Potrzebujesz 3 lat, żeby zarobić tyle ile olimpijczyk

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu trwają w najlepsze. Do Korei Południowej poleciała 62-osobowa reprezentacja Polski, która weźmie udział w 12 dyscyplinach. Sportowcy, którzy wywalczą medale na największej zimowej imprezie roku, mogą liczyć nie tylko na zaszczyty, ale również spory zastrzyk gotówki.

Polski Komitet Olimpijski już przed startem Zimowych Igrzysk Olimpijskich ustalił wysokość premii dla najlepszych polskich sportowców, którzy zdobędą nagrody w koreańskim Pjongczangu. Biało-czerwoni mogą zdobyć nagrody zarówno w startach indywidualnych, jak i drużynowych. Oprócz zawodników na olimpiadę poleciała także 78-osobowa załoga, wśród której znajdują się m.in. trenerzy. Ci również mogą liczyć na sowite wynagrodzenie w przypadku sukcesów swoich podopiecznych.

Premie dla polskich sportowców na Igrzyskach w Pjongczangu


Jak podaje PKOL, reprezentanci Polski startujący w indywidualnych konkursach w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 mogą liczyć na 50 000 zł nagrody za zdobycie brązowego medalu, 80 000 zł za zajęcie drugiego miejsca i aż 120 000 złotych premii, jeśli okażą się najlepsi w swojej dyscyplinie. Sportowcy startujący w Pjongaczngu drużynowo, w parach, sztafetach lub załogach, mogą liczyć na 75 proc. podanych kwot, czyli 37 500 zł za brązowe medale, 60 000 zł za drugie miejsca oraz 90 000 zł za złoto. 

Trenerzy biało-czerwonych sportowców, którzy zdobędą nagrody, mogą oczekiwać nagród od PKOL w wysokości 50 proc. premii swych podopiecznych, bez względu na sukcesy w konkursach indywidualnych, czy drużynowych. Z kolei Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiedziało, że wypłaci dodatkowo złotym medalistom od 2 300 do nawet 32 200 zł. Zdobywcy srebrnego medalu mogą liczyć na premię od 2 300 do 25 300 zł, a brązowi medaliści od 2 300 do 18 400 zł. Wysokość nagród dotyczy startujących w konkurencjach indywidualnych.

Medalistom w zespołach drużynowych w Pjongczangu, resort sportu wypłaci do 75 proc. nagród indywidualnych. Trenerzy najlepszych zawodników, otrzymają premie w tej samej wysokości. To jednak nie koniec ministerialnych gratyfikacji, ponieważ olimpijscy medaliści z Pjongczangu mogą otrzymać tzw. emeryturę olimpijską. Dzięki niej, po ukończeniu 40 r.ż. będą cieszyć się z dożywotnich comiesięcznych wpływów w wysokości 2 623,38 zł brutto. Od specjalnej emerytury nie są pobierane składki społeczne i zdrowotne ani podatek dochodowy.

Premie najlepszych olimpijczyków a zarobki „Kowalskiego”

Pomijając świadczenie z tytułu wspomnianej emerytury olimpijskiej, złoci medaliści na Olimpiadzie Zimowej w Korei Południowej mogą zarobić nawet 152 000 złotych. Na sportowy sukces pracuje się latami, choć samo złoto można zdobyć jednym udanym skokiem, lub kilkuminutowym sprintem na łyżwach. Dla porównania, średnie wynagrodzenie w ostatnim kwartale 2017 roku w Polsce wyniosło 4 516,69 zł. Oznacza to, że na premie złotych olimpijczyków statystyczny Polak musi pracować co najmniej 33 miesiące! Mowa tu oczywiście o wynagrodzeniu brutto, aby zarobić wspomniane 152 000 zł „na rękę”, statystyczny Polak musi pracować blisko cztery lata. 

Artykuły 14.02.2018