Ranking kredytów gotówkowych – październik 2017

Potrzebujesz kredytu gotówkowego, ale chcesz zacząć spłacać go dopiero po nowym roku? Zapytaliśmy banki, na jakich warunkach pożyczą 35 tys. zł na 48 miesięcy. Szczególnie wyróżniliśmy te, które poza niska ratą zaoferowały karencję w spłacie i stałe oprocentowanie. Szczegóły poniżej!

Pod koniec września zgłosił się do nas pan Marek z prośbą o pomoc w znalezieniu korzystnej oferty kredytu gotówkowego. Kupił niedawno za gotówkę dom w swojej rodzinnej miejscowości. Źle oszacował jednak koszty remontu. By skończyć najpilniejsze prace i wprowadzić się do nowego domu na święta Bożego Narodzenia, potrzebuje 35 tys. zł. Nie chce jednak przepłacać, dlatego poprosił nas o pomoc.

Jakiego kredytu szukaliśmy?

Po rozmowie z panem Markiem ustaliliśmy, że poprosimy banki o przygotowanie kalkulacji dla kredytu na kwotę 35 tys. zł z ratami rozłożonymi na 4 lata (tak, by comiesięczne spłaty nie obciążyły zbytnio budżetu domowego pana Marka).

Zasugerowaliśmy również klientowi, by przy wyborze oferty poza wysokością raty wziął pod uwagę dwa czynniki:

 • karencję w spłacie kredytu – czyli możliwość odroczenia terminu spłaty rat kredytu o kilka miesięcy; w przypadku pana Marka dobra byłby przynajmniej trzymiesięczna karencja, bo do grudnia będzie prowadził prace remontowe.
 • stałe oprocentowanie – z uwagi na to, że stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie od marca 2015 r., istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w ciągu czterech lat, kiedy pan Marek będzie spłacał kredyt, wzrosną. Decydując się na kredyt ze stały oprocentowaniem, nie będzie się jednak musiał martwić tym, że rata jego kredytu wzrośnie.

Jak porównaliśmy oferty?

Wybierając najkorzystniejszy kredyt gotówkowy, wzięliśmy pod uwagę trzy najważniejsze dla naszego klienta parametry:

 • wysokość raty – przyznaliśmy bankom proporcjonalnie od 0 do 5 pkt,

Najdroższy kredyt otrzymał 0 pkt, najtańszy 5 pkt. Punktacja w tym przypadku była odwrotnie proporcjonalna do wysokości raty;

 • minimum trzymiesięczną karencję w sałacie kredytu – przyznaliśmy bankom za to 1 lub 0 pkt,

Bank, który oferował kredyt z karencją, otrzymywał 1 pkt, ten który nie – 0 pkt;

 • stałe oprocentowanie – przyznaliśmy bankom za to 1 lub 0 pkt,

Bank, który oferował kredyt ze stałym oprocentowaniem, otrzymywał 1 pkt, ten który nie – 0 pkt;

W naszym zestawieniu znalazły się tylko oferty dla klienta zewnętrznego, tzn. niekorzystającego dotychczas z kredytu gotówkowego, ratalnego czy karty kredytowej w banku kredytodawcy, z 5-miesięczną historią kredytową w BIK w sektorze bankowym.

Najlepsze kredyty gotówkowe dla klienta zewnętrznego

Najkorzystniejsze oferty otrzymaliśmy od Santander Consumer BankuBGŻ BNP ParibasBanku Millennium i AS Inbanku.

Bezkonkurencyjną ofertę kredytu gotówkowego przygotował Santander Consumer Bank, zdobywając w sumie 5,9 pkt, z czego:

 • 3,9 pkt za wysokość raty,
 • 1 pkt za trzymiesięczną karencję w spłacie kredytu,
 • 1 pkt za stałe oprocentowanie.

Nasz klient pożyczając 35 000 zł na cztery lata, będzie co miesiąc oddawał bankowi 884,66 zł, a pierwszą ratę zapłaci dopiero w styczniu 2018 r.  Oprocentowanie kredytu wynosi 3,99 proc. a prowizja za jego udzielenie 9,80 proc.

Dobre oferty kredytu gotówkowego przygotowały również BGŻ BNP Paribas Bank Millennium, które zdobyły po 5,5 pkt. Oba banki zajmujące drugie miejsce otrzymały:

 • 4,5 pkt za wysokość raty,
 • 1 pkt za stałe oprocentowanie.

BGŻ BNP Paribas nasz klient pożyczając na cztery lata 35 000 zł, będzie co miesiąc oddawał bankowi 869,89 zł, niestety pierwszą ratę będzie musiał zapłacić od razu. Odsetki będą naliczane na podstawie oprocentowania w wysokości 4,99 proc. rocznie. Za udzielenie kredytu nasz klient zapłaci 7,9 proc. prowizji.

Banku Millennium miesięczna rata kredytu obciąży budżet Marka kwotą 870,81 zł. Za udzielenie kredytu nasz klient zapłaci 12,99 proc. prowizji, a oprocentowanie wyniesie 8,99 proc. w skali roku.

Ostatnią godną uwagi ofertę kredytu gotówkowego przygotował AS Inbank, który zdobył w sumie 5,4 pkt:

 • 4,4 pkt za wysokość raty,
 • 1 pkt za stałe oprocentowanie.

Nasz klient będzie co miesiąc oddawał bankowi 872,86 zł, a pierwszą ratę będzie musiał zapłacić od razu. Oprocentowanie kredytu wynosi 8,99 proc. a prowizja – 0 proc.

Łącznie porównaliśmy 17 ofert, w których rata kredytu sięgnęła od 857 do 985 zł. Tylko trzy banki zaoferowały kredyt z co najmniej trzymiesięczną karencją – Santander Consumer Bank, Bank Pekao SA i BZ WBK. Siedem banków zaoferowało zaś kredyt ze stałym oprocentowaniem: Santander Consumer Bank, BGŻ BNP Paribas, Bank Millennium, Inbank, eurobank, Getin Bank i Crédit Agricole. 

Ranking 17.10.2017