Icon
Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie?

Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie?


Icon 6/23/2020 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Masz zamiar ubiegać się o kredyt? W takim razie sprostać musisz licznym wymogom banku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku pożyczek na duże sumy i długi okres, do których zalicza się m.in. kredyt hipoteczny, wymagany jest minimalny wiek kredytobiorcy. Co więcej, banki wyznaczają również wiek maksymalny. Zanim złożysz wniosek kredytowy, sprawdź zatem, czy mieścisz się w wyznaczonym przedziale wiekowym.

Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie?

Wiek kredytobiorcy ma znaczenie i to zarówno jeśli mowa o kredycie hipotecznym, jak i w przypadku kredytu gotówkowego. Jak prezentuje się zależność pomiędzy kredytem a wiekiem kredytobiorcy w poszczególnych bankach?

Na jaki okres czasu można zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Im dłuższy okres kredytowania, tym najczęściej najniższa rata. Takie rozwiązanie niekoniecznie jednak przynosi korzyści samemu zainteresowanemu. Dlaczego? Zauważyć można to na przykładzie kredytu hipotecznego.

Nadmiernie wydłużony okres kredytowania, przekłada się bezpośrednio na wzrost łącznych kosztów kredytu, przez co taka oferta może okazać się dla kredytobiorcy nieopłacalna. Ponadto, im dłuższy okres kredytowania, tym większe ryzyko dla obu stron.

Z tego też względu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) obliguje banki do rekomendowania maksymalnego okresu spłaty, który sięga 25 lat. Kredytobiorca może oczywiście zaciągnąć kredyt hipoteczny na czas dłuższy, lecz nie może on przekraczać 35 lat. 

Wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny - jakie są możliwości?

Zanim bank podejmie decyzję o tym, czy udzielić Ci kredytu, najpierw dokładnie sprawdzi ryzyko kredytowe, jakie się wiąże z wydaniem decyzji pozytywnej.

O ile wiek minimalny rzadko kiedy jest ustalany, choć kredytobiorca oczywiście musi mieć ukończone 18 lat, a w niektórych przypadkach 21 lat, o tyle każdy bank ustala górną granicę wiekową kredytobiorcy, który może ubiegać się o kredyt hipoteczny. Skąd ten wymóg? Wiek kredytobiorcy kredytu hipotecznego w chwili podpisania umowy ma duże znaczenie. 

Kredyt hipoteczny zaciągany jest najczęściej na 25 lat. Wydawać się może, że ryzyko przyznania go osobie 60-letniej byłoby zatem zbyt wysokie szczególnie, że obecnie przeciętna długość życia w Polsce wynosi w przypadku mężczyzn 74 lata.

Istotną rolę odgrywają także dochody, które na emeryturze są przeważnie znacząco niższe. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy osoby po 60. roku życia rzeczywiście nie mają szans ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Wiek kredytobiorcy - co na to banki?

Każdy bank prowadzi własną, niezależną politykę odnośnie ustalania minimalnego i maksymalnego wieku kredytobiorcy, który ubiegać może się o kredyt hipoteczny. Z zapisami tymi nie sposób dyskutować.

Jeśli Twój bank nie udzieli Ci kredytu ze względu na wiek, to możliwe że musisz poszukać innej oferty. Poniżej możesz sprawdzić, jakie wymagania względem wieku stawiają poszczególne banki swoim klientom. 

Bank

Maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia spłaty kredytu

Alior Bank

80 lat

Bank BGŻ BNP Paribas

75 lat

Bank Millennium

75 lat

Bank Ochrony Środowiska

70 lat

Bank Pekao

70 lat

Bank Pocztowy

80 lat

Bank BPS

70 lat

Credit Agricole

70 lat

Citi Handlowy

70 lat

ING Bank Śląski

70 lat

mBank

67 lat

Santander Bank 

70 lat

Bank PKO BP

75 lat

eurobank

70 lat

Do jakiego jakiego można uzyskać kredyt hipoteczny? Jak widać, ta kwestia jest bardzo złożona i prezentuje się zupełnie inaczej w zależności od banku. Niemniej większość z nich, za maksymalny wiek uznaje 70-75 lat. Oznacza to, że nie większego problemu, aby otrzymać kredyt hipoteczny po 40 roku życia.

