Odbiór techniczny mieszkania: jak dobrze się przygotować?

Adriana Kokłowska, 12.04.2017 r.
Odbiór techniczny mieszkania: jak dobrze się przygotować?

Odbiór mieszkania od dewelopera to wydarzenie, na które każdy, kto kupił swoje wymarzone lokum, niecierpliwie czeka. Na tę chwilę trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Z każdym niedopatrzeniem czy nawet niewielką usterką możesz mieć później spore kłopoty, również finansowe. Podpowiem ci, jak zrobić to dobrze.  

Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania od dewelopera, zapewne odliczasz dni i godziny, kiedy będziesz mógł się do niego wprowadzić i zacząć urządzać swoje własne gniazdko. Zanim to jednak nastąpi, czeka cię kilka kwestii formalnych, o które będziesz musiał zadbać. Jedną z najważniejszych jest odbiór techniczny mieszkania, który pozwoli zweryfikować, czy wszystko zostało wykonane z najwyższą starannością i zgodnie z projektem. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?

Odbiór techniczny mieszkania: samodzielnie czy z ekspertem?

Na oględziny swojego mieszkania możesz się stawić osobiście, ale nie jest to wymagane. Jeśli w dzień wyznaczony na odbiór wypadło ci coś ważnego i wiesz, że nie będziesz mógł zajrzeć do swojego przyszłego lokum, wyznacz pełnomocnika. Wcześniej musisz się dogadać w tej sprawie z deweloperem, przedstawiając odpowiednie upoważnienie. Może to być dowolna osoba z twoich bliskich lub znajomych, a najlepiej ktoś, kto już wcześniej sam był w takiej sytuacji i dobrze zna się na rzeczy. Dobrym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania ekspertowi budowlanemu. Nie daj się jednak oszukać i zdecyduj się na kogoś poleconego, np. inżyniera budowlanego. Niestety w internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych ogłoszeń osób, które proponują swoje usługi, licząc tylko na zapłatę (ok. 300–400 zł) w zamian za oględziny mieszkania. Najlepiej znajdź fachowca np. przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Specjalista musi dokładnie sprawdzić każdy kąt, ściany, okna, drzwi, elektrykę… Ale o tym za chwilę. Jeśli więc nie masz pojęcia, co powinieneś skontrolować podczas odbioru technicznego, pomyśl o zabraniu ze sobą eksperta.

Odbiór techniczny mieszkania: co wziąć ze sobą?

Jeśli zaś podjąłeś decyzję, że na przegląd techniczny mieszkania wybierzesz się samodzielnie lub np. ze swoją drugą połówką i nie potrzebujecie przy tym fachowego oka inżyniera, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami. Na taką wizytę nie możesz jednak pójść z pustymi rękami. Dlatego przygotowałam listę rzeczy, bez których nie waż się wchodzić do swojego przyszłego M!

►Kątownik – upewnij się, czy twoje nowe cztery ściany są solidnie i prosto wykonane. Wystarczy, że przyłożysz narzędzie na styku dwóch powierzchni. Jeśli zobaczysz, że kąt jest prosty, nie masz powodu do obaw.

►Miarka – przyda się zarówno ta mniejsza, jak i dalmierz. Będziesz musiał sprawdzić, czy wymiary okien, drzwi oraz powierzchnia pomieszczeń zgadzają się z tymi podanymi w projekcie.

►Poziomica – dzięki niej bez problemu sprawdzisz, czy tynki, podłogi i płytki są prawidłowo ułożone.

►Latarka – być może w twoim przyszłym mieszkaniu nie jest jeszcze podłączona cała elektryka, więc możesz mieć kłopot z zajrzeniem w każdą dziurę. Latarka ci w tym pomoże! Dzięki jej światłu zobaczysz każdą niedoskonałość i nierówność na ścianie czy podłodze.

►Żarówka – to proste. Wkręcając żarówkę, sprawdzisz czy instalacja elektryczna działa prawidłowo.

►Projekt mieszkania – upewnij się, że wymiary pomieszczeń, elektryka, okna i drzwi są zgodne z tym, co widnieje na rzucie mieszkania od dewelopera.

►Zapalniczka i kartka papieru – wystarczy, że zbliżysz płomień zapalniczki do okna (przy parapecie) czy wentylacji, by upewnić się, czy wszystko jest OK. Dowiesz się w ten sposób, czy okna są szczelne, a wentylatory działają prawidłowo. Dokładnie to samo zrobisz za pomocy kartki papieru.

