Przelewy natychmiastowe, co o nich wiemy?

Od zlecenia przelewu do momentu, w którym pieniądze trafią na konto odbiorcy, mija zazwyczaj kilka godzin. Co mamy zrobić, żeby pieniądze trafiły do adresata od ręki, po kilku minutach? Skorzystać z przelewu natychmiastowego. Co wiemy o przelewach natychmiastowych, jak je oceniamy czy są popularne? Odpowiadamy.

Standardowy przelew bankowy dociera do odbiorcy zazwyczaj tego samego dnia, w którym został wysłany. Może też dotrzeć do adresata w dniu następnym. Jest to uzależnione m.in. od tego, o której godzinie wyślemy przelew. W każdym banku w ciągu dnia są trzy sesje wychodzące i trzy sesje przychodzące, jeśli np. jesteśmy klientami mBanku i o godz. 10:00 wyślemy przelew do PKO BP, to odbiorca otrzyma pieniądze tego samego dnia, o 15:10 (pieniądze zostaną wysłane w trakcie sesji wychodzącej o 13:25 i trafią do PKO BP w trakcie sesji przychodzącej o 15:10). Jeśli natomiast przelew z mBanku zostanie wysłany o 15:00, to do PKO BP trafi on następnego dnia o 11:30 (zostanie wysłany w sesji wychodzącej o 5:55, a do PKO BP trafi w sesji przychodzącej o 11:30). Co jednak, kiedy nie możemy czekać nawet tych kilku godzin, kiedy musimy przesłać pieniądze na cito? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przelew natychmiastowy.

Konto optymalne z aplikacją mobilną GOmobile

Czy znamy przelewy natychmiastowe?

O to m.in. pytane były osoby biorące udział w badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej. Znajomość przelewów natychmiastowych zadeklarowało aż 86 proc. respondentów. Większość z nich (60 proc.) to osoby z wyższym wykształceniem, mieszkające w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (25 proc.) i co ciekawe – w małych miejscowościach (tj. poniżej 10 tys. mieszkańców). Co najmniej jeden przelew natychmiastowy zrealizowało 30 proc. badanych w wieku od 25 do 34 lat i 27 proc. w wieku od 35 do 44 lat.

Jak je oceniamy?

Zdaniem 90 proc. ankietowanych przelewy natychmiastowe są rozwiązaniem przydatnym. Jako bardzo przydatne oceniło je 37 proc. badanych, a jako raczej przydatne – 53 proc. badanych. Dodać trzeba, że były to osoby aktywnie korzystające z bankowości internetowej. Aż 98 proc. użytkowników bankowości internetowej, którzy choć raz skorzystali z przelewu natychmiastowego ma pozytywną opinię o tej usłudze, a 78 proc. spośród nich skorzystało z tej usługi ponownie. Co ciekawe, ponad połowa użytkowników bankowości elektronicznej (58 proc.) niemających dostępu do przelewów błyskawicznych (lub niewiedzących, że mogą z nich korzystać) chciałaby, żeby bank, z którego usług korzystają, tę usługę oferował.

Kto chciałby korzystać z przelewów natychmiastowych?

To, że osoby mające dostęp do przelewów natychmiastowych korzystają z tej usługi, już wiemy. A jakie jest podejście do tego tematu osób, które nie mają do niej dostępu? Też chcieliby z nich korzystać. Zadeklarowało to 61 proc. kobiet i zaledwie 39 proc. mężczyzn. Przelewami natychmiastowymi są najbardziej zainteresowani badani mający od 35 do 44 lat (29 proc. wskazań) z wyższym (52 proc.) i średnim wykształceniem (32 proc. wskazań).

Przelew natychmiastowy – jak jest popularny?

Bardzo popularny. Ze statystyk Krajowej Izby Rozliczeniowej, operatora usługi Express ELIXIR, wynika, że w październiku 2017 r. w systemie Express ELIXIR rozliczonych zostało 488,06 tys. transakcji na kwotę 1,67 mld zł (dla porównania w październiku 2016 r. rozliczonych zostało 247,66 tys. transakcji o wartości 952,2 mln zł). Jeszcze bardziej imponujący jest wynik osiągnięty od stycznia do września 2017 r. W tym czasie rozliczonych zostało 3 191,267 tys. przelewów o wartości 11,510 mld zł. Co więcej, już do sierpnia 2017 r. zostało zrealizowanych więcej transakcji niż w całym 2016 r.

Jak popularne były przelewy natychmiastowe w przeszłości?

Przelewy natychmiastowe w ramach usługi Express ELIXIR można zlecać od nieco ponad 5 lat (od czerwca 2012 r.). Do końca 2012 r. wykonanych zostało 22 278 transakcji, a wartość obrotów wyniosła 78 479 288 zł. Początkowo z przelewów natychmiastowych Express ELIXIR mogli korzystać klienci 5 banków. W kolejnych latach liczba i wartość transakcji wzrastała z roku na rok. Zwiększała się też liczba banków, których klienci mogli zlecać i odbierać przelewy natychmiastowe Express ELIXIR. Warto tu dodać, że od 24 października z przelewów natychmiastowych Express ELIXIR mogą korzystać klienci największego polskiego banku – PKO Banku Polskiego. Jak zmieniały się te wartości? Pokazujemy poniżej.

Przelewy Express ELIXIR

Przelew natychmiastowy jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy zapomnieliśmy o terminowym zapłaceniu rachunku, czy kiedy musimy szybko przesłać pieniądze osobie, która ma konto w innym banku. Prawda, nie jest to usługa darmowa, ale warto chyba zapłacić tych kilka złotych, żeby nie narażać się na stres związany z nieopłaconym rachunkiem? A czy wy korzystacie z przelewów natychmiastowych? Co o nich myślicie? Napiszcie o tym w komentarzach pod tekstem.

Advertisement

Artykuły 07.11.2017