Ranking kont osobistych – wrzesień 2017

Wybór idealnego konta osobistego to nie lada wyzwanie. Banki prześcigają się w ofertach, a wraz z początkiem jesieni kuszą nas nowymi produktami. Obecnie rachunek bankowy to już nie tylko narzędzie, które ułatwia zarządzanie swoimi finansami, ale kompleksowy pakiet usług, dzięki któremu możemy czerpać dodatkowe korzyści. W tym miesiącu porównaliśmy oferty aż 28 banków. Które konta wygrały nasz wrześniowy ranking? Sprawdź!

W najnowszym zestawieniu rachunków osobistych wzięliśmy pod lupę zwłaszcza te usługi, które bezpośrednio wpływają na wygodę użytkowania konta. Z tego względu premiowaliśmy banki oferujące spersonalizowane produkty, dopasowane bezpośrednio do potrzeb klienta. Interesowało nas również, które konta pozwalają zarobić dzięki usłudze moneyback oraz w jakich bankach klienci mogą liczyć na dodatkowe finansowanie w postaci limitu na rachunku.

Modelowy klient, dla którego przygotowaliśmy nasz ranking, otrzymuje miesięczne wpływy na rachunek w wysokości 2,5 tys. zł oraz wykonuje transakcje kartą na łączną kwotę 500 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę te założenia, ocenialiśmy opłatę za konto oraz kartę. Kolejne kryteria, jakie ocenialiśmy to m.in. koszt wypłaty z bankomatów w kraju oraz w placówce banku oraz opłata za przelew zewnętrzny wykonany przez internet. Bank mógł zdobyć również dodatkowe punkty, jeżeli ma w ofercie płatności BLIK-iem.

Za co przyznawaliśmy punkty w rankingu?

  • 15 punktów za darmowe prowadzenie konta, gdy bank pobierał opłatę – proporcjonalnie mniej,
  • 15 punktów za darmową obsługę karty, gdy bank pobierał opłatę – proporcjonalnie mniej,
  • 10 punktów za bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 5 punktów – z wybranych i 0 punktów, gdy darmowe były wypłaty tylko z urządzeń własnych banku,
  • 15 punktów za darmowe wypłaty gotówki w oddziale banku, gdy bank pobierał opłaty – proporcjonalnie mniej,
  • Maksymalnie 5 punktów za usługę moneyback (w zależności od kwoty zwrotu),
  • 10 punktów za możliwość uruchomienia limitu na koncie,
  • 10 punktów za możliwość płacenia BLIK-iem,
  • 5 punktów za możliwość personalizacji konta,
  • 10 punktów za darmowe przelewy zewnętrzne dokonywane przez internet, gdy bank pobierał opłatę – proporcjonalnie mniej.

Łącznie konto mogło otrzymać 95 punktów.

 

I miejsce – Konto Jakże Osobiste

I miejsce Konto Jakże Osobiste Alior Bank

Zwycięzcą wrześniowego rankingu kont osobistych zostało Konto Jakże Osobiste oferowane przez Alior Bank. Rachunek znajduje się w ofercie banku od niedawna i zdobył 91,67 punktu. W związku z tym, że jest to innowacyjny rachunek, klient może samodzielnie wybierać i zmieniać korzyści, które najlepiej odpowiadają jego potrzebom. Dwie z usług są zawsze darmowe, za każdą kolejną należy zapłacić 3,50 zł. Wśród dostępnych korzyści są m.in.: bezpłatne bankomaty za granicą, pakiet assistance, przelewy natychmiastowe, czy wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Na potrzeby rankingu przyjęliśmy, że decydujemy się na darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz zwrot 1 proc. za zakupy (do 20 miesięcznie, co rocznie daje aż 240 zł). Co ważne, bank nie ogranicza czasu naliczania zwrotu, więc korzyści te są bezterminowe. Aby otrzymać premię, wystarczy płacić telefonem w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych. Konto Jakże Osobiste jest darmowe, jeżeli co miesiąc zapewnimy jednorazowy wpływ min. 1500 zł. Jeżeli kartą wykonamy  transakcje bezgotówkowe o łącznej wysokości min. 300 zł, nie będziemy ponosić kosztów z nią związanych. Jako posiadacze Konta Jakże Osobistego nie zapłacimy za wypłatę gotówki w kasie banku oraz przelewy przez internet. Bank oferuje nowoczesną bankowość mobilną oraz płatności BLIK-iem, a jeśli będziemy potrzebować dodatkowej gotówki, możemy skorzystać z limitu na rachunku.

II miejsce – Konto Getin UP

II miejsce Konto Getin UP Getin Bank

Drugie miejsce, z wynikiem 87,5 punktu zajęło Konto Getin UP dostępne w Getin Banku. Rachunek jest bezwarunkowo darmowy, a zwolnienie z opłaty za kartę gwarantują transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 300 zł miesięcznie. Wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju będą darmowe, jeżeli na konto będzie wpływać min. 1000 zł miesięcznie, wykonamy transakcje kartą na co najmniej 300 zł i wyrazimy wszystkie zgody marketingowe. W tym wypadku nie mamy możliwości personalizacji swojego konta, jednak bank oferuje aż 360 zł zwrotu za rachunki opłacone poleceniem zapłaty. Posiadacze Konta Getin UP zyskują także dostęp do płatności BLIK-iem oraz limitu na koncie.

III miejsce – Konto 360°

III miejsce Konto 360 Bank Millennium

Podium wrześniowego rankingu kont zamyka Konto 360°, oferowane przez Bank Millennium. Rachunek zdobył 85 punktów i zajął trzecie miejsce. Konto 360° jest darmowe, jeżeli będziemy aktywnie z niego korzystać. Wystarczy, że wykonamy jedną płatność kartą lub BLIK-iem w miesiącu, a wpływy na rachunek wyniosą min. 1000 zł. Spełnienie tych samych warunków pozwoli nam uniknąć opłaty za kartę oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. Zakładając Konto w Banku Millenium, zyskujemy dostęp do aplikacji mobilnej, w tym płatności BLIK-iem. Możemy także skorzystać z limitu w koncie. Nie zapłacimy za przelewy internetowe oraz wypłatę gotówki w kasie banku. Niestety, bank nie posiada usługi moneyback i nie zapewnia personalizacji produktów dołączonych do konta.

Zastanawiasz się, jak w naszym rankingu wypadły inne banki? Kliknij w poniższy baner, a poznasz pełne wyniki wrześniowego zestawienia.

Co oferują inne banki? Sprawdź pełne wyniki rankingu

Możliwość personalizacji konta to nie tylko innowacyjny trend, ale przede wszystkim odpowiedź na potrzeby klientów. Nie chcemy dopasowywać swojego trybu życia do rachunku bankowego, wolimy, żeby to konto dopasowało się do nas. Właśnie dlatego banki zaczynają wprowadzać do ofert produkty, które możemy dowolnie przekształcać i zmieniać. W dalszym ciągu klienci banków mogą też zarabiać na swoich rachunkach osobistych dzięki coraz bardziej popularnej usłudze moneyback. To najlepszy dowód na to, że konto jest obecnie zarówno podstawowym produktem bankowym, jak i narzędziem pozwalającym nam świadomie zarządzać swoimi finansami.

Ranking 24.09.2017