Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie?

Kredyt hipoteczny spłacamy zazwyczaj przez kilkadziesiąt lat. Nie zaciągamy go jednak, mając 18 czy 20 lat, a nieco później. Sprawdziliśmy, ile maksymalnie lat może mieć osoba, która chce wziąć kredyt hipoteczny na 30 lat.

Kredyt hipoteczny ma coś wspólnego z małżeństwem. Biorąc go, wiążemy się z bankiem na długo. Jest między tymi relacjami jednak jedna różnica. Stając na ślubnym kobiercu, nie zakładamy, że za kilkadziesiąt lat się rozstaniemy. Biorąc kredyt hipoteczny, wiemy, że za kilkadziesiąt lat spłacimy zobowiązanie wobec banku. A przez ten czas możemy zakończyć naszą karierę zawodową i przejść na emeryturę (a wtedy, jak wiadomo, nasze dochody spadną). Można śmiało powiedzieć, że im wcześniej weźmiemy kredyt hipoteczny, tym lepiej, bo wcześniej go spłacimy. Nie wszyscy jednak biorą swój pierwszy (a często jedyny) w życiu kredyt hipoteczny, mając 25 czy 30 lat. Dlatego też zapytaliśmy banki o to, jaki jest wiek graniczny, po przekroczeniu którego nie udzielą kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek kredytobiorcy

Z informacji otrzymanych od banków udzielających kredyty hipoteczne wynika, że w znacznej większości przypadków ostatnim dzwonkiem na wzięcie 30-letniego kredytu hipotecznego jest – w zależności od banku – 40 lub 45 lat. Wyjątkami są tu:

  • mBank, w którego przypadku 30-letni kredyt hipoteczny może zostać udzielony osobie, która nie ma więcej niż 37 lat,
  • Citi Handlowy z maksymalnym wiekiem kredytobiorcy wynoszącym 39 lat,
  • Alior Bank, który jest skłonny udzielić kredytu hipotecznego na 30 lat nawet osobie, która ma 50 lat.

Chcesz wiedzieć, jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy w poszczególnych bankach? Kliknij w poniższy baner!

Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nieco inaczej do tematu podchodzą PKO Bank Polski, PKO Bank Hipoteczny i Bank Zachodni WBK. W dwóch pierwszych bankach maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty całego zobowiązania nie powinien przekraczać 75 lat. Obie instytucje dodają też, że każdy wniosek klienta rozpatrywany jest indywidualnie. Z kolei Bank Zachodni WBK nie stosuje ograniczeń w kwestii maksymalnego wieku kredytobiorcy. Stosuje zasadę, że jeżeli suma wieku kredytobiorcy i okresu spłaty kredytu przekroczy 70 lat to wymagane jest ubezpieczenia na życie.

Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?

Stare przysłowie mówi, że pośpiech jest złym doradcą, a inne doradza nam, by spieszyć się powoli. Jak zwykle trzeba wybrać złoty środek. Oznacza to, że nie powinniśmy zwlekać zbyt długo z decyzją o kredycie hipotecznym i wziąć go w takim wieku, by – w miarę możliwości oczywiście – spłacić go przed końcem aktywności zawodowej, tj. przed przejściem na emeryturę.

Artykuły 21.11.2017