPA – być może będziesz musiał zrealizować przelew zagraniczny. O ile przelewy pozaeuropejskie są drogie (mogą kosztować nawet 200 zł), o tyle koszt przelewu europejskiego SEPA zazwyczaj nie jest droższy niż 10 zł. Jeśli zatem przewidujesz, że będziesz musiał przelewać pieniądze za granicę, zorientuj się zawczasu, jakie opłaty pobiera za nie bank, w którym chcesz założyć konto.

5. Opłata za wydanie karty do konta – w większości przypadków karta do konta wydawana jest za darmo. Jeśli jednak bank, nad którego ofertą się zastanawiasz, pobiera opłatę za tę czynność, sprawdź, czy nie jest ona zbyt wygórowana.  

6. Opłata za obsługę karty do konta – korzystanie z karty może być darmowe, ewentualnie może zależeć od liczby lub wartości wykonanych przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych. Sprawdź zatem, jak wysoki jest próg zwalniający z opłaty i ile zapłacisz w przypadku niespełnienia warunku. Jeśli nie ma możliwości zwolnienia z opłaty za obsługę karty, poznaj dokładne koszty.

7. Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu – zapewne z tej opcji nie będziesz korzystał zbyt często, mimo wszystko sprawdź jednak, wypłaty z urządzeń których sieci są dla ciebie darmowe, a za wypłaty z których będziesz musiał zapłacić prowizję (i ile będzie ona wynosiła).

Kolejne ważne kwestie, na które zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę, to:

8. Możliwość korzystania z bankowości elektronicznej – obecnie prawie każdy bank daje swoim klientom możliwość skorzystania z aplikacji bankowości mobilnej. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli będziesz musiał pilnie sprawdzić np. saldo rachunku lub to, czy przelew, o który dopytuje się twój kontrahent, został już wysłany.

9. Liczba osób, które mogą mieć dostęp do konta – jeśli zależy ci na tym, żebyś nie tylko ty miał dostęp do konta, ale np. również twój wspólnik czy księgowa, zorientuj się, czy możesz im to umożliwić. Warto podpytać bank o dodatkowe loginy oraz hasła.

10. Sposób założenia konta – i tutaj możesz mieć do wyboru możliwość założenia konta osobiście w oddziale banku lub online, niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdujesz. 

Najlepsze konto dla spółki – wszystko, co musisz wiedzieć

Skorzystaj z konta IDEALNA FIRMA

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, warto przyjrzeć się bliżej Kontu IDEALNA FIRMA, które oferowane jest przez Idea Bank. Konto to przygotowane jest z myślą o spółkach, spółdzielniach, wspólnotach mieszkaniowych, związkach zawodowych, przedsiębiorstwach państwowych, stowarzyszeniach oraz instytucjach samorządowych. Jakie są największe zalety posiadania tego rachunku?

Konto IDEALNA FIRMA możesz założyć online i to całkowicie bezpłatnie (umowę rachunku możesz potwierdzić w oddziale – w dogodnym dla siebie terminie – lub za pośrednictwem kuriera). Darmowe jest również korzystanie z rachunku – wystarczy, że wpłacisz na konto chociaż 1 000 zł lub utrzymasz średniomiesięczne saldo w wysokości 1 500 zł (w przeciwnym razie zapłacisz 9,99 zł). Krajowe przelewy internetowe (także te do ZUS i US) w systemie ELIXIR to koszt równy 0 zł.

Bezpłatnie wypłacisz pieniądze z ponad pięćdziesięciu bankomatów znajdujących się w oddziałach Idea Banku. Gotówkę na rachunek wpłacisz za darmo w ponad tysiącu wpłatomatach w Polsce oraz w oddziałach Idea Banku. Co ważne, Idea Bank dysponuje również Mobilnymi Wpłatomatami. Żeby z nich skorzystać, należy wcześniej zadzwonić i umówić na określoną godzinę kierowcę, który przyjedzie po pieniądze do twojej firmy. Możesz to zrobić również przez aplikację – wystarczy kilka kliknięć. Pozwoli to na bezpieczne przekazanie gotówki bez potrzeby wychodzenia z nią poza biuro. Jeśli twoja firma potrzebuje terminala płatniczego – możesz liczyć na atrakcyjne ceny i preferencyjne warunki korzystania z terminala Elavon lub SumUp.

Moje największe zainteresowanie wzbudziło to, że posiadacze Konta IDEALNA FIRMA mogą korzystać z coworkingowych przestrzeni Idea Hub, czyli innowacyjnych placówek, w których możesz spokojnie popracować czy spotkać się z klientem. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie dysponujesz jeszcze własnym biurem. W Idea Hub możesz również skorzystać z bezpłatnych sal konferencyjnych, w których będziesz mógł przedstawić prezentację czy umówić spotkanie biznesowe. Kusząca oferta, prawda?

Każda spółka, która zamierza aktywnie korzystać z konta firmowego, powinna się dobrze zastanowić i porównać dostępne na rynku oferty. Może się okazać, że różnice w kosztach prowadzenia rachunku lub wykonywania przelewów są spore. Warto również zwrócić uwagę na to, co możemy dostać w pakiecie do konta. Weź pod uwagę wszystkie wymienione powyżej czynniki i wybierz mądrze. Życzę ci powodzenia!
 

Potrzebujesz najlepszego konta firmowego?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN37 kont firmowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

52 kredyty gotówkowe

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

20 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


65 kont bankowych


74 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

11 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

74 pożyczki gotówkowe

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

140 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

65 taryf energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

52 taryfy energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta dla firm Finanse dla firm Artykuły premium