Rower miejski, autobus, czy samochód? Wiemy, czym opłaca się jeździć w mieście

Od 1 marca można korzystać z wypożyczalni rowerów miejskich Nextbike w kilkunastu największych miastach. Sprawdziliśmy, jakim środkiem transportu najbardziej opłaca się poruszać po mieście. Do walki stanęły rowery miejskie, komunikacja miejska oraz samochody osobowe.

O tym, że rower jest najzdrowszym rodzajem transportu ze wszystkich wymienionych, chyba nie muszę nikogo przekonywać. Dlatego w moim porównaniu, kluczowym czynnikiem jest czas, w jakim przemieścisz się z pracy do domu oraz koszty, które będziesz musiał ponieść, wybierając każdy z nich.

Wirtualny „wyścig” będzie przebiegał równolegle na ulicach Wrocławia oraz Warszawy. Trasa wrocławska rozpoczyna się w okolicach Parku Południowego w dzielnicy Krzyki i kończy się na Placu Grunwaldzkim. W przypadku Warszawy trasa ma swój początek na Ursynowie i kończy się na popularnym „Mordorze”, czyli zagłębiu biurowców przy ul. Domaniewskiej.

Rowerem miejskim do pracy

Zarówno w Warszawie, jak i Wrocławiu nie ma najmniejszego problemu, by znaleźć stację rowerów miejskich, obsługiwanych przez Nextbike. W samej stolicy Dolnego Śląska jest 81 stacji z 810 rowerami, z kolei w Warszawie do dyspozycji jest aż 366 stacji i 5 292 rowery.  Mieszkaniec Ursynowa, który wyruszy np. z ul. Pileckiego do pracy na ul. Domaniewską rowerem miejskim, ma do przebycia dystans ok. 7,5 km.

W przypadku warszawskich rowerów Veturilo, pierwsze 20 minut jest darmowe, a za wypożyczenie roweru od 21 do 60 minut, trzeba zapłacić 1 zł. Druga godzina kosztuje 3 zł, trzecia 5 zł. Z danych Google Maps wynika, że trasa powinna zająć ok. 25 minut. Oznacza to, że za każdym razem trzeba będzie zapłacić złotówkę.

Czy we Wrocławiu będzie taniej? Jak się okazuje, cenniki w obu miastach różnią się od siebie. Pierwsze 20 minut jest co prawda darmowe, ale za wypożyczenie od 21 do 60 minut w stolicy Dolnego Śląska trzeba zapłacić już 2 złote. Każda kolejna godzina to koszt 4 zł. Wskazana trasa, która rozpoczyna się przy ul. Powstańców Śląskich i kończy się na popularnym „Grunwaldzie” ma nieco ponad 7 km. Osoba korzystająca z roweru miejskiego pokona ją w 25-30 minut i będzie musiała zapłacić 2 złote.

Przyjąłem, że obie trasy są pokonywane codziennie od poniedziałku do piątku, co daje w przybliżeniu ok. 20 dni w miesiącu. Warszawiak za jazdę z domu na ul. Domaniewską i z powrotem rowerem miejskim, będzie musiał zapłacić ok. 40 zł miesięcznie. W przypadku osoby dojeżdżającej z wrocławskich Krzyków na Plac Grunwaldzki jazda jednośladem to koszt mniej więcej 80 zł co miesiąc.

Komunikacja miejska lepsza od roweru miejskiego?

Te same trasy można bez problemu pokonać komunikacją miejską. W przypadku Warszawy, konieczna będzie jednak przesiadka z autobusu do metra, a cała trasa zajmuje co najmniej 35 minut. Normalny bilet miesięczny na okaziciela na wszystkie linie tramwajowe, autobusowe i metra, kosztuje 230 zł, a ulgowy to koszt 115 zł. Bilet na Karcie Warszawiaka kosztuje 166 zł.

Jeśli chodzi o Wrocław, pokonanie opisanego dystansu zajmuje nieco ponad 30 minut. W odróżnieniu od trasy warszawskiej nie trzeba się przesiadać, z Krzyków na Plac Grunwaldzki dotrzemy bezpośrednio np. tramwajem linii 2. Miesięczny bilet imienny we Wrocławiu to koszt 98 zł w przypadku biletów normalnych oraz 49 zł za ulgowy. 30-dniowy bilet na okaziciela to koszt 170 zł (normalny) oraz 85 zł (ulgowy).

Najlepiej własnym autem?

Jazda własnym autem to spora wygoda, ale jednocześnie męczarnia, gdy trzeba stać w niemających końca korkach. A te z pewnością czekają zarówno na mieszkańców Wrocławia, jak i Warszawy, którzy będą chcieli dotrzeć  we wskazane miejsca w godzinach szczytu. Pokonanie trasy warszawskiej osobom zmotoryzowanym zajmie od 20 do 35 minut o poranku i nawet 45 minut po południu. Trasa, podobnie jak w przypadku roweru, to średnio 7,5 km.

Dla korzystających z samochodów we Wrocławiu nie mam dobrych wieści. Analiza ruchu na podstawie Google Maps wskazuje, że dystans (ok. 7,5 km) samochodem może zająć od 15 do 40 minut rano oraz nawet 1 godzinę w drodze powrotnej! W dniu publikacji artykułu za litr benzyny 95 trzeba było zapłacić średnio 4,62 zł, za litr PB 98 4,94 zł, litr oleju napędowego kosztował 4,52 zł, a za LPG trzeba było zapłacić 2,02 zł. Dla wygody obliczeń przyjąłem, że litr benzyny i diesla kosztuje 4,7 zł, a LPG równe 2 zł.

15 km dziennie w drodze do oraz z pracy w skali miesiąca daje co najmniej 300 km w przypadku Wrocławia i Warszawy. Przyjąłem, że średnie spalanie w mieście na 100 km, wynosi 9 litrów w przypadki silników diesla i benzynowych oraz 12 litrów w przypadku aut z instalacją LPG. Oznacza to, że za podróżowanie po mieście trzeba zapłacić ok. 75 zł miesięcznie (LPG) oraz 127 zł za silniki diesla i benzyny.  

Najszybciej i najtaniej 

Jak się okazuje, rower jest nie tylko najzdrowszym rodzajem transportu, ale również najtańszym i najszybszym. Pod względem ekonomicznym, porównywalna do rowerów miejskich jest jazda autem z instalacją gazową (jedynie w przypadku Wrocławia) oraz podróżowanie komunikacją miejską, jeśli posiadasz ulgi. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na dojazdy do pracy i do domu w dużym mieście, również nie znajdziesz lepszego środka transportu niż dwa koła. 

 

 

 

 

 

Artykuły 28.02.2018