►Aparat fotograficzny – jeśli masz jakieś wątpliwości, zauważyłeś pęknięcia, zadrapania lub niedociągnięcia – udokumentuj to! Na pewno w swoim smartfonie posiadasz dobrej jakości aparat, którym bez problemu zrobisz zdjęcia.

►Notatnik – zanotuj wszelkie uwagi, pytania, wnioski i wątpliwości. Jeśli je spiszesz, to na pewno nigdzie ci nie umkną i w trakcie rozmowy z deweloperem o niczym nie zapomnisz.

Odbiór mieszkania krok po kroku

Skoro zaopatrzyłeś się już we wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria, skorzystaj z mojego planu zwiedzania przyszłego lokum. Nie możesz pominąć żadnego kroku, ponieważ każdy z nich jest bardzo istotny. Ważne jest również, by na odbiór techniczny mieszkania umówić się w dzień i sprawdzić wszystko przy naturalnym świetle. I rób to powoli, nie daj się poganiać przedstawicielowi dewelopera – sprawdzaj każdy element tyle, ile masz na to ochotę.

Co sprawdzić podczas odbioru technicznego?

Ściany i podłogi. Do sprawdzenia, czy ściany, sufity i podłogi są proste, przyda ci się poziomica. Zbadaj wszystko dokładnie, a szczególną uwagę zwróć na rogi pomieszczeń. Upewnij się, że wszystkie kąty są proste i wszędzie zachowana jest identyczna odległość od sufitu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek pęknięcie, rysę lub nie daj Boże, ślady wilgoci – koniecznie zgłoś to deweloperowi!

1. Okna i drzwi. Przede wszystkim sprawdź ich szczelność, prawidłowość osadzenia oraz to, czy otwierają i zamykają się bez szwanku. Obejrzyj dokładnie, czy nie mają żadnych zarysowań. Możesz też użyć kartki papieru, by sprawdzić ich szczelność – jeśli po włożeniu między futrynę a drzwi nie będziesz mógł jej wyjąć, to znaczy, że wszystko jest w porządku.

2. Instalacje. Weź do ręki projekt mieszkania i odhaczaj po kolei, czy wszystkie gniazdka, włączniki, grzejniki, kratki wentylacyjne zamontowane są w odpowiednich miejscach i czy zgadza się ich liczba. Sprawdź działanie instalacji gazowej, elektrycznej i CO. Na tę pierwszą lepiej niech rzuci okiem specjalista. Ty możesz sprawdzić ciąg wentylacji – wystarczy, że przyłożysz do kratki wentylacyjnej płomień zapalniczki. Do pomiaru przepływu prądu potrzebne ci będzie jakiekolwiek urządzenie, które podłączysz do gniazdka (np. ładowarka), oraz żarówki, które powinieneś wkręcić do podłączeń w sufitach. Działanie instalacji CO skontrolujesz tylko w okresie grzewczym, odkręcając zawory kaloryferów.

3. Części wspólne. Nie zapominaj, że płacisz również za piwnicę lub komórkę lokatorską, garaż lub miejsce na parkingu podziemnym czy inne części wspólne – korytarze, klatkę schodową, elewację czy windę. Sprawdź ich wymiary, materiały, z których zostały wykonane oraz użyteczność. Zadbaj też o bezpieczeństwo swoich dzieci. W jaki sposób? Dokładnie obejrzyj piaskownicę oraz plac zabaw. Sprawdź, czy nie ma tam ostrych elementów i zapoznaj się z regulaminem korzystania z nich.

4. Metraż. Mierz, patrz, dociekaj… Każde pomieszczenie powinno zostać wybudowane zgodnie z zaplanowanym projektem. Zwróć też uwagę na wnęki i miejsca, które przeznaczone są na pralkę, wannę czy szafę. Każdy centymetr jest na wagę złota! Później możesz mieć kłopot z zakupem mebli i wyposażenia AGD – te robione na wymiar są o wiele droższe.

To już chyba wszystko. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania – zostaw je w komentarzu. Powodzenia! 

Potrzebujesz dobry kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie?

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 kredytów hipotecznych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

53 kredyty gotówkowe

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


66 kont bankowych


73 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

9 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

70 pożyczek gotówkowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

143 lokaty bankowe

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN44 konta firmowe

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

63 taryfy energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

50 taryf energii dla firmy

Więcej artykułów: Kredyt mieszkaniowy Kredyty hipoteczne Kredyty konsolidacyjne hipoteczne Kredytowanie Banki Kredyt konsumencki Oprocentowanie kredytu Kalkulatory finansowe Kalkulatory kredytowe Mieszkanie Dla Młodych Zdolność kredytowa RRSO Raty Kredyt budowlany Konsolidacja zadłużenia