Sprawdź swoją historię kredytową w BIK

Niejeden z nas zastanawia się nad kredytem, którym mógłby sfinansować nowy telewizor, samochód, czy mieszkanie. Jednak wówczas od razu do głowy przychodzi pytanie – czy bank udzieli mi kredytu? Jest kilka sposobów, by sprawdzić to samemu. Co możesz zrobić? Sprawdź swoją historię kredytową w BIK!

Zdolność kredytowa – czym jest?

Zdolność kredytowa to, krótko mówiąc, możliwość spłacenia przez kredytobiorcę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w ustalonym umową czasie. To od zdolności kredytowej zależy, jak wysoki będzie twój kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy, a nawet limit na karcie kredytowej czy limit debetowy w koncie.

W sprawie uzyskania informacji o twojej historii kredytowej banki najczęściej zwracają się do Biura Informacji Kredytowej. Ale możesz to zrobić także ty!

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja utworzona przez banki z inicjatywy Związku Banków Polskich. Gromadzi ona wszelkie informacje dotyczące wierzytelności obywateli, które udostępniane są bankom i instytucjom udzielającym kredytów.

Historia kredytowa w BIK – co to takiego?

Historia kredytowa jest obrazem wszystkich twoich zobowiązań finansowych. Jest jak najbardziej wiarygodna, bo informacje do BIK-u dostarczane są bezpośrednio przez banku i SKOK-i. Może być ona pozytywna, negatywna lub możesz nie mieć jej wcale, jeśli nigdy nie korzystałeś z zakupów na raty, kredytów lub kart kredytowych. Co ważne, brak zdolności może być poważną przeszkodą we wzięciu kredytu, bo bank nie ma żadnych podstaw, by nam zaufać.

Raport BIK - ile kosztuje?

Raport BIK możesz pobrać pojedynczo lub w pakiecie. Ceny za poszczególny zakres usług są następujące:

  • pojedynczy raport – 39 zł
  • pakiet 12 raportów – 99 zł

Jak sprawdzić swoją historię w BIK? Instrukcja w trzech prostych krokach.

Sprawdzenie swojej historii w BIK jest bardzo proste. Zrobisz to szybko w trzech krokach.

Krok 1. Rejestracja. Wejdź na stronę BIK i zarejestruj się w serwisie. Podaj swoje dane osobowe, adres e-mail oraz zaakceptuj regulamin i wymagane zgody.

Krok 2. Potwierdzenie tożsamości. Potwierdź swoją tożsamość poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego.

Krok 3. Dokonanie płatności i wygenerowanie raportu. Wybierz zakres usług i zapłać określoną kwotę. Raport wygeneruje się od razu po dokonaniu płatności.

Baza BIK - jakie informacje znajdę?

W BIK przechowywane są wszystkie informacje dotyczące historii kredytowej klienta, przekazywane przez banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (tzw. SKOK-i). Zatem w BIK znajdują się informacje nie tylko o twoich aktualnie i regularnie spłacanych kredytach, ale również o zaległych zobowiązaniach.

Raport warto zamówić z kilku powodów. Po pierwsze, dowiesz się, jak twoją zdolność przedstawia BIK potencjalnym kredytodawcom. Po drugie, jeśli znalazły się tam jakieś dane nieprawdziwe, możesz zwrócić się do odpowiedniego banku lub SKOK-u, by przesłał o tym informację z prośbą o zmianę do Biura Informacji Kredytowej. Po trzecie, przy zagubionym dokumencie tożsamości dowiesz się, czy nikt nie wykorzystał twoich danych do wzięcia kredytu.

Dobra historia kredytowa – zasady

Od czego zależy dobra historia kredytowa? Przede wszystkim od terminowej spłaty wszystkich twoich zobowiązań. Przedstawiam najważniejsze zasady dzięki którym zadbasz o dobrą historię kredytową. 

Kontroluj swoją historię kredytową.

Regularne sprawdzanie swojego BIK-u to jedyna droga, by wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Sprawdzisz w nim wszystkie swoje aktualne zadłużenia, skontrolujesz czy banki usunęły twoje poprzednie, spłacone już należności i czy na twoim koncie nie ma jakiś podejrzanych umów o kredyt (np. czy ktoś nie posłużył się twoimi danymi osobowymi).

Nie bierz zbyt wielu kredytów na raz.

Jeśli na twoim koncie będzie widocznych zbyt wiele kredytów zaciągniętych w jednym czasie, bankowi na pewno się to nie spodoba. Jeśli spłacasz wiele rat, pomyśl o zamianie ich w jedną, mniejszą, a mianowicie rozejrzyj się za kredytem konsolidacyjnym. Wnioskowanie o kolejne kredyty, by pokryć spłatę poprzednich, grozi pułapką w spiralę zadłużeń, z której na pewno nie będzie łatwo wybrnąć.

Spłacaj swoje zobowiązania w terminie.

Zapomniałeś zapłacić ostatniej raty za kredyt? A może nie wystarcza ci środków na jej pokrycie? Nieważne, jaka jest przyczyna nieuregulowania płatności w terminie, wszystko będzie zanotowane na twoim koncie w BIK-u. Twoja ocena scoringowa spadnie tak samo, jak szansa na otrzymanie kolejnego finansowania w banku.

W razie problemów ze spłatą, zwróć się do banku o pomoc.

Jeśli nie radzisz sobie ze spłatą swojego zadłużenia, nie kryj się z tym, lecz udaj do banku, w którym masz kredyt. Wspólnie z doradcą poszukacie najlepszej drogi do rozwiązania twoich finansowych problemów. Nie spłacając rat, narobisz sobie nie tylko dodatkowych długów (odsetki od niezapłaconych rat), ale również staniesz się niewiarygodnym klientem dla banku i w przyszłości nie będziesz mógł liczyć na uzyskanie pożyczki czy kredytu.

Buduj swoją historię kredytową.

Warto budować swoją historię kredytową od kiedy tylko się da. Sposobem na to jest wzięcie jakiegokolwiek urządzenia czy innych zakupów na raty, które będziesz regularnie i terminowo spłacać (w sklepach możesz spotkać raty 0 proc., za które nic nie zapłacisz!), skorzystanie z darmowej szybkiej pożyczki (pod warunkiem, że oddasz zadłużenie w wyznaczonym terminie) czy rozsądne korzystanie z karty kredytowej (okres bezodsetkowy).

Warto więc wydać trzydzieści parę złotych, by poznać swoją sytuację kredytową. Wtedy będzie ci łatwiej usnąć, wiedząc, że twoje szanse na kredyt są realne.

Artykuły 16.04.2018