UBER czy taksówka: co się bardziej opłaca?

Nie masz prawa jazdy, twój samochód jest w naprawie albo jesteś w obcym mieście? Jeśli nie chcesz korzystać z komunikacji miejskiej, to pewnie zastanawiasz się, co będzie tańsze: Uber czy taksówka? Sprawdziłam, który środek transportu bardziej się opłaca!

Niektórzy twierdzą, że mają większe zaufanie do znajomych niż taksówkarzy, więc gdy tylko czują taką potrzebę, dzwonią do znajomych kierowców. Inni natomiast cenią sobie wygodę, jaką daje jazda Uberem oraz fakt, że wszystko można załatwić za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie. Wydaje się, że najistotniejszym kryterium podczas wyboru: Uber czy taksówka jest cena. Za który kurs zapłacisz mniej?

Czym jest Uber?

Uber to platforma, która pozwala na wygodny kontakt pomiędzy kierowcami a pasażerami. Jeśli jesteś w mieście, w którym działa Uber, możesz zamówić kurs za pomocą aplikacji mobilnej. Aplikacja ustala twoją lokalizację i wysyła twoje zamówienie do znajdującego się najbliżej kierowcy. Kiedy przyjmie on kurs, dostajesz powiadomienie. Wyświetli ci się imię kierowcy, typ oraz numer rejestracyjny samochodu i szacowany czas przyjazdu.

Kiedy dojedziesz na miejsce, kurs automatycznie kończy się, a opłata jest pobierana za pośrednictwem aplikacji, do której podłączona jest twoja karta płatnicza. Potem możesz wystawić opinię na temat punktualności, kompetencji kierowcy czy czystości pojazdu. Dzięki opiniom użytkowników Uber dba o standardy swoich usług.

Ceny taksówek w dużych miastach

Ceny taksówek w największych miastach Polski są zależne od korporacji taksówkarskiej, która obsługuje dany kurs. Opłata za taxi jest podzielona na dwie części: za wejście oraz za przejechany kilometr. Niezależnie od miasta, po którym podróżujesz cena za wejście do taksówki to od 5 zł do 10 zł. Drugi element to opłata za przejechany kilometr, która jest uzależniona np. od pory dnia. W standardowej dziennej taryfie ceny kursu taksówką (za kilometr) w dużych miastach prezentują się następująco:

  • Warszawa (1,60 zł – 2,90 zł),
  • Wrocław (2,50 zł – 3 zł),
  • Kraków (1,80 zł – 2,80 zł),
  • Gdańsk (2 zł – 3 zł),
  • Katowice (2 zł – 2,40 zł),
  • Rzeszów (2,20 zł – 2,50 zł),
  • Szczecin (1,90 zł – 3,15 zł),
  • Poznań (1,90 zł – 2,40 zł).


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych tanietaxi.pl

Uber – ile kosztuje i kiedy się opłaca?

Ostateczna cena Ubera składa się z kilku czynników. Możesz wybrać usługę UberPOP, która jest tańsza lub UberSELECT, jeśli zależy ci na wyższym komforcie jazdy (nowsze auta o określonym standardzie).

  UberPOP UberSELECT
opłata podstawowa "za trzaśnięcie drzwiami" 4 zł 7 zł
opłata za minutę 25 gr 35 gr
opłata za przejechany kilometr 1,30 zł 1,70 zł

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Uber.com

Wsiadając do Ubera, niezależnie od czasu spędzonego w samochodzie czy ilości przejechanych kilometrów, minimalnie zapłacisz 10 zł. Gdybyś zrezygnował z kursu, to także zapłacisz 10 zł. Warto wiedzieć, że gdy o danej porze lub w danym obszarze jest zwiększone zainteresowanie przejazdami, to Uber może zastosować mnożnik za wzmożone zainteresowanie, tzw. cennik dynamiczny, a cena za przejazd może być wówczas nawet kilkukrotnie wyższa niż standardowo.

