Strona główna  >  Artykuły  >  Kredyty hipoteczne  >  Poradnik: jak wybrać kredyt hipoteczny na zakup lub remont domu
Artykuły 22.04.2012

Poradnik: jak wybrać kredyt hipoteczny na zakup lub remont domu

wykop.pl

O czym powinniśmy pamiętać wybierając kredyt hipoteczny na budowę czy remont? Poniżej kilka porad dla zainteresowanych ofertą popularnej „hipoteki”...

 

Sprawdźmy ofertę naszego macierzystego banku

Bank, który prowadzi nasze konto osobiste jest naturalnym wyborem dla większości zainteresowanych kredytem. Znając nas może nam zaproponować korzystne warunki kredytu mieszkaniowego. Banki, konkurując pomiędzy sobą, umożliwiają klientom przeniesienie rachunku wraz z jego dotychczasową historią Dzięki czemu również w nowym banku, traktowani będziemy jak stali klienci!

Kredyt na remont lub zakup domu – różnice

Sfinansowanie remontu domu to zazwyczaj spory wydatek. Skorzystanie z kredytu hipotecznego przeznaczonego na remont, charakteryzować się będzie tym, że bank może od nas wymagać przedstawienia faktur nabycia poszczególnych materiałów, elementów wyposażenia. Z taką praktyką spotkamy się w większości banków oferujących kredyty hipoteczne. Dokumenty potwierdzające zakup materiałów budowlanych są swego rodzajem zabezpieczeniem kredytu i obligują kredytobiorcę do przeznaczenia środków finansowych na cel ustalony w umowie kredytowej. Niespełnienie tego warunku może być powodem do zażądania przez bank ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty lub nawet wypowiedzenia umowy.

Warunki dodatkowe, czyli co może kryć się pod gwiazdką?

Większość ofert promocyjnych, skonstruowana została w ten sposób, aby z jednej strony zachęcić potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z danej oferty kredytowania, z drugiej zaś, aby bank w wyniku udostępnienia oferty promocyjnej niewiele zmniejszył swoje przychody. Tym samym, aby skorzystać z promocji – przykładowo „promocji 0%” należy posiadać w danym banku konto osobiste i kartę płatniczą, przystąpić do ubezpieczenia rekomendowanego przez bank czy skorzystać z pakietu konta osobistego i jednocześnie nabyć kartę kredytową.

Jaki okres kredytowania?

Wybierając długość okresu kredytowania, czyli innymi słowy na to, w jakim czasie zamierzamy spłacić nasze zobowiązanie pamiętajmy o dwóch rzeczach – po pierwsze dłuższy okres kredytowania to z jednej strony niższa miesięczna rata, z drugiej jednak dłuższy okres spłaty wiąże się z większymi odsetkami, czyli więcej zapłacimy bankowi za korzystanie z kredytu.

Raty równe czy malejące?

Większość klientów decyduje się na raty równe z dwóch powodów. Po pierwsze klienci cenią sobie fakt, że comiesięczna rata będzie na jednolitym poziomie. Pamiętać należy o tym, że decydując się na rozwiązanie alternatywne, czyli raty malejące zapłacimy mniej odsetek od naszego kredytu! Jak to możliwe? Otóż raty w pierwszym okresie spłaty będą wyższe – jednak pod koniec okresu kredytowania, spłacać będziemy w zamian odsetki od mniejszej kwoty pozostającego do spłaty kapitału.

Kredyt walutowy czy złotówkowy?

Złota zasada mówi żeby brać kredyt w tej walucie, w której uzyskujemy dochody – tej regule przyświecają również zalecenia ostrożnościowe kierowane przez Komisję Nadzoru Finansowego do banków.

Porównujmy oferty – to nic nie kosztuje, a zyskać można wiele

Porównanie kredytów hipotecznych to w dzisiejszych czasach nic skomplikowanego. Wystarczy znać podstawowe dane na temat oczekiwanych parametrów kredytu (kwota kredytu, okres spłaty, waluta itp.) oraz znać podstawowe dane na temat uzyskiwanych dochodów (od jakiego czasu jesteśmy zatrudnieni, wysokość średnich dochodów itp.), podstawowe o posiadanych zobowiązaniach (limity na kartach kredytowych, pożyczki gotówkowe itd.). Będąc wyposażonym w taki arsenał wiedzy z pewnością otrzymamy informacje na temat propozycji kredytu na jaki możemy liczyć w danej instytucji.