Ranking kont osobistych z aplikacjami mobilnymi

W tym miesiącu przygotowaliśmy ranking adresowany do fanów nowoczesnych technologii. Standardowo porównaliśmy podstawowe parametry produktów, by sprawdzić, które konto jest najtańsze. Dodatkowo ocenialiśmy także aplikację mobilną. Dzięki temu znaleźliśmy konto, które dostosujesz do swoich potrzeb, a wszystkie usługi będziesz mógł zlecić sam przez internet lub telefon.

Nasz modelowy klient to 35–latek, która zarabia średnio 2 tys. zł miesięcznie i taka kwota wpływa na jego rachunek. Klient płaci kartą oraz telefonem na łączną kwotę 500 zł miesięcznie. Zależy mu, by założyć konto bez wychodzenia z domu oraz korzystać z niego online – przy użyciu bankowości internetowej i mobilnej. Klient regularnie wykonuje przelewy z konta, a gotówkę wypłaca sporadycznie, zazwyczaj z bankomatów własnego banku. Nasz klient regularnie wyjeżdża za granicę i szuka dogodnych możliwości wypłaty w tamtejszych bankomatach. Które konto będzie najlepsze dla takiej osoby?

Co ocenialiśmy, przygotowując ranking?

Łącznie można było zdobyć 93 punkty, czyli:

 • 10 punktów za darmowe prowadzenie konta (dla klienta z założeń),
 • 5 punktów dodatkowo za bezwarunkowo darmowe konto,
 • 10 punktów za możliwość personalizacji konta,
 • 5 punktów za darmowy, internetowy przelew zewnętrzny,
 • 7 punktów za bezpłatną kartę (dla klienta z założeń),
 • 3 punkty dodatkowo za bezwarunkowo darmową kartę,
 • 5 punktów za darmowe wypłaty z bankomatów własnych banków,
 • 5 punktów za możliwość bezprowizyjnych wypłat z pozostałych bankomatów w Polsce,
 • 5 punktów za możliwość założenia rachunku przez internet za pomocą przelewu weryfikacyjnego,
 • 5 punktów za możliwość skorzystania z moneyback,

Drugim elementem, którym ocenialiśmy była aplikacja mobilna banku. W jej przypadku na łączną ocenę złożyły się:

 • Dostępność na najpopularniejsze systemy operacyjne (Android, iOS, Windows Phone) – po 2 punkty za każdy system,
 • Możliwość sprawdzenia stanu środków i ostatniej transakcji bez logowania – po 2 punkty za każdą opcję,
 • Możliwość zarządzania rachunkami - filtrowanie transakcji, pobranie potwierdzenia transakcji, wysłanie numeru rachunku – maks. 6 punktów w zależności od liczby dostępnych opcji,
 • Możliwość zarządzania kartami płatniczymi - zmiana limitu, blokada, zastrzeżenie, aktywacja, zmiana PIN, - maks. 6 punktów w zależności od liczby dostępnych opcji,
 • Opcje kontaktu z bankiem – skrzynka odbiorcza, skrzynka nadawcza, audio, czat, wideo, obsługa polskiego języka migowego – maks. 6 punktów w zależności od liczby dostępnych opcji,
 • Dodatkowe funkcjonalności w aplikacji – maks. 5 punktów.
   


Wzięliśmy pod uwagę oferty 20 banków, które odesłały wypełnione ankiety. Poprosiliśmy, aby wskazały jeden, najlepszy według nich rachunek i ankietę uzupełniły jego parametrami.

I miejsce – Konto Jakie Chcę

Liderem naszego rankingu zostało Konto Jakie Chcę, które oferuje Bank Zachodni WBK. Otrzymało ono 85 punktów. Prowadzenie konta jest bezwarunkowo darmowe. Za kartę także nic nie zapłacisz, jeśli wykonasz nią 5 transakcji lub transakcje na łączną kwotę 500 zł miesięcznie (w innym przypadku 5 zł). Możesz też zdecydować się na stałą opłatę (3 zł miesięcznie), pobieraną niezależnie od liczby czy wartości wykonanych transakcji. Przy użyciu karty wydawanej do konta możesz za darmo pobierać gotówkę z bankomatów własnych banku. Żeby korzystać z bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce, wystarczy wykupić pakiet za 7 zł miesięcznie. Dla osób wyjeżdżających za granicę korzystnym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z 10-dniowego pakietu darmowych wypłat z bankomatów za granicą (za 15 zł). Bank Zachodni WBK oferuje także 1 proc. zwrotu za rachunki za: gaz, prąd, telewizję, telefon i internet. Żeby z niego korzystać wystarczy zgłosić faktury w banku (np. dołączając ich skany lub zdjęcia w bankowości internetowej BZWBK24).

