Jak wybrać najlepsze konto dla start-upu?

Joanna Cabaj-Bonicka, 27.02.2017 r.
Jak wybrać najlepsze konto dla start-upu?

Zakładasz firmę? Będziesz potrzebować rachunku firmowego. Na szczęście na brak atrakcyjnych ofert nie można narzekać. Jak wybrać tę najlepszą?

Biorąc pod uwagę aktualną ofertę banków dla firm, śmiało można powiedzieć, że dobre konto firmowe to takie, które prowadzone jest za darmo, umożliwia wykonywanie dowolnej liczby przelewów krajowych bez dodatkowych opłat oraz pozwala bezpłatnie wpłacać i wypłacać gotówkę. Dobrych kont jest na rynku kilka. Najlepsze oferują jednak znacznie więcej bezpłatnych funkcjonalności związanych z obsługą rachunku i różnego rodzaju dodatkowe benefity.

Promocyjne konto na start: tak czy nie?

Część banków ma specjalną ofertę kont dla start-upów polegającą na tymczasowym (zazwyczaj na okres 12 miesięcy) zwolnieniu z opłat za prowadzenie konta. Czy to dobra propozycja? Niekoniecznie, zwłaszcza jeśli po okresie ulgowego traktowania bank zacznie pobierać opłaty, których nie będzie można uniknąć.

Jedynym sposobem na zachowanie darmowego konta będzie wówczas zmiana banku, co w przypadku firmy jest dość kłopotliwe. Trzeba to bowiem zgłosić do ZUS i US, a także poinformować o zmianie swoich kontrahentów. Dlatego przedsiębiorcy raczej niechętnie migrują z banku do banku. Decyzję o wyborze rachunku warto więc dobrze przemyśleć.

Załóż konto dla firm i odbierz nawet do 600 zł

Oferty rachunków na start można rozważyć tylko wtedy, jeśli po okresie ulgowego traktowania bank nadal będzie proponował dobre warunki, czyli nie będzie pobierał opłat za wszystkie podstawowe funkcjonalności. Jeśli nie, warto szukać dalej, gdyż może się okazać, że inny bank w standardzie (a więc dla wszystkich firm, niezależnie od stażu działania) oferuje lepsze warunki niż bank proponujący promocyjne konto na start.

Zobacz, które banki oferują więcej za najmniej

Większość tzw. darmowych kont firmowych to rachunki, które mogą być, ale nie zawsze są darmowe. Oznacza to, że aby nie płacić, trzeba spełnić określone warunki. Czasem są one dość wygórowane (np. utrzymanie średniomiesięcznego salda na rachunku na poziomie 30 000 zł lub skorzystanie z produktu kredytowego o tej wartości w przypadku konta Citi Priority w banku Citi Handlowym), a czasem dość łatwe do spełnienia (np. wykonanie jednego przelewu do ZUS lub US w miesiącu bądź zapewnienie wpływów na konto w wysokości 2 000 zł w miesiącu w przypadku Konta Direct dla Firm w ING Banku Śląskim).

Start-upowi najczęściej trudno zagwarantować, że co miesiąc będzie miał określonej wysokości wpływy na konto bądź konkretne saldo. W związku z tym dla większości początkujących firm najlepsze będą oferty banków, które jak najwięcej funkcjonalności kont firmowych oferują bezwarunkowo bezpłatnie, ewentualnie po spełnieniu bardzo prostych warunków.

Bezpłatne konta firmowe bez konieczności spełniania dodatkowych warunków proponuje niewiele banków. Należą do nich Idea Bank (Konto FIRMA TO JA), Nest Bank (BIZnest Konto), Deutsche Bank (dbNet Biznes) oraz mBank (mBiznes Konto Standard, w tym przypadku jest to oferta promocyjna, ale z gwarancją warunków na 24 miesiące).

Istotne jest jednak to, by sprawdzić nie tylko koszty prowadzenia rachunku, lecz także inne funkcjonalności ważne dla danej firmy. Najczęściej będą to przelewy krajowe, użytkowanie karty, wypłaty z bankomatów oraz wpłaty we wpłatomatach lub oddziałach.

Które banki oferują najwięcej, nie wymagając niczego w zamian? Należy do nich z pewnością Idea Bank. Konto FIRMA TO JA prowadzone jest bez opłat, przedsiębiorców nie kosztują nic także przelewy krajowe (oraz 2 przelewy europejskie SEPA w miesiącu). Darmowe są wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, a także korzystanie z wpłatomatów. Co warte podkreślenia, Idea Bank ma nie tylko sieć wpłatomatów stacjonarnych, lecz także mobilnych (w większych miastach), które są rozwiązaniem bardzo nowatorskim i wygodnym dla przedsiębiorców. Przedsiębiorca może zamówić, oczywiście za darmo, samochód wyposażony w urządzenie do dokonywania wpłat w dowolne miejsce, np. pod siedzibę firmy. Jeśli jednak ktoś woli przekazywać gotówkę z rąk do rąk, czyli dokonywać wpłat w oddziale, w Idea Banku również zrobi to bez opłat. W większości banków wpłata gotówki w oddziale niestety wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji. Idea Bank może pobrać jedynie opłatę za korzystanie z karty (4,99 zł miesięcznie), ale łatwo można jej uniknąć, wystarczy w danym miesiącu dokonać transakcji kartą na kwotę min. 400 zł. Oprócz korzystnej oferty cenowej Idea Bank oferuje korzystne warunki na terminale płatnicze Elavon lub SumUp dla swoich klientów. Dzięki nim na samym początku nie zapłacicie ani złotówki za korzystanie.