A kiedy więc Uber się opłaca? Generalnie warto skorzystać z Ubera w standardowych warunkach, czyli np. gdy chcesz dojechać na spotkanie, do centrum czy na lotnisko nie w godzinach szczytu komunikacyjnego. Na pojazd będziesz czekać zdecydowanie krócej niż na taksówkę, ponieważ aplikacja bezpośrednio połączy cię z kierowcą Ubera, który jest najbliżej. Uber opłaca się także wtedy, gdy cenisz sobie szybkość i bezpieczeństwo płatności. Pod aplikację jest bezpośrednio podłączona twoja karta płatnicza, więc nie dajesz kierowcy gotówki. Pamiętaj, że w wielu taksówkach nie można jeszcze płacić kartą, co może być sporym utrudnieniem.

Drożej wyjdzie ci zamawianie Ubera, gdy w danym momencie i o konkretnej porze wiele osób chce z niego skorzystać (np. po zakończeniu masowego koncertu czy meczu, w piątkową lub sobotnią noc w centrum miasta).

Uber czy taksówka – co tańsze?

Zobaczmy, jakie będą koszty przejazdu w jednej z korporacji taksówkarskich, działających we Wrocławiu oraz Uberem w poniedziałek o 10.30 oraz w sobotę o 1.00. W ten sposób możemy porównać koszty w taryfie standardowej oraz tej o wyższej stawce. Kurs obejmuje trasę od ul. Szybowcowej do Rynku (5,9 km). Zakładamy, że mieszkam na Szybowcowej, w poniedziałek rano wybieram się do Rynku na spotkanie, a w sobotę wracam z imprezy do domu.

Uber czy taksówka – co lepsze w poniedziałek rano?

W firmie taksówkarskiej, którą porównuję, opłata naliczana za wejście/ pierwszy kilometr wynosi 6 zł, a w godzinach od 6.00 do 23.00 za każdy następny kilometr 2,70 zł. Za 6 kilometrów, które chcę przejechać w poniedziałek rano zapłacę taksówkarzowi 19,50 zł.
Jadąc Uberem, powinnam załapać się na standardową stawkę. Według Google Maps przejazd powinien zająć 14 minut, czyli ogólny koszt kursu Uberem wyniesie 15,30 zł (4 zł opłaty podstawowej, 0,25 zł za każdą minutę i 1,30 zł za każdy kilometr).

Uber czy taksówka – co tańsze w sobotnią noc?

Stawka nocna w firmie taksówkarskiej, z której chciałabym skorzystać, wynosi 4,05 zł, a opłata „za wejście” niezmiennie 6 zł. Za kurs z Rynku do domu w sobotnią noc zapłacę więc 30,30 zł.

W Rynku mieszczą się wrocławskie kluby, bary i restauracje, więc zakładam, że na kurs o 1.00 w nocy w sobotę Uber zastosuje cennik dynamiczny. Opłacalność przejazdu będzie zależała od mnożnika,  który zazwyczaj zależy od godziny – im później, tym drożej. Zanim zamówisz Ubera, to możesz sprawdzić szacowany koszt przejazdu, więc łatwo ocenisz, czy wyjdzie ci drożej niż taksówka.

Uwzględniając moje wcześniejsze założenia, jeśli załapię się na mnożnik 1,5, to cena przejazdu wyniesie 29,25 zł, czyli taniej niż taksówka. Ale gdy mnożnik wyniesie 3 zł, a za kurs zapłacę 45,90 zł, to lepiej na tym wyjdę, gdy zamówię taxi.

Jak wynika z moich obliczeń, Ubera opłaca się zamawiać, gdy chcesz podróżować w niepopularnym kierunku i porze – standardowe stawki tego przewoźnika są niższe niż taksówek. Wygodny jest także sposób płatności (nie musisz mieć przy sobie gotówki ani karty), a czas oczekiwania na pojazd wynosi maksymalnie kilka minut. Masz także większą kontrolę nad wybraną trasą i spada ryzyko, że kierowca pojedzie okrężną drogą, abyś tylko zapłacił więcej. Po zakończonym kursie zarówno ty, jak i osoba prowadząca auto, możecie siebie ocenić. Taksówkę opłaca się zamówić, gdy chcesz wrócić z klubu, koncertu, meczu czy innej imprezy masowej oraz w sytuacjach, kiedy miasto jest zakorkowane. Taksówki nie naliczą opłaty za przejechany czas, ale za pokonany dystans.
 

 

 

Artykuły 21.01.2018