Maska antysmogowa – czy warto?

Jakość powietrza w polskich miastach zaliczana jest do jednych z najgorszych w Europie. Doraźnie możesz zabezpieczyć się przed smogiem maską. Gdy stężenie trujących pyłów przekracza normy, warto z niej skorzystać. Jednak nie każda maska skutecznie oczyści powietrze, które wdychasz. Dlatego zainwestuj w specjalistyczną maskę antysmogową.

Zimą warunki atmosferyczne sprzyjają zwiększeniu natężenia smogu, dlatego maski antysmogowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeżeli stopień zanieczyszczenia powietrza jest zbyt duży i planujesz wyjście z domu, skorzystaj z takiej maski.

Skąd wiadomo, czy jest smog? Monitorowanie jakości powietrza w twoim mieście pomoże ci podjąć decyzję o skorzystaniu z maski. Możesz w tym celu poszukać informacji w internecie lub skorzystać z wielu dostępnych darmowych aplikacji na telefon.

Maska antysmogowa – jaką wybrać?

Najtańszą dostępną na rynku jest apteczna maska higieniczna. Nie zapewni ona jednak właściwej ochrony przed smogiem. Kiedy wskaźniki jakości powietrza biją na alarm w wielu ofertach sklepów pojawiają się jednorazowe maski antysmogowe. Koszt takiej maski jest dziesięciokrotnie wyższy niż maski, którą zakupisz w aptece. W rzeczywistości maska ta, także nie zapewni ci właściwej ochrony m.in. poprzez fakt, że nie przylega prawidłowo do twarzy.

Jeżeli poważnie myślisz o skutecznym zabezpieczeniu przed smogiem możesz wybrać maskę przeciwpyłową. Występują one w trzech klasach skuteczności: p1, p2 i p3 (im wyższa klasa tym lepsza ochrona). Najskuteczniejszą ochronę zapewni jednak specjalistyczna maska antysmogowa, ale za taką zapłacisz zdecydowanie więcej niż za poprzednie.

Ile kosztuje maska antysmogowa?

Możesz wybrać z następujących rodzajów masek:

  • Maska higieniczna z apteki – około 1 zł za sztukę
  • Najtańsza maska antysmogowa – około 10 zł za sztukę
  • Maska przeciwpyłowa (dostępna m.in. w sklepach budowlanych) – od około 60 zł za sztukę
  • Specjalistyczna maska antysmogowa wyposażona w filtr HEPA – od około 100 zł do nawet 300 zł za sztukę

Wybierz specjalistyczną maskę antysmogową

Zakładając, że w okresie zimowym będziesz korzystać z maski codziennie przez cały miesiąc zakup jednorazowych maseczek higienicznych zupełnie ci się nie opłaci. Kwotę, którą na nie wydasz lepiej zainwestować w bardziej skuteczną maskę przeciwpyłową. Najkorzystniejszym jednak rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalistyczną maskę antysmogową.  Dlaczego? Na maski higieniczne wydasz ponad 60 zł miesięcznie (jeśli wychodzisz z domu dwa razy dziennie), a nie zapewnią ci one żadnej ochrony w przypadku bardzo złej jakości powietrza. Dlatego dla skuteczniejszej ochrony przyda ci się maska przeciwpyłowa, za którą zapłacisz około 80 zł. Osobiście polecam ci kupno specjalistycznej maski antysmogowej. To inwestycja, która ci się opłaci. Jednorazowo wydasz około 150 zł, które musiałbyś przeznaczyć na zakup mniej skutecznych masek higienicznych i dodatkowo maski przeciwpyłowej.

Skuteczna ochrona przed smogiem

Jeżeli rozważasz zakup specjalistycznej maski antysmogowej sprawdź jakie kryteria powinna spełniać. Specjaliści wskazują, że skuteczna maska to taka, która:

  • jest odpowiednio dopasowana do twarzy
  • posiada zawór odprowadzający wilgoć
  • ma wymienne filtry
  • wyposażona jest w filtr HEPA o standardzie N99

Maska, która skutecznie zadba o to czym oddychasz powinna być przede wszystkim wyposażona w wymienny filtr HEPA o międzynarodowym standardzie N99. Oznacza to, że pochłania on 99 procent pyłów z zanieczyszczonego powietrza. Ważne jest, aby rozmiar maski był odpowiednio dobrany, a sama maska wyposażona w skuteczne mocowanie z tyłu głowy. Zapewni to prawidłowe spełnienie jej podstawowej funkcji.

Zadbaj o swoje zdrowie

W przypadku złej jakości powietrza polecam korzystanie ze specjalistycznej maski antysmogowej. Lekceważenie problemu może wywierać negatywny wpływ na twoje zdrowie. Warto zainwestować w droższe i jednocześnie skuteczniejsze maski, jeżeli chcesz realnie ochronić swój organizm przed szkodliwymi pyłami.

 

Artykuły 01.03.2018