Chcesz założyć firmę? To musisz wiedzieć!

Co musimy wiedzieć, zanim założymy własną działalność? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jakie są plusy i minusy bycia przedsiębiorcą? Odpowiadamy.

Praca na etacie ma swoje plusy, ale oczywiście znajdą się też minusy. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na zakładanie własnych firm, żeby być panami siebie i na własną rękę budować model zarabiania pieniędzy. Swoboda, niezależność, elastyczność, a w przypadku odniesienia sukcesu możliwość pomnażania zarobków, to tylko najważniejsze atuty posiadania własnej firmy. Trzeba jednak pamiętać, że z prowadzeniem działalności wiąże się ryzyko niepowodzenia, że w rozruch firmy będziemy musieli zainwestować swoje oszczędności. Powinniśmy też mieć dobry pomysł na własny biznes. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że chcemy mieć własną firmę, to możemy przystąpić do działania. Co musimy wiedzieć, by założyć własną firmę?

Jaką formę prawną wybrać?

Jedną z kwestii, nad którymi powinniśmy się zastanowić, jest forma prawna działalności. Jest ich wiele, ale w przypadku początkujących przedsiębiorców w grę wchodzi:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza – wybierając tę opcje, odpowiadamy całym swoim majątkiem za wszelkie sprawy finansowe biznesu, a wszelkie zyski firmy idą tylko do naszej kieszeni. Działalność gospodarczą rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wybierając tę, za zobowiązania spółki odpowiadamy do wysokości kapitału zakładowego, który nie może wynosić mniej niż 5 tys. zł. Zyski z kolei są wypłacane w postaci tzw. dywidend wspólnikom, wtedy gdy biznes zaczyna przynosić zysk netto. Spółkę z o.o. rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Skąd wziąć finansowanie na rozruch firmy?

Kolejnym fundamentalnym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć nowy przedsiębiorca jest to: skąd czerpać środki na rozruch działalności? Finansowanie może być:

  • wewnętrzne – środki prywatne przedsiębiorcy (łącznie z tymi już zarobionymi dzięki firmie), które mogą być wykorzystane na finansowanie działalności,
  • zewnętrzne – pożyczki czy kredyty uzyskiwane w bankach i firmach pożyczkowych.

Instytucje finansowe mają w ofercie cały szereg produktów kredytowych, trzeba jednak przy ich wyborze uważać, by nie wybrać oferty ze zbyt wysokim oprocentowaniem czy prowizjami, nie zawsze widocznymi na pierwszy rzut oka.

Jeśli z kolei nasza tworząca się firma może być uznana za start-up, czyli jest obarczona sporym ryzykiem, ale też sporymi potencjalnymi zyskami, wówczas możemy się ubiegać o dofinansowanie w funduszach typu venture capital lub u aniołów biznesu. Fundusze jednak z czasem mogą chcieć przejąć kontrolę nad naszą firmą i trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy tego chcemy? Aniołowie biznesu z kolei to często osoby prywatne, które w zamian za środki zainwestowane w nasz biznes chcą mniejszościowych pakietów udziałów, podczas gdy kontrola pozostanie w naszych rękach. Finansowanie można też uzyskać ze środków unijnych, ale tu też liczy się pomysł i należy przedstawić dobry biznesplan za pośrednictwem Urzędu Pracy, a dokładniej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jakie opodatkowanie wybrać?

Wybór formy prawnej naszego biznesu wiąże się też z tym, jak będziemy opodatkowani. W przypadku spółek z o.o. sprawa jest prosta – płacimy podatek CIT w wysokości 19 proc. od dochodów. Decydując się na działalność gospodarczą, mamy do wyboru kilka form opodatkowania:

1. podatek PIT w czterech różnych formach:

  • opodatkowanie w skali podstawowej 18 proc., jeśli nasz dochód roczny nie przekracza 85 528 zł),
  • opodatkowanie w skali podstawowej 32 proc., jeśli nasz dochód roczny nie przekracza 85 528 zł rocznego dochodu,
  • podatek liniowy 19 proc. (opłacalny przy wysokich dochodach firmy, żeby nie płacić stawki 32 proc.),
  • podatek zryczałtowany, czyli stałą kwotę od przychodów, które musimy skrupulatnie ewidencjonować przez cały rok,

2. kartę podatkową – ta forma opodatkowania nie jest jednak dozwolona dla wszystkich i trzeba się najpierw zapoznać z obostrzeniami, jakie warunkują wybór takiej formy podatku – stałego i niezależnego od przychodów.

O tym nie możesz zapomnieć!

Firmę oczywiście musimy jakoś nazwać. W przypadku działalności nazwa często jest tożsama z imieniem i nazwiskiem właściciela. Do tego konieczna jest także siedziba biznesu i tu również przy działalnościach może to być miejsce zamieszkania. Jeśli to mieszkanie wynajęte, wówczas konieczna jest też zgoda właściciela. Konieczne jest też założenie konta bankowego firmy, a także precyzyjny wybór zakresu działalności. Musi bowiem zostać nadany kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), który ma wielopoziomową strukturę, począwszy od ogólnych dziedzin do bardzo szczegółowych. W przypadku zmiany profilu firmy zawsze kod można darmowo zmienić.

Proces zakładania firmy

Firmę możemy w dużej części założyć przez internet. Na stronie firma.gov.pl można złożyć formularz, będący jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON oraz ewentualnie numeru NIP (jeśli wcześniej go nie mieliśmy). W tym kroku rozstrzygamy też wybór formy prawnej oraz sposobu opodatkowania naszej firmy i nadajemy wspomniany kod PKD. Do formularza rejestracyjnego można dołączyć druk do ZUS-u, w którym trzeba zarejestrować nową działalność. Gdy nowy biznes ma być naszym jedynym źródłem dochodów, to uzupełniamy druk ZUA, zaś gdy jesteśmy zatrudnieni równolegle gdzie indziej, to druk ZZA. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dziś niezbędne do założenia firmy jest utworzenie jej konta bankowego. Do tego jeszcze należy wybrać, kto będzie prowadził dokumentację finansową (to zawsze można zmienić), choć można się oczywiście zająć tym osobiście. Na koniec należy wspomnieć, że niektóre typy działalności wymagają licencji i koncesji, które należy uzyskać zanim założymy biznes.

Prawda jest taka, że samo założenie firmy nie wymaga jakiejś specjalnej wiedzy czy umiejętności – jest to kilka urzędowych kroków. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaką działalność chcemy założyć i jakie są nasze cele. Konieczna jest wiedza z branży, w którą wchodzimy. Warto też stworzyć dobry plan biznesowy, jeszcze zanim założymy działalność. Wówczas w porę możemy ocenić nasze możliwości i opłacalność potencjalnego biznesu, zanim się narazimy na koszty.

Artykuły 26.10.2017