Niektóre z banków, choć ma to miejsce rzadko, jako maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia spłaty kredytu, wyznaczają 80 lat. Oznacza to więc, że możliwe jest także kredyt hipoteczny po 50 roku życia. Duże znaczenie ma także okres kredytowania.

Jeśli masz 60 lat i chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na 15 lat, to jak najbardziej również masz taką możliwość. Niemniej, zawsze w tego rodzaju kwestiach, warto dopytać się doradcy kredytowego.

Minimalny wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny

Minimalny wiek kredytobiorcy wynika najczęściej z kwestii prawnych. W Polsce pełną zdolność do czynności prawnych nabywa osoba, która ukończy 18 rok życia. Od tego momentu może zaciągać zobowiązania finansowe. Oznacza to zatem, że może także ubiegać się o kredyt hipoteczny.

W praktyce ma to miejsce stosunkowo rzadko, ponieważ aby go otrzymać, trzeba posiadać wkład własny, stabilną sytuację finansową, stałą pracę, itd. Raczej mało, który 18-latek jest w stanie spełnić te wymogi. Najczęściej wnioski kredytowe dotyczące kredytu hipotecznego składają osoby ok. 30 roku życia, gdyż pozwala na to ich sytuacja życiowa.

Co do zasady, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby 20-latek złożył wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego. Może się zdarzyć, że nieliczne banki ustalają minimalny wiek kredytobiorcy na poziomie 21 lat.

Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny

Wiesz już, jak prezentuje się maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty kredytu hipotecznego. Musisz się zatem najpierw zastanowić, na jaki okres masz zamiar zaciągnąć kredyt.

Jeśli będzie to jedynie 15 lat, to Twój wiek nie powinien być żadną przeszkodą. Co ciekawe, niektóre banki pozwalają przesunąć ustaloną granicę wieku, pod warunkiem, wykupienia ubezpieczenia na życie z cesją na rzecz banku.

Jak zatem widzisz, rozwiązań jest całkiem sporo, a maksymalny wiek kredytobiorcy rzadko kiedy stanowi tak istotny problem, jak mogłoby się to początkowo wydawać. 

Kredyt gotówkowy a wiek kredytobiorcy - jak to wygląda w praktyce?

Kredyt hipoteczny to bez wątpienia specyficzny produkt bankowy, gdyż udzielany jest na wysokie sumy i długi okres (sięgający nawet ok. 30 lat). Nic więc dziwnego, że w tym przypadku maksymalny wiek kredytobiorcy zostaje znacznie ograniczony.

Co jednak z kredytem gotówkowym? Czy w tym przypadku także spotkasz się z zapisami dotyczącymi wieku kredytobiorcy? Jak się okazuje - tak.  Do jakiego wieku można otrzymać kredyt gotówkowy?

Wystarczy prześledzić oferty banków, aby dowiedzieć się, że w wypadku kredytu gotówkowego najczęściej pojawiająca się liczba to 70 lat. Natrafisz na nią m.in. w banku PKO BP. Co ciekawe zdarzają się także banki, które nie wyznaczają górnej granicy wiekowej dla kredytu gotówkowego.

Należy do nich, chociażby Santander. Każdy wniosek rozpatrywany jest w nim indywidualnie. Czy wiek kredytobiorcy ma znaczenie? Po przeczytaniu tego artykułu już zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, że ma i to bardzo duże. O ile minimalny wiek rzadko obowiązuje (poza prawnymi kwestiami dotyczącymi pełnoletności), o tyle maksymalny zawsze zostaje wyznaczony.

Niemniej, może być on różny w zależności od banku. Ponadto, istnieje niekiedy możliwość jego wydłużenia, przy spełnieniu określonych wymagań, np. wykupienia ubezpieczenia na życie z cesją na rzecz banku.

Data opublikowania: 6/23/2020

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.2
    Na podstawie 154 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    1 komentarz
    Ekspert
    • Ekspert
      maro870
      9 maja 2023
      Dziekuje za informacje i miłego dnia życzę:):):):):)Pozdrawiam Serdecznie;):)