Godnymi uwagi kontami dla firm dysponują także Nest Bank (BIZnest Konto), mBank (mBiznes Konto Standard), Deutsche Bank (dbNet Biznes) oraz Alior Bank (iKonto Biznes). W Nest Banku bezwarunkowo darmowe są wszystkie podstawowe funkcjonalności (prowadzenie konta, użytkowanie karty, wypłaty z bankomatów i wpłaty we wpłatomatach), a dodatkowo także prowadzenie rachunku pomocniczego, walutowego i przelewy SEPA. Wyróżnikiem oferty Deutsche Banku z pewnością jest możliwość darmowych wypłat gotówki zna całym świecie. Z kolei oferowane obecnie przez mBank bardzo dobre warunki prowadzenia konta biznesowego objęte są 24-miesięczną gwarancją. Darmowe korzystanie z konta w Alior Banku wymaga spełnienia największej liczby wymogów (np. bezpłatne prowadzenie konta uwarunkowane jest utrzymaniem średniomiesięcznego salda na poziomie 1 000 zł i wyrażeniem zgód marketingowych), ale za to zakładając rachunek w tej instytucji, można zgarnąć sporą premię.

Najlepsze konta dla start-upów

Kuszące premie i bonusy do konta firmowego

Koszty to nie wszystko, na co warto zwracać uwagę przy wyborze konta dla start-upu. Warto wiedzieć, że dzięki rachunkowi firmowemu można także sporo zyskać. Mogą to być np. korzyści finansowe związane z premią, jaką wypłaca bank za aktywne korzystanie z konta lub też oszczędności wynikające z otrzymania darmowego dostępu do tego, za co większość firm musi płacić.

Premię można obecnie uzyskać, zakładając konto w mBanku, Idea Banku lub Alior Banku. W mBanku za wykonanie pierwszego przelewu do ZUS-u na min. 250 zł można otrzymać jednorazowo 100 zł. W Idea Banku w ciągu roku można zgarnąć nawet do 600 zł (do 50 zł miesięcznie), m.in. za wykonywanie z konta przelewów do ZUS  lub US, wystawienie faktury poprzez Bankowość Elektroniczną na kwotę nie niższą niż 100 zł czy dokonywanie wpłat we wpłatomatach. W Alior Banku można zyskać aż 1 500 zł w rok, warunki otrzymania maksymalnej premii (125 zł miesięcznie) są jednak dość wygórowane, premiowane są bowiem przelew do ZUS (na min. 250 zł), do US (na min. 500 zł), przelew SEPA, przelew natychmiastowy (na min. 500 zł), transakcje kartą (na min. 500 zł), skorzystanie z oferty terminali płatniczych oraz kas fiskalnych za pośrednictwem Alior Banku, a także utrzymanie określonego salda na koncie (przynajmniej powyżej 2 500 zł).

Warto też zwrócić uwagę na profity pozafinansowe. Wiele banków w pakiecie do firmowego konta dorzuca np. bezpłatny program do wystawiania faktur i prowadzenia księgowości (m.in. Idea Bank i mBank) lub pakiet bezpłatnych wizytówek (ING Bank Śląski). Warto tutaj zatrzymać się przy najciekawszej usłudze dostępnej na rynku – Idea Hub od Idea Banku, czyli przestrzeni coworkingowej w której możesz popracować, spotkać się z klientem, zrobić sesję fotograficzną profesjonalnym sprzętem, skorzystać z drukarki 3D czy nawet wynająć salkę konferencyjną, a to wszystko przy łyku pysznej i darmowej kawy.

Początki działalności gospodarczej niosą ze sobą wiele niewiadomych. Trudno przewidzieć dokładne wpływy na konto czy zakres korzystania z niego. Określenie tego na pewno pomogłoby w wyborze najlepszego konta, ale można się kierować w swojej decyzji zachętami ze strony banków, takimi jak minimalna liczba wymogów i ograniczeń niezbędnych do darmowego korzystania z rachunku czy premie i dodatkowe benefity.

Potrzebujesz najlepszego konta firmowego?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN37 kont firmowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

52 kredyty gotówkowe

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

20 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


65 kont bankowych


74 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

11 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

74 pożyczki gotówkowe

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

140 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

65 taryf energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

52 taryfy energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta dla firm Finanse dla firm