Drugim elementem, który ocenialiśmy jest aplikacja mobilna. Za pomocą smartfona możesz sprawdzić – bez potrzeby logowania – stan środków i ostatnią transakcję. Aplikacja mobilna BZWBK24 mobile umożliwia także zarządzanie kartami płatniczymi, dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem (przy wykorzystaniu HCE, Android Pay) lub za pomocą BLIK-a, wnioskowanie o kredyt i założenie lokaty. Za jej pośrednictwem szybko zapłacisz fakturę czy rachunek – wystarczy, że zeskanujesz znajdujący się na niej kod QR, kupisz bilety komunikacji miejskiej czy zapłacisz za parking. Aplikacja umożliwia także wygodny kontakt z doradcą banku on-line, z pomocy którego możesz skorzystać, gdziekolwiek jesteś. Do aplikacji BZWBK24 mobile można logować się m.in. odciskiem palca – z tego udogodnienia mogą korzystać zarówno posiadacze iPhone’ów jak i smartfonów z systemem Android. Dodać też trzeba, że za pomocą BLIK-a możesz wypłacać za darmo gotówkę ze wszystkich bankomatów akceptujących tę usługę.

II miejsce – Konto Osobiste

Drugie miejsce z wynikiem 72 punktów zajęło Konto Osobiste, które możesz założyć w Orange Finanse. Jest ono prowadzone za darmo bez potrzeby spełniania żadnych warunków. Bezwarunkowo bezpłatne są też: użytkowanie karty debetowej, krajowe przelewy internetowe i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Dla osób preferujących płatności zbliżeniowe telefonem, ważną informacją będzie zwrot na konto (maksymalnie 40 zł) za dokonywanie tych transakcji. Dodatkowo można otrzymać 150 zł zniżki na fakturach w sieci komórkowej Orange.

A jak wypada aplikacja mobilna w Orange Finanse? Umożliwia sprawdzenie stanu konta bez logowania, ustawienie powiadomień o wykonanej transakcji, łatwe sprawdzenie, gdzie w okolicy znajdują się bankomaty i wpłatomaty, płacenie telefonem (przy użyciu BLIK lub Android Pay) i wykonywanie ekspresowych przelewów. Posiadacze konta i aplikacji mogą korzystać ze spersonalizowanych ofert partnerów w ramach Strefy Korzyści.

III miejsce – Nest Konto

Na trzecim miejscu znalazło się Nest Konto, które znajdziesz w ofercie Nest Banku. W rankingu zdobyło ono 69 punktów. Konto, karta oraz krajowe przelewy internetowe są bezwarunkowo darmowe. Bez prowizji możesz wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce. Bank nie pobiera opłat za wpłaty we wpłatomatach sieci Euronet. Za darmo możesz także wpłacać i wypłacać pieniądze w oddziale banku. Warto wiedzieć, że dla posiadaczy konta została stworzona dedykowana oferta lokat z podwyższonym oprocentowaniem.

Wiele możliwości oferuje także bankowość mobilna Nest Banku. Za jej pomocą możesz wykonywać przelewy, płacić rachunki, sprawdzać historię rachunku, zakładać lokaty czy wziąć kredyt. Aplikacji mobilnej Nest Banku można także wydawać komendy głosem. Mówiąc, możesz się zalogować, sprawdzić saldo rachunku czy historię operacji. W bankowości mobilnej możesz także łatwo opłacić fakturę, gdy otrzymasz ją w wersji papierowej. Wystarczy zeskanować kod QR lub zrobić zdjęcie dokumentu, a dane zostaną automatycznie przekopiowane.

Powyżej opisaliśmy tylko konta osobiste oferowane przez banki, które znalazły się w czołówce zestawienia. Jeśli chcesz sprawdzić, co oferują inne banki, które wzięły udział w naszym rankingu i ile zdobyły punktów, kliknij w znajdujący się poniżej baner.

Darmowe konto nadal jest tym, na co zwracają uwagę klienci banków. Jest to czynnik istotny, ale nie najważniejszy. Coraz ważniejsze są funkcjonalności bankowych aplikacji mobilnych, dzięki którym możemy bankować z dowolnego miejsca i w dogodnej dla nas porze. Banki dążą do tego, by maksymalnie uprościć  nam dokonywanie płatności i zarządzanie finansami. Dlatego też należy spodziewać się, że inne banki pójdą w ślady Banku Zachodniego WBK, wprowadzając konta, które możemy dopasowywać do swoich potrzeb.

Źródło zdjęcia: Fotolia.pl

Ranking 07.11.2017